Հետո պարզվեց՝ այդ բոլորը մոլորություն է. Փաշինյանը պարզաբանեց, թե ինչու էին Ռուբեն Վարդանյանն ու Սամվել Կարապետյանը «նախկինում բարերարներ, իսկ հիմա՝ ոչ» (Տեսանյութ)
Այդ ամենն ասում էի, որովհետև հավատում էի, որ ՀՀ-ում տեղի են ունեցել քաղաքական վերափոխումներ ու ժողովրդավարություն և ազգային նպատակների շուրջ կարելի է համախմբել սփյուռքի ներուժը. ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ի պատասխան լրագրողի հարցին, թե Արցախում իր հայտնի ելույթի ժամանակ հայտարարում էր, որ եթե հայկական կապիտալը հայրենիք չունի՝ ինչո՞ւ են Ռուբեն Վարդանյանը, Սամվել Կարապետյանը միլիոնավոր դոլարներ ներդնում հայրենիքում, և բարերարների համար ծափահարություններ էր պահանջում, իսկ հիմա՝ ոչ։
«Հետո պարզվեց այդ բոլորը մոլորություն է, կա տնտեսական հետաքրքրություն՝ կլինի ներդրում, չի լինի տնտեսական հետաքրքրություն՝ չի լինի»,-ասաց նա՝ նշելով, որ այդ ամենում համոզվել են՝ ուսումնասիրելով 1992-2018թթ.-ին Հայաստանի համահայական հիմնադրամի համագործակցության շրջանակներում ինչքան գումար է հավաքվել և ՀՀ-ում ինչքան ներդրում է արվել։

Позже выяснилось, что это заблуждение: Пашинян объяснил, почему Рубен Варданян и Самвел Карапетян «были меценатами раньше, а сейчас — нет» (видео)
«Я говорил всё это, потому что верил, что в Армении произошли политические преобразования, что существует демократия, и что можно объединить потенциал диаспоры вокруг национальных целей», — сказал премьер-министр Никол Пашинян в ответ на вопрос журналиста. Журналист напомнил, что во время его известного выступления в Арцахе Пашинян говорил: если армянский капитал не имеет родины, почему Рубен Варданян и Самвел Карапетян вкладывают миллионы долларов в Армению, и за меценатов тогда требовал аплодисментов, а сейчас — нет.
«Позже выяснилось, что это всё заблуждение. Существует экономический интерес: если есть интерес — будет инвестиция, если нет — инвестиции не будет», — сказал Пашинян, отметив, что в этом они убедились, изучив, сколько средств было собрано и сколько инвестировано в Армении в рамках сотрудничества с Всеармянским фондом в 1992–2018 годах.