Մինչ օրս որևէ գործողություն առկա չէ Սամվել Կարապետյանի մասնակցությամբ, չնայած մենք ենք բազմիցս պահանջել, որ դրանք կատարվեն. Վարդևանյան
24/12/2025 17:23
Գործընկերների հետ միասին այսօր ներկայացրել ենք Վճռաբեկ բողոքներ՝ Վերաքննիչ դատարանի դեկտեմեբերի 11-ի որոշման դեմ, որով մերժվել էին մեր և դատախազության կողմից ներկայացված բողոքները, այս մասին գրել է Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«Վճռաբեկ դատարանի աբսուրդային գործողությունների վերաբերյալ մեր գնահատականները հստակ են և ակնհայտ է, որ Սամվել Կարապետյանի դեպքում այն ընդհանրապես իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմ չէ: Ավելին, մեր կողմից Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի համապատասխան կազմի դատավորների դեմ ներկայացվել է կարգապահական վարույթ հարուցելու կոնկրետ փաստերով հաղորդում:
Հիշեցման կարգով. 2025 թվականի նոյեմբերի 18-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը երկու ամսով երկարաձգել էր Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքը հաշվի առնելով իբր գործով «իտնեսիվությունը, քննիչների խոստումները գործողությունների կատարման անհրաժեշտության վերաբերյալ»:
Իրականությունն այն է, որ մինչ օրս որևէ ինտենսիվություն առկա չէ, որևէ գործողություն առկա չէ Սամվել Կարապետյանի մասնակցությամբ, չնայած մենք ենք բազմիցս պահանջել, որ դրանք կատարվեն, կա միայն վեց ամսից ավելի տևող ապօրինի, քաղաքական պատվերի, հետապնդման՝ կալանք»։

До настоящего времени не проведено ни одного следственного действия с участием Самвела Карапетяна, несмотря на наши неоднократные требования — Вардеванян
24/12/2025 17:37
Совместно с коллегами сегодня были поданы кассационные жалобы на решение Апелляционного суда от 11 декабря, которым были отклонены как наши жалобы, так и жалобы прокуратуры. Об этом написал член адвокатской группы Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
«Наша оценка абсурдных действий Кассационного суда чёткая и однозначная: в деле Самвела Карапетяна он вовсе не является механизмом правовой защиты. Более того, нами подано сообщение с конкретными фактами о возбуждении дисциплинарного производства в отношении судей соответствующего состава Антикоррупционной палаты Кассационного суда.
В порядке напоминания: 18 ноября 2025 года Антикоррупционный суд продлил на два месяца явно незаконное содержание Самвела Карапетяна под стражей, сославшись якобы на «интенсивность» производства по делу и обещания следователей о необходимости проведения процессуальных действий.
Реальность же такова, что до сегодняшнего дня никакой интенсивности не существует, не проведено ни одного следственного действия с участием Самвела Карапетяна, несмотря на наши неоднократные требования. Имеет место лишь более чем шестимесячное незаконное содержание под стражей — политически мотивированное преследование», — отметил Вардеваян.