Ակնկալում ենք միջամտություն՝ ՀՀ իշխանությունների կողմից ոտնձգություններին, խոսքի ազատության արժեքներին. Մաթևոսյանը՝ դեսպաններին (Տեսանյութ)
14/01/2026 16:03
Նախկինում, երբ որևէ լրագրողի մատը փուշ էր մտնում կամ որ հայտարարվում էր, որ, ենթադրաբար, բանտերում քաղբանտարկյալներ կարող են լինել, տասնյակ դեսպաններ սկսում էին այցելել նրանց, ՀՀ իշխանություններից պահանջում էին քայլեր ձեռնարկել՝ նրանց ազատ արձակելու համար, դեսպաններին նամակներ հանձնելիս հայտարարեց «Անտիֆեյք»-ի գխավոր խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
«Մենք ակնկալում ենք քաղաքական արձագանք, ակնկալում ենք միջամտություն՝ ՀՀ իշխանությունների կողմից ոտնձգություններին, խոսքի ազատության արժեքներին, քանի որ հենց ձեր կառույցներն են տարիներ շարունակ ֆինանսավորել ՀՀ-ում ժողովրդավարության, խոսքի ազատության  պաշտպանության ամրապնդմանը»։

Мы ожидаем вмешательства в связи с посягательствами со стороны властей Армении на ценности свободы слова: Матевосян — послам (видео)
14/01/2026 16:13
«Ранее, когда у какого-нибудь журналиста "занозой кололо палец" или объявлялось, что в тюрьмах якобы могут находиться политзаключённые, десятки послов начинали их посещать и требовать от властей Армении принять меры для их освобождения», — заявила главный редактор «Antifake.am» Астхик Матевосян, вручая письма послам.
«Мы ожидаем политической реакции, мы ожидаем вмешательства в связи с посягательствами со стороны властей Армении на ценности свободы слова, поскольку именно ваши структуры на протяжении многих лет финансировали в Армении укрепление демократии и защиту свободы слова», — сказала Матевосян.