Նիկոլը պետության դեմ 2 կրակոց է արձակում․ Աբրահամյան
Նիկոլն այդքան հարված չի հասցնում Հայ Առաքելական Եկեղեցուն, որքան ներհասարակական հարաբերություններին, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ճիշտ է` ինտենսիվության առումով, ողջ զինանոցն ուղղվում է Մայր Աթոռին, սակայն Եկեղեցու բնական իմունիտետն ու հանրային վստահության բարձր աստիճանը որոշակիորեն մեղմում են դրանց վտանգավորությունը:
Լրիվ հակառակն է ներհանրային հարաբերություններում: Փաշինյանը մի մեծ հարված դեռ 2018-ին է երկրին հասցրել` թունավորել հանրային մթնոլորտը և թշնամության մեծ չափաքանակ ներարկել:
Այս պրոցեսը վերջին 7-8 տարիներին տարբեր դոզաներով ներարկվել է և ներկայումս Մայր Աթոռի դեմ թշնամական արշավանքի շրջանակներում իշխանությունը էականորեն մեծացնում է հանրություն իջեցվող թշնամության և ատելության չափաբաժինը:
Փաստերը հստակ ցույց են տալիս, որ Նիկոլը պետության դեմ 2 կրակոց է արձակում` Մայր Աթոռի և հասարակության տարբեր շերտերի, այդ թվում` իր կողմնակիցների, իսկ դրանք հավաքական առումով լուրջ խնդիր են առաջացնում պետության դիմակայության հարցում»:

Никол производит два выстрела против государства — Абрамян
Никол наносит столько ударов не Армянской Апостольской Церкви, сколько внутриобщественным отношениям, написал депутат Национального собрания Тигран Абрамян.
«Действительно, с точки зрения интенсивности весь арсенал направлен против Матери-Церкви, однако естественный иммунитет Церкви и высокий уровень общественного доверия в определённой мере смягчают опасность этих атак.
Совершенно иная ситуация складывается во внутриобщественных отношениях. Первый мощный удар по стране Пашинян нанёс ещё в 2018 году — отравив общественную атмосферу и внедрив значительную дозу враждебности.
В течение последних 7–8 лет этот процесс подпитывался различными "дозами", и сегодня, в рамках враждебной кампании против Матери-Церкви, власть существенно увеличивает объём вражды и ненависти, транслируемых в общество.
Факты однозначно показывают, что Никол производит два выстрела против государства — по Первопрестольному Святому Эчмиадзину и по различным слоям общества, включая собственных сторонников, что в совокупности создаёт серьёзную проблему для устойчивости и сопротивляемости государства».