Սամվել Կարապետյանին թույլ չեն տվել այցելել հոր գերեզմանին
«Մեր ձևով» ժողովդրական շարժման առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին թույլ չեն տվել այցելել հոր գերեզմանին, այս մասին ահազանգել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«2025 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հունիսի 18-ից կիրառված ակնհայտ ապօրինի բանտային կալանքը փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Ինչպես հայտնի է, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հետևորդների համար յուրաքանչյուր տարվա հունվարին՝ Սուրբ Ծննդյան և Հայտնության տոնին հաջորդում է Մեռելոց հիշատակի օրը: Ինչպես և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ցանկացած հետևորդի, այնպես էլ Սամվել Կարապետյանի համար խիստ կարևոր էր Մեռելոց հիշատակի օրը իր հոր գերեզմանին այցելելու, իր մերձավոր ազգականների հետ մարդկայնորեն սգալու հնարավորությունից օգտվելը: Այս հարցով դիմել էինք և՛ քննիչին, և՛ դատախազին: Այսօր պարզվեց, որ այդ միջնորդությունը մերժվել է:
Մարդասիրության տարրական ընկալումը նույնիսկ պատերազմող երկրների պայմաններում գիտակցվում է, բայց քաղաքական հետապնդումը Սամվել Կարապետյանի դեպքում սահմաններ չի ճանաչում»,- նշել է նա։

Samvel Karapetyan, leader of the “Our Way” Democratic Movement, was denied permission to visit his father’s grave, his lawyer Aram Vardevanyan reported.
“On December 30, 2025, the clearly unlawful custodial detention imposed on Samvel Karapetyan since June 18 was replaced with house arrest, accompanied by additional restrictions.
As is well known, in the Armenian Apostolic Holy Church, the Day of Remembrance of the Dead follows the Feast of Christmas and Epiphany each January. Like any faithful member of the Armenian Apostolic Holy Church, it was of great importance to Samvel Karapetyan to have the opportunity to visit his father’s grave on this day and to mourn humanely alongside his close relatives. We submitted a formal request on this matter to both the investigator and the prosecutor. Today, it became known that this request was denied.
The most basic sense of humanity is upheld even in conditions of war, yet the political persecution of Samvel Karapetyan appears to recognize no boundaries,” he stated.