Մենք հիմա ունենք բոլորովին ուրիշ երկիր, քան ունեինք 2018 թվականին. քաղաքացին որ պահին ուզենա՝ կարող է հեղափոխություն անել. Նիկոլ Փաշինյան
08/01/2026 12:05
Կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը ներկայանում է որպես զարգացման ուղենիշ, որի նպատակն է վերանայել ու ամրապնդել երկրի տնտեսական կառուցվածքն ու պետական ինստիտուտները։
Նա ասաց, թե տարվա ընթացքում բարձրացրել են իրենց ամբիցիաները ու բյուջեի եկամուտների կանխատեսումն ավելացրել են։
«Կանխատեսումից մի քիչ պակաս ենք հավաքել, բայց ի սկզբանե պլանավորածից հավաքել ենք ավել, այսինքն՝ բյուջեն գերակատարվել է»,- նշեց Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե 2018 թվականի հեղափոխությունից ի վեր՝ Հայաստանի տնտեսությունն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով։
«Մենք հիմա ունենք բոլորովին ուրիշ տնտեսություն ու բոլորովին ուրիշ երկիր, քան ունեինք 2018 թվականին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նշեց, թե Հայաստանում ոչ միայն քաղաքական համակարգն է ժողովրդավար, այլև՝  տնտեսական համակարգը։
«Կառավարությունը չի միջամտել այնտեղ, որտեղ չպետք է միջամտեր, մյուս կողմից, կառավարությունը միջամտել է այնտեղ, որտեղ պետք է միջամտեր»,- ասաց նա։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում մարդն օբյեկտից վեր է ածվել սուբյեկտի։
«Հայաստանում բացարձակապես ամեն ինչ որոշում է մարդը՝ քաղաքացին։ Հայաստանի քաղաքացին որ պահին ուզենա՝ կարող է հեղափոխություն անել, որովհետև մենք 2018 թվականին ցույց ենք տվել, որ եթե քաղաքացին ուզենա հեղափոխություն անել՝ պարզապես չկա այդպիսի ուժ, որ կարողանա կասեցնել այդ հեղափոխությունը»,- հավատացրեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝  Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինը պայմանավորված է նաև  տարածաշրջանային ու արտաքին քաղաքական այն նոր միջավայրով, որը ձևավորվում է Հայաստանի շուրջ։
«Խաղաղության պայմաններում տնտեսությունը նույնպես պետք է վերափոխվի, ինչը հենց այսօր մեր աչքի առաջ տեղի է ունենում»,- նշեց նա։

We now have a completely different country than we had in 2018: Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the doctrine is presented as a comprehensive development guideline aimed at reviewing and strengthening the country’s economic structure and state institutions.
He noted that the government raised its ambitions over the past year and increased the forecast for budget revenues.
“We collected slightly less than expected, but more than originally planned. In other words, the budget was overfulfilled,” Pashinyan said. He added that since the 2018 revolution, Armenia’s economy has grown by more than 50 percent.
“We now have a completely different economy and a completely different country than we had in 2018,” Pashinyan emphasized.
According to him, Armenia today has not only a democratic political system, but also a democratic economic system.
“On the one hand, the government did not intervene where it should not have intervened; on the other hand, it intervened where it should have intervened,” he said. In his words, in Armenia a person has been elevated from an object to a subject.
“In Armenia, absolutely everything is decided by the person, the citizen. An Armenian citizen can carry out a revolution at any time they wish, because in 2018 we demonstrated that if a citizen wants to make a revolution, there is simply no force that can stop it,” Pashinyan stated.
He also noted that Armenia’s doctrine of economic and institutional transformation is shaped by the new regional and foreign policy environment emerging around the country.
“In peacetime, the economy must also be transformed, and this is happening right before our eyes today,” he said.