ՀՀ սահմանապահները և մաքսային աշխատակիցները իրենց լիազորություններից բխող գործունեությունն են իրականացնելու ամբողջ ենթակառուցվածքի վրա և համապատասխան վայրերում. Խանդանյան
Այս նախագիծը ենթակառուցվածքային է, ինչպես նաև բիզնես նախագիծ է, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով «TRIPP»-ին՝ ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Խոսելով տոկոսային թվերից՝ նա նշեց, որ բանակցությունների արդյունքում են դրանք որոշվել․ 74 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ին, 26 տկոսը՝ ՀՀ-ին. «Բաժնետոմսերի քանակը մեծապես կախված է ներդրումներից։ Սակայն, բոլոր զգայուն, Հայաստանի համար կարևորություն ներկայացնող հարցերում ՀՀ-ն ունի որոշիչ ձայն։ Այսինքն՝ երբ «TRIPP» ընկերությունը ձևավորվի, կանոնադրությունը սահմանվի, այնտեղ հստակ ամրագրվելու է, որ մի շարք հարցերում ՀՀ-ն ունենալու է որոշիչ ձայնի իրավունք»։
Խանդանյանը նույնպես հերքում է այն լուրերը, որ այդ ճանապարհը վարձակալությամբ է տրվելու. «Խոսքը վարձակալության մասին չէ, խոսքը կառուցապատման իրավունքի մասին է։ ՀՀ տարածքում «TRIPP» ընկերությունն իրականացնելու է կառուցապատում և իրականացնելու է բիզնես նախագիծ»։
Նա նշեց՝ տեքստում հստակ գրված է, որ ՀՀ սահմանապահները և մաքսային աշխատակիցները իրենց լիազորություններից բխող գործունեությունն են իրականացնելու և ներկա են լինելու ամբողջ ենթակառուցվածքի վրա ու համապատասխան վայրերում։

RA border guards and customs officers to carry out activities within their powers across the entire infrastructure – Khandanyan
14/01/2026 14:02
This project is both an infrastructural and a business initiative, Civil Contract MP Sargis Khandanyan told reporters, referring to TRIPP.
Speaking about the share distribution, he noted that it was determined through negotiations: 74 percent for the U.S., 26 percent for Armenia. “The number of shares largely depends on investments. However, in all sensitive issues of importance to Armenia, the country will have a decisive vote. That is, when the TRIPP company is established and its charter is adopted, it will explicitly state that Armenia has the right to a decisive vote on certain matters,” he said.
Khandanyan also dismissed rumors that the road would be leased: “We are not talking about leasing; we are talking about the right to construct. The TRIPP company will carry out construction and implement a business project on Armenian territory.”
He added that the text clearly specifies that RA border guards and customs officers will operate within their powers and will be present throughout the entire infrastructure and at appropriate locations.