ԱԳՆ-ն չի հերքում Ջեյ Դի Վենսի հնարավոր այցը Հայաստան
Մամուլում այսօր հրապարակումներ եղան, որ 2026 թվականի սկիզբը Հայաստանում կարող է լինել չափազանց ակտիվ՝ ամերիկյան քաղաքականության իմպլեմենտացիայի տեսանկյունից։ Ըստ փորձագիտական շրջանակների՝ փետրվարին հնարավոր է Հայաստան այցելի ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
Հրապարակումներում նաև ակնարկվում է, որ Մեղրիում սպասվում է, այսպես կոչված, «Թրիփի» հիմնարկեքի արարողությունը, ինչը, կարող է կապված լինել ԱՄՆ բարձրագույն ղեկավարության հնարավոր այցի հետ։
Թեմայի շուրջ մեկնաբանություն ստանալու նպատակով Aysor.am-ը դիմել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը՝ հետաքրքրվելով՝ որքանո՞վ են համապատասխանում իրականությանը լուրերը Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան հնարավոր այցի վերաբերյալ։
«Հայաստան նախատեսվող բարձրաստիճան այցերի մասին մենք պատշաճ կերպով և ժամկետներում տեղեկացնում ենք»,-հայտնեցին ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։

МИД не опровергает возможный визит Джей Ди Вэнса в Армению
Сегодня в СМИ появились публикации о том, что начало 2026 года в Армении может быть особенно активным с точки зрения имплементации американской политики. По мнению экспертов, в феврале в Армению может прибыть вице-президент США Джей Ди Вэнс.
В публикациях также упоминается, что в Мегри ожидается, так называемая, церемония закладки фундамента проекта «Трип», что может быть связано с возможным визитом высокопоставленных представителей США.
В целях получения комментария по теме Aysor.am обратился в Министерство иностранных дел Республики Армения с вопросом о том, насколько достоверны сведения о возможном визите Джей Ди Вэнса в Армению.
«Мы своевременно и надлежащим образом информируем о запланированных визитах высокопоставленных лиц в Армению», — сообщили в пресс-службе МИД.