Ակնկալում ենք միջամտություն՝ ՀՀ իշխանությունների կողմից ոտնձգություններին, խոսքի ազատության արժեքներին. Մաթևոսյանը՝ դեսպաններին (Տեսանյութ)
14/01/2026 16:03
Նախկինում, երբ որևէ լրագրողի մատը փուշ էր մտնում կամ որ հայտարարվում էր, որ, ենթադրաբար, բանտերում քաղբանտարկյալներ կարող են լինել, տասնյակ դեսպաններ սկսում էին այցելել նրանց, ՀՀ իշխանություններից պահանջում էին քայլեր ձեռնարկել՝ նրանց ազատ արձակելու համար, դեսպաններին նամակներ հանձնելիս հայտարարեց «Անտիֆեյք»-ի գխավոր խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
«Մենք ակնկալում ենք քաղաքական արձագանք, ակնկալում ենք միջամտություն՝ ՀՀ իշխանությունների կողմից ոտնձգություններին, խոսքի ազատության արժեքներին, քանի որ հենց ձեր կառույցներն են տարիներ շարունակ ֆինանսավորել ՀՀ-ում ժողովրդավարության, խոսքի ազատության  պաշտպանության ամրապնդմանը»։

We expect intervention from Armenian authorities over violations of free speech values – Matevosyan to ambassadors (Video)
Astghik Matevosyan, editor-in-chief of Antifake, called on foreign ambassadors to respond to alleged violations of freedom of speech in Armenia while handing them official letters.
“Previously, whenever a journalist faced pressure or reports emerged of possible political prisoners, dozens of ambassadors would visit them and demand that the Armenian authorities take steps toward their release,” Matevosyan stated.
“We expect a political response. We expect intervention regarding the encroachments by the Armenian authorities on the values of freedom of speech, especially since your institutions have funded efforts to strengthen democracy and protect free expression in Armenia for years,” she said․