Հայաստանը հայտնվել է ռեսուրսների և մատակարարման ուղիների պայքարի կիզակետում, անգամ ստեղծված իրավիճակում կա այլընտրանք․ Աշոտյան
Այսօրվա աշխարհում պայքարը գնում է երկու բանի համար՝ ռեսուրսների և մատակարարման ուղիների համար։ ՀՀԿ-ի կազմակերպած «Հայաստանը և տրանսպորտային մեգանախագծերը» թեմայով քննարկմանը հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Բժշկական լեզվով ասած՝ արյան ու արյունատար անոթների համար է գնում այսօրվա պայքարը, և Հայաստանն այս ընթացքում հայտնվել է այդպիսի պայքարի կիզակետերից մեկում»,- ասաց նա՝ շեշտելով միջազգային իրավունքի չգոյության տենդենցը, որի մասին հայտարարել է այնպիսի գերհզոր ուժերի ղեկավարը, ինչպիսին ԱՄՆ նախագահն է, նաև Ալիևն է այդ մասին ասել։
Ըստ նրա՝ այսօրվա իշխանությունները շրջանառության մեջ են դրել մի թեզ, որ այս պայմաններում այլընտրանք չկա․«Այսօրվա մեր քննարկումն այն մասին է, որ անգամ ստեղծված իրավիճակում կա այլընտրանք, և դա ոչ միայն քաղաքական բանաձևում է, այլ նաև համակցված է ու հիմնավորված է տնտեսական, մասնագիտական, լոգիստիկ հիմնավորումներով»։
Նա նշեց, որ, ըստ իշխող ուժի, Հայաստանի դերակատարությունը այս ամենում դիտվում է միակողմանի՝ ոչ թե սեփական շահերի, այլ ԵՄ տնտեսական և աշխարհաքաղաքական շահերի սպասարկման համար։

Armenia at the center of the struggle for resources and supply routes, yet an alternative exists even now: Ashotyan
In today’s world, the struggle is over two key factors: resources and supply routes. This was stated by Armen Ashotyan, Vice Chairman of the Republican Party of Armenia, during the discussion “Armenia and Transport Megaprojects” organized by the party.
"In medical terms, today’s struggle is for blood and blood vessels. Armenia has recently found itself at one of the focal points of this struggle," he said, emphasizing the growing disregard for international law – a trend he noted has been voiced by leaders of major powers, including the U.S. President, and Aliyev.
According to Ashotyan, the current authorities have promoted the thesis that there is no alternative under these conditions. “Our discussion today is precisely about the fact that even in the current situation, an alternative exists. It is not only a political formula, but one supported by economic, professional, and logistical justifications,” he stated.
He added that, in the view of the ruling authorities, Armenia’s role in these processes is presented in a one-sided manner – serving not its own national interests, but the economic and geopolitical interests of the European Union.