Կգա մի պահ, որ Վեհափառ Հայրապետն այլ քայլեր կանի. ամեն ինչ ունի իր չափը և սահմանը. Ասողիկ աբեղա Կարապետյան (տեսանյութ)
05/01/2026 15:16
Ամեն ինչ ունի իր չափը և սահմանը, շատ հավանական է՝ կգա մի պահ, որ Վեհափառ Հայրապետը նաև այլ տնօրինություններ կանի, որովհետև տասը եպիսկոպոսների կեցվածքը, դիրքորոշումն ու ուղեկորույս ընթացքը խաթարում են եկեղեցու գործունեությունը։ Այդքան հորդորներից, այդքան կանչերից հետո բնականաբար արդար և իրավ կլինի այն վճիռը, որ կկայացնի Վեհափառ Հայրապետը,- Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանը նշել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արխիվի և Թանգարանների տնօրեն Հոգեշնորհ Տեր Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը։
«Եթե եկեղեցում մեկ հոգի էլ մնա հավատարիմ իր սուրբ ուխտին, Սուրբ Էջմիածնին, եկեղեցին չի կազմաքանդվի։ 1938 թվականին, երբ նահատակվեց Խորեն Առաջին Մուրադբեկյան Ամենայն Հայոց Հայրապետը, Սուրբ Էջմիածնում ոչ ոք չկար. բոլորը աքսորված էին, գնդակահարված էին, ոմանք էլ չգիտես, թե ուր էին, Էջմիածնում կար մեկ եկեղեցական՝ Գևորգ արքեպիսկոպոս Չորեքչյանը և այդ մեկ եկեղեցականով Եկեղեցին մնաց անսասան, Սուրբ Էջմիածինը՝ կանգուն և Հայոց եկեղեցին այդ մեկ սերմով վերածնվեց։
Այնպես որ՝ տասը եպիսկոպոս, թե երկու հարյուր եպիսկոպոս հավաքվեն և պահանջ ներկայացնեն Հայոց Հայրապետի հրաժարականի, անհեթեթություն է, այդպիսի բան չի կարող լինել և քանակը, որքան էլ որ այն լինի, եկեղեցում կանոնական վճիռ կայացնելու իրավունքը չի ունենա, որովհետև եկեղեցին ունի դարերով սրբագործված, հաստատված ընթացակարգ, եթե մի բան այդ ընթացակարգից դուրս է և պարտադրվում է արտաքին աշխարհից, այն երբեք կանոնական ուժ ունենալ չի կարող՝ նույնիսկ եթե որոշեն և ինչ-որ մեկին ձեռնադրեն Ամենայն Հայոց Հայրապետ»,- նշել է Հայր Ասողիկը։

A time will come when His Holiness will take other steps; everything has its measure and limit – Father Asoghik Karapetyan (Video)
05/01/2026 15:52
Everything has its measure and its limit, and it is very likely that a moment will come when His Holiness the Patriarch will issue other directives, as the attitude, position, and misguided course of the ten bishops are disrupting the normal life of the Church. After so many exhortations and repeated calls, the decision that His Holiness the Patriarch will make will naturally be fair and just, stated His Eminence Father Asoghik Karapetyan, Director of the Archives and Museums of the Mother See of Holy Etchmiadzin, during the Aysor.am program “Are There Questions?”
“If even a single soul within the Church remains faithful to its sacred vow and to Holy Etchmiadzin, the Church will not be destroyed. In 1938, when Khoren I Muradbekyan, the Catholicos of All Armenians, was martyred, there was no one left in Holy Etchmiadzin. Everyone had been exiled, executed, or disappeared without a trace. Only one clergyman remained in Etchmiadzin – Archbishop Gevorg Chorekchyan. Yet with that one clergyman, the Church remained unshaken, Holy Etchmiadzin stood firm, and the Armenian Church was reborn from that single seed.
Therefore, whether ten bishops or two hundred bishops gather and demand the resignation of the Armenian Patriarch is absurd. Such a thing cannot happen. No number, however large, has the right to make a canonical decision within the Church, because the Church operates according to procedures sanctified and established over centuries. Anything that falls outside those procedures and is imposed from the secular world can never have canonical force – even if they decide to appoint and ordain someone as Catholicos of All Armenians,” Father Asoghik emphasized.The