Ադրբեջանական բենզինի ներկրումը ո՛չ տնտեսական, ո՛չ քաղաքական հարց է, այլ՝ «բարտեր». Կամենդատյան (Տեսանյութ)
Տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանն ադրբեջանական բենզինի ներկրումը Հայաստան ո՛չ տնտեսական, ո՛չ էլ քաղաքական հարց է համարում, այլ՝ «բարտեր»:
«Հեղուկ վառելիքը փոխանակվել է ՀՀ քաղաքացիների արյունով, ավելի քան 4000 քաղաքացիներ զոհվել են ադրբեջանական բանակի դեմ մղվով ռազմական գործողությունների ժամանակ: Դրանից հետո ադրբեջանական կողմը Ջերմուկում դիվերսիա ձեռնարկեց, այդ ժամանակ էլ մոտ 220 ՀՀ զինծառայողներ զոհվեցին»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց տնտեսագետը:
Նա ադրբեջանական բենզինի ներմուծումը դիվերսիֆիկացիա չի համարում: Ըստ մեր զրուցակցի՝ Ադրբեջանի համար հայկական շուկան հետաքրքիր չէ, այստեղ, Հրայր Կամենդատյանի կարծիքով, գործ ունենք աշխարհաքաղաքական գործընթացների հետ:

Economist Hrayr Kamendatyan believes that the import of Azerbaijani gasoline to Armenia should be viewed neither as an economic nor as a political issue, but rather as a form of “barter.”
“Liquid fuel was exchanged for the blood of Armenian citizens. More than 4,000 citizens died during military operations against the Azerbaijani army. After that, the Azerbaijani side carried out a sabotage operation in Jermuk, during which around 220 Armenian servicemen were killed,” Kamendatyan said in an interview with Aysor.am, expressing his assessment of the situation.
He also does not consider the import of Azerbaijani gasoline to be an element of diversification. According to Kamendatyan, the Armenian market is not of economic interest to Azerbaijan, and what is taking place should instead be understood in the context of broader geopolitical processes.