Սամվել Կարապետյանին թույլ չեն տվել այցելել հոր գերեզմանին
«Մեր ձևով» ժողովդրական շարժման առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին թույլ չեն տվել այցելել հոր գերեզմանին, այս մասին ահազանգել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«2025 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հունիսի 18-ից կիրառված ակնհայտ ապօրինի բանտային կալանքը փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Ինչպես հայտնի է, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հետևորդների համար յուրաքանչյուր տարվա հունվարին՝ Սուրբ Ծննդյան և Հայտնության տոնին հաջորդում է Մեռելոց հիշատակի օրը: Ինչպես և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ցանկացած հետևորդի, այնպես էլ Սամվել Կարապետյանի համար խիստ կարևոր էր Մեռելոց հիշատակի օրը իր հոր գերեզմանին այցելելու, իր մերձավոր ազգականների հետ մարդկայնորեն սգալու հնարավորությունից օգտվելը: Այս հարցով դիմել էինք և՛ քննիչին, և՛ դատախազին: Այսօր պարզվեց, որ այդ միջնորդությունը մերժվել է:
Մարդասիրության տարրական ընկալումը նույնիսկ պատերազմող երկրների պայմաններում գիտակցվում է, բայց քաղաքական հետապնդումը Սամվել Կարապետյանի դեպքում սահմաններ չի ճանաչում»,- նշել է նա։

Самвелу Карапетяну не разрешили посетить могилу отца
Лидеру общественного движения «По-нашему» Самвелу Карапетяну не разрешили посетить могилу своего отца. Об этом сообщил его адвокат Арам Вардеваанян.
«30 декабря 2025 года применённая в отношении Самвела Карапетяна с 18 июня явно незаконная мера пресечения в виде ареста была заменена домашним арестом с дополнительными ограничениями.
Как известно, для последователей Армянской Апостольской Святой Церкви в январе каждого года, после праздников Рождества и Богоявления, наступает День поминовения усопших — Мерелоц. Как и для любого верующего Армянской Апостольской Церкви, для Самвела Карапетяна было крайне важно в этот день иметь возможность посетить могилу своего отца и по-человечески разделить скорбь с близкими родственниками.
С соответствующим ходатайством мы обратились как к следователю, так и к прокурору. Сегодня стало известно, что данное ходатайство было отклонено.
Элементарное понимание гуманизма осознаётся даже в условиях воюющих стран, однако в случае Самвела Карапетяна политическое преследование, по сути, не знает границ», — отметил адвокат.