Մինչ օրս որևէ գործողություն առկա չէ Սամվել Կարապետյանի մասնակցությամբ, չնայած մենք ենք բազմիցս պահանջել, որ դրանք կատարվեն. Վարդևանյան
24/12/2025 17:23
Գործընկերների հետ միասին այսօր ներկայացրել ենք Վճռաբեկ բողոքներ՝ Վերաքննիչ դատարանի դեկտեմեբերի 11-ի որոշման դեմ, որով մերժվել էին մեր և դատախազության կողմից ներկայացված բողոքները, այս մասին գրել է Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«Վճռաբեկ դատարանի աբսուրդային գործողությունների վերաբերյալ մեր գնահատականները հստակ են և ակնհայտ է, որ Սամվել Կարապետյանի դեպքում այն ընդհանրապես իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմ չէ: Ավելին, մեր կողմից Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի համապատասխան կազմի դատավորների դեմ ներկայացվել է կարգապահական վարույթ հարուցելու կոնկրետ փաստերով հաղորդում:
Հիշեցման կարգով. 2025 թվականի նոյեմբերի 18-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը երկու ամսով երկարաձգել էր Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքը հաշվի առնելով իբր գործով «իտնեսիվությունը, քննիչների խոստումները գործողությունների կատարման անհրաժեշտության վերաբերյալ»:
Իրականությունն այն է, որ մինչ օրս որևէ ինտենսիվություն առկա չէ, որևէ գործողություն առկա չէ Սամվել Կարապետյանի մասնակցությամբ, չնայած մենք ենք բազմիցս պահանջել, որ դրանք կատարվեն, կա միայն վեց ամսից ավելի տևող ապօրինի, քաղաքական պատվերի, հետապնդման՝ կալանք»։

To date, no investigative actions have involved Samvel Karapetyan, despite repeated demands – Vardevanyan
24/12/2025 17:47
“Together with our partners, we have today filed cassation appeals against the December 11 decision of the Court of Appeals, which rejected both our appeals and those filed by the prosecutor’s office,” wrote Aram Vardevanyan, a member of Samvel Karapetyan’s defense team.
“Our assessment of the absurd actions of the Court of Cassation is unequivocal: in the case of Samvel Karapetyan, it does not function as a mechanism for the protection of rights at all. Moreover, we have submitted a report containing specific facts to initiate disciplinary proceedings against the judges of the relevant panel of the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation,” Vardevanyan stated.
A reminder: on November 18, 2025, the Anti-Corruption Court extended Samvel Karapetyan’s detention for an additional two months, a decision the defense considers manifestly unlawful. The extension was justified by references to the “intensive nature of the case” and investigators’ assurances about the need to carry out further actions.
“In reality, to this day there has been no such intensity and no investigative actions involving Samvel Karapetyan, despite our repeated demands. What exists instead is an illegal, politically motivated, persecution-like detention that has now lasted more than six months,” Vardevanyan emphasized.