Մենք հիմա ունենք բոլորովին ուրիշ երկիր, քան ունեինք 2018 թվականին. քաղաքացին որ պահին ուզենա՝ կարող է հեղափոխություն անել. Նիկոլ Փաշինյան
08/01/2026 12:05
Կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը ներկայանում է որպես զարգացման ուղենիշ, որի նպատակն է վերանայել ու ամրապնդել երկրի տնտեսական կառուցվածքն ու պետական ինստիտուտները։
Նա ասաց, թե տարվա ընթացքում բարձրացրել են իրենց ամբիցիաները ու բյուջեի եկամուտների կանխատեսումն ավելացրել են։
«Կանխատեսումից մի քիչ պակաս ենք հավաքել, բայց ի սկզբանե պլանավորածից հավաքել ենք ավել, այսինքն՝ բյուջեն գերակատարվել է»,- նշեց Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր՝ Հայաստանի տնտեսությունն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով։
«Մենք հիմա ունենք բոլորովին ուրիշ տնտեսություն ու բոլորովին ուրիշ երկիր, քան ունեինք 2018 թվականին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նշեց, թե Հայաստանում ոչ միայն քաղաքական համակարգն է ժողովրդավար, այլև՝  տնտեսական համակարգը։
«Կառավարությունը չի միջամտել այնտեղ, որտեղ չպետք է միջամտեր, մյուս կողմից, կառավարությունը միջամտել է այնտեղ, որտեղ պետք է միջամտեր»,- ասաց նա։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում մարդն օբյեկտից վեր է ածվել սուբյեկտի։
«Հայաստանում բացարձակապես ամեն ինչ որոշում է մարդը՝ քաղաքացին։ Հայաստանի քաղաքացին որ պահին ուզենա՝ կարող է հեղափոխություն անել, որովհետև մենք 2018 թվականին ցույց ենք տվել, որ եթե քաղաքացին ուզենա հեղափոխություն անել՝ պարզապես չկա այդպիսի ուժ, որ կարողանա կասեցնել այդ հեղափոխությունը»,- հավատացրեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝  Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը պայմանավորված է նաև  տարածաշրջանային ու արտաքին քաղաքական այն նոր միջավայրով, որը ձևավորվում է Հայաստանի շուրջ։
«Խաղաղության պայմաններում տնտեսությունը նույնպես պետք է վերափոխվի, ինչը հենց այսօր մեր աչքի առաջ տեղի է ունենում»,- նշեց նա։

У нас сейчас совершенно другая страна, чем в 2018 году: гражданин в любой момент, если захочет, может совершить революцию — Никол Пашинян
08/01/2026 12:19
Правительство утвердило доктрину экономической и институциональной трансформации Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что доктрина экономической и институциональной трансформации Армении представляется как ориентир развития, целью которого является пересмотр и укрепление экономической структуры страны и государственных институтов.
Он отметил, что в течение года власти повысили уровень амбиций и увеличили прогноз по доходам государственного бюджета.
«Мы собрали немного меньше прогнозируемого, однако больше, чем было изначально запланировано, то есть бюджет был перевыполнен», — подчеркнул Пашинян.
По его словам, с момента революции 2018 года экономика Армении выросла более чем на 50 процентов.
«Сегодня у нас совершенно иная экономика и совершенно другая страна, чем та, что была в 2018 году», — заявил Никол Пашинян.
Премьер отметил, что в Армении демократической является не только политическая, но и экономическая система.
«Правительство не вмешивалось там, где не должно было вмешиваться, и, с другой стороны, вмешивалось там, где это было необходимо», — сказал он.
По его словам, в Армении человек из объекта превратился в субъект.
«В Армении абсолютно всё решает человек — гражданин. Гражданин Армении в любой момент, если захочет, может совершить революцию, потому что в 2018 году мы показали: если гражданин хочет осуществить революцию, просто не существует силы, способной её остановить», — заверил Пашинян.
Он также отметил, что доктрина экономической и институциональной трансформации Армении обусловлена формированием нового регионального и внешнеполитического контекста вокруг страны.
«В условиях мира экономика также должна трансформироваться, и этот процесс уже сегодня происходит у нас на глазах», — заявил премьер-министр.