Ադրբեջանից բերված բենզինը մի քանի օրում սպառվեց, հիմա նորից մի քանի հազար տոննա գալիս է, որը միայն պրեմիում չի, այլ նաև ռեգուլյար ու դիզել է. Պապոյան
08/01/2026 11:36
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ Ադրբեջանից Հայաստան մի քանի հազար տոննա բենզինի նոր խմբաքանակ է գալիս, որը ներկրում են նույն ընկերությունները, ինչ նախորդ անգամ։
«Նորությունն այն է, որ միայն պրեմիում չի գալիս, այլ նաև ռեգուլյար ու դիզել է գալիս, ու նախնական գնահատականներով՝ շուկայականից մինչև 80 դրամ էժան»,-ասաց նա։
Նախարարը նշեց, որ ներկրումն Ադրբեջանից արդեն «ռելսերի մեջ է մտել» և իրենք այլևս այդ հարցով չեն զբաղվում։
«Ըստ էության, բերված բենզինը մի քանի օրում սպառվեց, այսինքն՝ մեծ պահանջարկ կա»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է մյուս ընկերությունների՝ էժան բենզին ներկրելու հնարավորություններին՝ ասաց. «Ես որեւէ մեկին չեմ ընտրել, որեւէ մեկին ընտրելու հնարավորություն չունեմ։ Եթե ընտրելու լինեի, բոլորին կընտրեի։ Պետք է մյուսներն էլ գնան բանակցեն կա՛մ իրենց մատակարարների հետ, կա՛մ այդ ընկերության հետ, որպեսզի կարողանան էժան բենզին բերել, որից շահողը մեր քաղաքացիներն են»։

Азербайджанский бензин был распродан за несколько дней, сейчас вновь поступает несколько тысяч тонн — не только премиум-класса, но и regular и дизель — Папоян
Министр экономики Геворг Папоян в беседе с журналистами сообщил, что из Азербайджана в Армению поступает новая партия бензина объёмом в несколько тысяч тонн, которую импортируют те же компании, что и в прошлый раз.
«Новшество заключается в том, что поступает не только бензин премиум-класса, но также regular и дизельное топливо, и, по предварительным оценкам, их цена ниже рыночной примерно на 80 драмов», — сказал он.
Министр отметил, что импорт топлива из Азербайджана уже «встал на рельсы», и ведомство больше не занимается этим вопросом.
«По сути, привезённый бензин был распродан за несколько дней, то есть спрос очень высокий», — подчеркнул Папоян.
Говоря о возможностях других компаний импортировать более дешёвое топливо, министр заявил: «Я никого не выбирал и не имею возможности кого-либо выбирать. Если бы выбирал, выбрал бы всех. Остальным также следует вести переговоры либо со своими поставщиками, либо с этой компанией, чтобы иметь возможность завозить дешёвый бензин, от чего выиграют наши граждане».