Վեհափառ Հայրապետը գերհամբերատար սպասում է տիրադավների զղջմանը, դարձին, իսկ մինչ այդ Տերը մաքրում է իր տունը, մինչև վերջին դպիրն ու ուխտի մանուկը
Ցավալի է տեսնել տիրադավ եպիսկոպոսներին և նրանց հարած քահանաներին՝ իրար հերթ չտալով տարբեր հեռուստաալիքներով հանրային ձևով բոլորի առաջ իրենց ընտանիքից (Մայր Եկեղեցուց) և ընտանիքի հորից (Վեհափառ Հայրապետից) բամբասելիս, այս մասին հայտարարել է Սամվել դպիր Գրիգորյանը։
«Մարդկայինով պարզ է, թե դա ինչպիսի անընդունելի արարք է յուրաքանչյուրի համար: Եկեք քննենք նաև Աստվածաշնչով նրանց արարքը.
1. Մի՞թե նրանք չեն կարդացել Աստվածաշնչյան այն դրվագը (Ծննդ. 9:20-27), երբ Նոյն անիծեց իր զավակ Քանանին, երբ նա իր հոր մերկության մասին պատմեց իր եղբայրներին։ Մի՞թե դա են ուզում ժառանգել:
2. Մի՞թե նրանք չեն կարդացել Աստվածաշնչյան այն դրվագը (Թվ. 12:1-10), երբ Մարիամն ու Ահարոնը (ովքեր Մովսեսի քույրն ու եղբայրն էին և բարձրաստիճան առաջնորդներ) սկսեցին բամբասել Մովսեսից (Աստծո կողմից կարգված առաջնորդից)։ Աստված անձամբ միջամտեց և ասաց. «Եւ ինչպէ՞ս դուք առանց երկիւղի վատաբանեցիք իմ ծառային՝ Մովսէսին»։ Մարիամն անմիջապես բորոտ դարձավ ձյան նման:
3. Եթե նույնիսկ Մովսես մարգարեի հարազատ քույրն ու եղբայրը չունեին նրան քննադատելու իրավունք, ապա դուք, որպես հոգևորական, ինչպե՞ս եք համարձակվում բամբասել Հայոց Հայրապետից:
4. Ինչպես Մարիամը բորոտությամբ պատվեց, երբ համարձակվեց բամբասել Մովսեսից, այնպես էլ այսօր բամբասողի հոգին պատվում է հոգևոր բորոտությամբ։ Դա մեկուսացնում է մարդուն Աստծո շնորհից և կտրում Եկեղեցու կենսատու մարմնից։ Աստված հարցնում է յուրաքանչյուրիս. «Եթե Ես եմ նրան այդ Աթոռին բազմեցրել, դու ո՞վ ես, որ դատում ես Իմ ընտրյալին»: Մենք, փոխանակ ծածկենք մեր հոր ամոթույքը, բացում ենք այն ամբարիշտների առջև: Փոխանակ Նարեկացուց օրինակ վերցնենք ու քննենք մեր բազում մեղքերը, հանենք աչքներիս գերանը, խոշորացույցով ուրիշի աչքի շյուղն ենք ման գալիս: Դա՞ է մեր իմացած քրիստոնեությունը:
5. Եթե Պողոս առաքյալը հարգեց նույնիսկ իրեն հալածող քահանայապետին (Գործք 23:5), ինչպե՞ս են Մայր Եկեղեցու քահանաները, եպիսկոպոսներն իրենց թույլ տալիս բամբասել կամ զրպարտել մեր Եկեղեցու Եպիսկոպոսապետին՝ Կաթողիկոսին:
6. Մի՞թե նրանք չեն կարդացել Պողոս առաքյալի հանդիմանությունը. «Դու ո՞վ ես, որ դատում ես ուրիշի ծառային. կանգնած լինի, թէ ընկած՝ իր տիրոջ համար է. բայց նա կը կանգնի, որովհետեւ կարո՛ղ է Տէրը նրան կանգուն պահել» (Հռոմ. 14:4): Կաթողիկոսի Տերն Աստված է, և միայն Աստված է Նրա դատավորը։ Բամբասողները խախտում են Աստծո բազում պատվիրաններ և պատգամներ։
