Իշխանափոխությանը հասնելու համար անհրաժեշտ է համակարգված պայքար նիկոլիզմի դեմ. սառեցնենք ներընդդիմադիր «կրակոցները». Էդուարդ Շարմազանով
26/12/2025 13:26
2026-ի առաջնային նպատակը պետք է լինի ոչ թե ընդդիմափոխությունը, այլ՝ իշխանափոխությունը, այս մասին հայտարարել է ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանավը։
«Եթե ուզում ենք հասնել իշխանափոխության՝ անհրաժեշտ է չսրել ու դադարեցնել ներընդդիմադիր հակամարտությունը։
Գլխավոր նպատակին՝ իշխանափոխությանը հասնելու համար անհրաժեշտ է համակարգված պայքար նիկոլիզմի դեմ։ Միայն այս պարագայում է հնարավոր ազատվել նիկոլիզմից։
Բոլորիս ցանկանում եմ, որ 2026-ին կենտրոնանանք իշխանափոխության հասնելու համար ու սառեցնենք ներընդդիմադիր «կրակոցները»։
Աստված պահապան մեր հայրենիքին ու ժողովրդին»,- ընդգծել է Շարմազանովը։

To schieve a change of power, a coordinated struggle against “nikolism” is necessary; internal opposition ‘shootings’ must be frozen – Eduard Sharmazanov
26/12/2025 17:48
The primary objective for 2026 should not be a change of the opposition, but a change of government, said Eduard Sharmazanov, a member of the Supreme Body of the Republican Party of Armenia and former Deputy Speaker of the National Assembly.
“If we truly want to achieve a change of government, we must stop escalating and instead halt internal opposition conflicts.
To achieve the main goal – a change of government – a systematic struggle against ‘nikolism’ is necessary. Only under these conditions is it possible to rid ourselves of ‘nikolism.’
I call on all of us to focus on achieving a change of government in 2026 and to freeze the internal opposition ‘shootings.’
May God protect our homeland and our people,” Sharmazanov emphasized.