Էն կարմիր լույսը, որ մեր փողոցներում վառում է, լեգիտիմության խնդիր ունի, որովհետև պարզ չի, իսկ ով է որոշել, որ էդ կարմիր լույսը հենց տենց պետք է վառի. Փաշինյան (Տեսանյութ)
12/01/2026 12:08
Ժողովրդի և իրավակարգի օրգանական կապը պետք է հաստատվի, ժողովուրդը պետք է իրավակարգի փաստացի լեգիտիմությունը ճանաչի, «Դատական գործերի քննության ողջամիտ ժամկետների պահպանման գործնական կամ ընթացակարգային խոչընդոտները» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իմ կարծիքով, մենք իշխանության լեգիտիմության հարցը լուծել ենք, իրավակարգի լեգիտիմության հարցը չենք լուծել։ Իշխանության լեգիտիմության հարցը լուծել ենք, որովհետև ընտրույթունների արդյունքները կասկածի տակ չեն, բայց այն ընտրությունը, որով իրավակարգ է հաստատվել, այսինքն՝ հանրաքվեն, դրա արդյունքները միշտ և այսօր էլ կասկածի տակ են։ Քանի դեռ այդ կասկածը չի վերացել, իրավակարգի լեգիտիմությունը վիրուսի նման մեզ քայքայելու է։ Մենք այդպես էլ չենք հասնելու ո՛չ արդարության, ո՛չ արդարադատության»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե չունի արդարության և արդարադատության զգացում։
«Իմ եզրակացությունն այն է, որ մենք իրավակարգի լեգիտիմության խնդիր ունենք։ Էն կարմիր լույսը, որ մեր փողոցներում վառում ա, լեգիտիմության խնդիր ունի, որովհետև պարզ չի, իսկ ով է որոշել, որ էդ կարմիր լույսը հենց տենց պետք է վառի»,-ասաց Փաշինյանը։

The red light on our streets has a legitimacy problem because it is unclear who decided it should be there: Pashinyan (Video)
12/01/2026 12:08
The organic connection between the people and the legal system must be established, and citizens must recognize the de facto legitimacy of the legal system, Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a panel discussion titled “Practical or Procedural Obstacles to Maintaining Reasonable Timelines for the Examination of Judicial Cases.”
“In my opinion, we have resolved the issue of the government’s legitimacy, but we have not resolved the issue of the legal system’s legitimacy. The legitimacy of the government is not in question because the election results are not disputed. However, the election through which the legal system was established – the referendum – has always had, and continues to have, disputed results. Until that doubt is removed, the legitimacy of the legal system will destroy us like a virus. We will never achieve justice or fairness,” Pashinyan said.
He added that he personally feels a lack of justice and fairness.
“My conclusion is that we have a problem with the legitimacy of law and order. The red light on our streets has a legitimacy problem, because it is unclear who decided that the red light should function in this way,” Pashinyan stated.