Ադրբեջանական բենզինի ներկրումը ո՛չ տնտեսական, ո՛չ քաղաքական հարց է, այլ՝ «բարտեր». Կամենդատյան (Տեսանյութ)
Տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանն ադրբեջանական բենզինի ներկրումը Հայաստան ո՛չ տնտեսական, ո՛չ էլ քաղաքական հարց է համարում, այլ՝ «բարտեր»:
«Հեղուկ վառելիքը փոխանակվել է ՀՀ քաղաքացիների արյունով, ավելի քան 4000 քաղաքացիներ զոհվել են ադրբեջանական բանակի դեմ մղվով ռազմական գործողությունների ժամանակ: Դրանից հետո ադրբեջանական կողմը Ջերմուկում դիվերսիա ձեռնարկեց, այդ ժամանակ էլ մոտ 220 ՀՀ զինծառայողներ զոհվեցին»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց տնտեսագետը:
Նա ադրբեջանական բենզինի ներմուծումը դիվերսիֆիկացիա չի համարում: Ըստ մեր զրուցակցի՝ Ադրբեջանի համար հայկական շուկան հետաքրքիր չէ, այստեղ, Հրայր Կամենդատյանի կարծիքով, գործ ունենք աշխարհաքաղաքական գործընթացների հետ:

Импорт азербайджанского бензина — это ни экономический, ни политический вопрос, а «бартер» — Грайр Камендатян (видео)
25/12/2025 16:16
Экономист Грайр Камендaтян считает, что импорт азербайджанского бензина в Армению — это ни экономический, ни политический вопрос, а своего рода «бартер».
«Жидкое топливо было обменяно на кровь граждан Армении: более 4 000 человек погибли во время боевых действий против азербайджанской армии. После этого азербайджанская сторона организовала диверсию в Джермуке, в результате чего погибло около 220 армянских военнослужащих», — заявил Камендaтян в интервью Aysor.am.
Он подчеркнул, что импорт азербайджанского бензина нельзя рассматривать как диверсификацию. По его мнению, армянский рынок для Азербайджана не представляет интереса — здесь, считает экономист, речь идёт о геополитических процессах.