7. Սավուղը փորձում էր սպանել Դավթին, բայց երբ Դավիթը հնարավորություն ունեցավ սպանելու Սավուղին, նա չարեց այդ, այլ ասաց. «Երդւում եմ Տիրոջ անունով, որ այդ բանը չեմ անի իմ տիրոջ՝ Տիրոջ կողմից օծեալ մարդու նկատմամբ, իմ ձեռքը չեմ բարձրացնի նրա վրայ, որովհետեւ նա Տիրոջ օծեալն է» (Ա Թագ. 24:7): Իսկ դուք կարգալույծների, հերձվածողների, ապստամբ անօրենների, ամբարիշտների և այլոց հետ ասպատակել էիք Մայր Աթոռ և ուզում էիք ձեռք դնել Տիրոջ օծեալի վրա, ում օծումը կատարվել է բոլոր նվիրապետական աթոռների կողմից Սուրբ Էջմիածնում:
8. Այն հոգևորականները, որոնք հիշատակում են Կաթողիկոսի անունը Ս.Պատարագի ժամանակ ինչպե՞ս են այդ նույն լեզվով բամբասում նրանից։ Մի՞թե սա հոգևոր երկդիմություն չէ:
9. Երբ մենք մեր լեզուն բացում ենք Եկեղեցու Հայրապետի կամ Աստծո կողմից կարգված առաջնորդի դեմ, մենք չենք քննադատում լոկ մի մարդու, այլ կռիվ ենք տալիս Աստծո կողմից հաստատված կարգի դեմ։
10. Եկեղեցու հայրերը սովորեցնում են, որ ով առանց եպիսկոպոսի (առավել ևս եպիսկոպոսապետի) գիտության մի բան է անում, նա ծառայում է սատանային։ Նրանք խրատում են հետևել Հայրապետին հնազանդությամբ, որովհետև նա է Եկեղեցու միասնության երաշխավորը:
11. Ս. Գրիգոր Տաթևացին սովորեցնում է, որ Եկեղեցու հիերարխիան նման է մի շղթայի, որը կապված է երկնքին։ Եթե մեկը փորձում է կտրել այդ շղթայի օղակներից մեկը՝ բամբասանքով կամ ըմբոստությամբ, նա ցած է ընկնում հոգևոր բարձունքից. «Բամբասանքը սպանում է երեքին. խոսողին, լսողին և նրան, ում մասին խոսվում է»։
12. Սթափվե՛նք և սանձե՛նք մեր լեզուները։ Եթե ունենք մտահոգություն, աղոթե՛նք, բայց ո՛չ բամբասենք։ Չլինենք կեղծավորների պես, չթաքնվենք «բարենորոգության» չարափառ ու շինծու քողի տակ ու ստի հոր գործերն անենք:
Վերջապես. Որևէ մեկը տեսե՞լ, լսե՞լ է, որ Վեհափառ Հայրապետը երբևէ բամբասի որևէ մեկից, մանավանդ իր հոգևոր զավակներից, եպիսկոպոսներից, քահանաներից, չարախոսի որևէ մեկի հանդեպ, անգամ նրանց տիրադավ և եկեղեցադավ ընթացքի պարագայում: Նա գերհամբերատար սպասում է նրանց զղջմանը, դարձին, իսկ մինչ այդ Տերը մաքրում է իր տունը մինչև վերջին դպիրն ու ուխտի մանուկը: Թող օրինակ վերցնեն նրանից, գոնե տղամարդ լինեն։
Սա ինքնաբացահայտման և ինքնալյուստրացիայի յուրօրինակ գործընթաց է՝ Տիրոջ կողմից թույլատրված: Ամեն մեկն իր տեղում թող լինի, իսկ հավատավոր հոտը թող ավելի ջերմեռանդ լինի աղոթքի, նախանձախնդիր իր սրբությունների պաշտպանության ու հետևողական հավատքի ամրապնդման մեջ»,- գրել է Սամվել դպիր Գրիգորյանը։

Святейший Патриарх очень терпеливо ждет покаяния и обращения предателей, а до тех пор Господь очищает Свой дом — до последнего дьякона и чада Завета
14/01/2026 16:47
«Печально видеть епископов-предателей и примкнувших к ним священников, которые, не уступая друг другу эфиры различных телеканалов, публично поносят свою семью — Мать-Церковь — и Отца этой семьи, Верховного Патриарха», — заявил дьякон Самвел Григорян.
