Նարեկն ու Վազգենը երեք ամիս չեն կարող կալանքի տակ մնալ. Ժաննա Ալեքսանյան
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի՝ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքի ժամկետը ևս երեք ամսով երկարաձգելու որոշումը շարունակում է բուռն արձագանքներ առաջացնել իրավապաշտպանների շրջանում։
Aysor.am-ի հետ զրույցում իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը հայտարարեց, որ կալանքը սկզբից ի վեր սխալ է եղել և չպետք է կիրառվեր։
«Նրանք պետք է ազատ արձակվեին, ի սկզբանե կալանքը սխալ էր և չպետք է այդ մոտեցումը լիներ։ Կարծում եմ, որ դատարանները պետք է խելքները գլուխները հավաքեն, բայց իշխանությունների պատվերն այնպիսինն է, որ…»,-ասաց Ալեքսանյանը։
Իրավապաշտպանը խիստ մտահոգություն հայտնեց խոսքի ազատության սահմանափակումների վերաբերյալ։
«Չգիտեմ էլ, թե ինչ կարելի է ասել, խոսքի ազատության այսպիսի սահմանափակում ես չեմ տեսել»,-նշեց նա։
Ժաննա Ալեքսանյանը անդրադարձավ նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հնչեցրած վիրավորական արտահայտություններին։
«Ալեն Սիմոնյանն, ով ասում է՝ շան լակոտ, ինչո՞ւ չի կալանավորվում։ Մենք ստրուկնե՞ր ենք, որ մեզ այդպիսի բառեր ասեն ու չպատասխանենք։ Սա ի՞նչ է նշանակում»,-ասաց իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ նման վարքագիծը անպատժելիության հետևանք է։
«Սա լկտի պահվածքն է այն մարդու, որն անպատիժ է մնացել, երբ թքել է ՀՀ քաղաքացու վրա։ Պարզ է, որ նա պետք է շարունակի իր անպատժելիությունը, իր մեղքերը բարդի մյուսների վրա»,-ընդգծեց Ալեքսանյանը։
Իրավապաշտպանը նաև քննադատեց դատավորների վարքագիծը՝ շեշտելով, որ նրանք սխալ պատկերացում ունեն իշխանությունների «հավերժության» մասին։
«Դատարանները կարծում են, թե այս իշխանությունները հավերժ են և դատավորներն իրենց այդ պահվածքը կարող են շարունակե՞լ։ Կարծում եմ՝ պետք է մեծ արձագանք լինի»,-ասաց նա։
Ժաննա Ալեքսանյանը վստահ է, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները խիստ են արձագանքելու ստեղծված իրավիճակին։
«Վստահ եմ, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները շատ խիստ արձագանքելու են այս պահվածքին, և Նարեկն ու Վազգենը երեք ամիս չեն կարող կալանքի տակ մնալ»,-եզրափակեց նա։

Нарек и Вазген не могут оставаться под арестом три месяца — Жанна Алексанян
Решение Ереванского суда общей юрисдикции по уголовным делам о продлении ещё на три месяца срока содержания под стражей Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна продолжает вызывать бурную реакцию среди правозащитников.
В беседе с Aysor.am правозащитница Жанна Алексанян заявила, что арест с самого начала был ошибочным и не должен был применяться.
«Их должны были освободить. С самого начала арест был неправильным и не должен был применяться. Я считаю, что суды должны наконец одуматься, но заказ властей таков, что…», — сказала Алексанян.
Правозащитница выразила серьёзную обеспокоенность ограничениями свободы слова.
«Я даже не знаю, что можно сказать — такого ограничения свободы слова я ещё не видела», — отметила она.
Жанна Алексанян также прокомментировала оскорбительные высказывания председателя Национального собрания Алена Симоняна.
«Ален Симонян, который говорит "сукин сын", почему не арестован? Мы что, рабы, чтобы нам говорили такие слова и мы не отвечали? Что это вообще значит?» — сказала правозащитница.
По её словам, подобное поведение является следствием безнаказанности.
«Это наглое поведение человека, который остался безнаказанным после того, как плюнул на гражданина Республики Армения. Очевидно, что он продолжит свою безнаказанность, перекладывая свои грехи на других», — подчеркнула Алексанян.
Правозащитница также раскритиковала поведение судей, отметив, что у них сформировалось ложное представление о «вечности» действующей власти.
«Суды думают, что эти власти вечны и что судьи могут продолжать вести себя так? Думаю, должна быть серьёзная общественная реакция», — сказала она.
Жанна Алексанян уверена, что международные правозащитные организации жёстко отреагируют на сложившуюся ситуацию.
«Я уверена, что международные правозащитные организации очень жёстко отреагируют на такое поведение, и Нарек с Вазгеном не могут оставаться под арестом три месяца», — заключила она.