ՀՀ սահմանապահները և մաքսային աշխատակիցները իրենց լիազորություններից բխող գործունեությունն են իրականացնելու ամբողջ ենթակառուցվածքի վրա և համապատասխան վայրերում. Խանդանյան
Այս նախագիծը ենթակառուցվածքային է, ինչպես նաև բիզնես նախագիծ է, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով «TRIPP»-ին՝ ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Խոսելով տոկոսային թվերից՝ նա նշեց, որ բանակցությունների արդյունքում են դրանք որոշվել․ 74 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ին, 26 տկոսը՝ ՀՀ-ին. «Բաժնետոմսերի քանակը մեծապես կախված է ներդրումներից։ Սակայն, բոլոր զգայուն, Հայաստանի համար կարևորություն ներկայացնող հարցերում ՀՀ-ն ունի որոշիչ ձայն։ Այսինքն՝ երբ «TRIPP» ընկերությունը ձևավորվի, կանոնադրությունը սահմանվի, այնտեղ հստակ ամրագրվելու է, որ մի շարք հարցերում ՀՀ-ն ունենալու է որոշիչ ձայնի իրավունք»։
Խանդանյանը նույնպես հերքում է այն լուրերը, որ այդ ճանապարհը վարձակալությամբ է տրվելու. «Խոսքը վարձակալության մասին չէ, խոսքը կառուցապատման իրավունքի մասին է։ ՀՀ տարածքում «TRIPP» ընկերությունն իրականացնելու է կառուցապատում և իրականացնելու է բիզնես նախագիծ»։
Նա նշեց՝ տեքստում հստակ գրված է, որ ՀՀ սահմանապահները և մաքսային աշխատակիցները իրենց լիազորություններից բխող գործունեությունն են իրականացնելու և ներկա են լինելու ամբողջ ենթակառուցվածքի վրա ու համապատասխան վայրերում։

Пограничники и сотрудники таможенных служб Республики Армения будут осуществлять деятельность в рамках своих полномочий по всей инфраструктуре и в соответствующих местах — Ханданян
14/01/2026 14:17
«Этот проект инфраструктурный, а также является бизнес-проектом», — сказал депутат от партии «Гражданский договор» Саргис Ханданян в разговоре с журналистами, комментируя проект «TRIPP».
Говоря о процентных долях, он уточнил, что они определены в ходе переговоров: 74% — США, 26% — Армения. «Количество акций в значительной степени зависит от инвестиций. Однако по всем чувствительным вопросам, имеющим важное значение для Армении, Республика Армения будет иметь решающий голос. То есть, когда компания «TRIPP» будет создана и утвержден устав, в нем будет четко закреплено, что по ряду вопросов Армения имеет право решающего голоса».
Ханданян также опроверг слухи о том, что дорога будет передана в аренду. «Речь не о сдаче в аренду, а о праве на застройку. На территории Армении компания «TRIPP» будет осуществлять застройку и реализовывать бизнес-проект».
Он отметил, что в тексте документа четко указано: пограничники и сотрудники таможенных служб Армении будут выполнять свои полномочия и присутствовать по всей инфраструктуре и в соответствующих местах.