«С человеческой точки зрения понятно, насколько это неприемлемо для любого человека. Но давайте рассмотрим их поступок и в свете Священного Писания.
1. Разве они не читали библейский эпизод (Быт. 9:20–27), когда Ной проклял своего сына Ханаана за то, что тот рассказал братьям о наготе отца? Неужели именно это они хотят унаследовать?
2. Разве они не читали эпизод (Числ. 12:1–10), когда Мариам и Аарон — сестра и брат Моисея, высокопоставленные лидеры — начали злословить Моисея, поставленного Богом. Тогда Сам Бог вмешался и сказал: "Как же вы не убоялись злословить раба Моего Моисея?" И Мариам тут же стала прокажённой, как снег.
3. Если даже родные брат и сестра Моисея не имели права его осуждать, то как вы, будучи духовными лицами, осмеливаетесь злословить против Патриарха армян?
4. Как Мариам была поражена проказой за злословие Моисея, так и сегодня душа злословящего покрывается духовной проказой. Она изолирует человека от благодати Божией и отсекает его от животворящего Тела Церкви. Бог спрашивает каждого из нас: "Если Я посадил его на этот Престол, кто ты, чтобы судить Моего избранника?" Вместо того чтобы прикрыть наготу нашего отца, мы выставляем её перед нечестивыми. Вместо того чтобы брать пример с Нарекаци, исследовать собственные грехи и вынуть бревно из своего глаза, мы с лупой ищем соринку в глазу другого. Разве это и есть христианство?
5. Если апостол Павел уважал даже первосвященника, который его преследовал (Деян. 23:5), то как священники и епископы Матери-Церкви осмеливаются злословить и клеветать на предстоятеля нашей Церкви — Католикоса?
6. Разве они не читали увещевание апостола Павла: "Кто ты, осуждающий чужого раба? Перед своим Господом стоит он, или падает. И будет восставлен, ибо силен Бог восставить его" (Рим. 14:4). Отец Католикоса — Бог, и только Бог его Судья. Злословящие нарушают многие заповеди Божии.
7. Саул пытался убить Давида, но когда Давид получил возможность убить Саула, он не сделал этого и сказал: "Клянусь Господом, я не подниму руки на господина моего, на помазанника Господня" (1 Цар. 24:7). А вы вместе с лишёнными сана, раскольниками, мятежниками и нечестивыми ворвались в Первопрестольный Эчмиадзин и хотели поднять руку на Помазанника Господня, чьё помазание было совершено всеми иерархическими епархиями в Святом Эчмиадзине.
8. Как могут те священнослужители, которые во время Святой Литургии поминают имя Католикоса, тем же языком злословить его? Разве это не духовное лицемерие?
9. Когда мы открываем уста против Предстоятеля Церкви или поставленного Богом лидера, мы воюем не против человека, а против установленного Богом порядка.
10. Отцы Церкви учат, что тот, кто что-то делает без ведома епископа (тем более епископа-предстоятеля), служит сатане. Они наставляют следовать Патриарху в послушании, ибо он — гарант единства Церкви.
11. Святой Григор Татеваци учит, что иерархия Церкви подобна цепи, связанной с небом. Тот, кто пытается разорвать одно из её звеньев злословием или мятежом, падает с духовной высоты: "Злословие убивает троих — говорящего, слушающего и того, о ком говорят".
12. Опомнимся и обуздаем наши языки. Если у нас есть тревога — будем молиться, а не злословить. Не будем, как лицемеры, прятаться за ложной и фальшивой маской "благоустройства" и творить дела отца лжи.
И наконец: видел ли или слышал ли кто-нибудь, чтобы Верховный Патриарх когда-либо злословил о ком-либо, тем более о своих духовных чадах — епископах и священниках, даже при их предательском и антицерковном поведении? Он с великой терпеливостью ожидает их покаяния и обращения, а до тех пор Господь очищает Свой дом — до последнего дьякона и чада Завета. Пусть берут с него пример, пусть будут хотя бы мужчинами.
Это своеобразный процесс саморазоблачения и самоочищения, допущенный Господом. Пусть каждый будет на своём месте, а верный народ — ещё более ревностен в молитве, в защите своих святынь и в укреплении веры», — написал дьякон Самвел Григорян.