Փաշինյանը վստահեցնում է, թե բարեկամական Իրանի բոլոր մտահոգությունները կփարատեն
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից հնչող հայտարարությունների նկատմամբ շատ ուշադիր ենք, ամեն ինչ արել ենք և կշարունակենք անել ԻԻՀ-ի՝ մեզ համար բարեկամական երկրի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ուղղությամբ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թվականից հետո Հայաստանում ոչ մի տեղ հանրահավաք չի արգելվել, և մենք չենք կարող առանձին վերցրած մի դեպքում այլ կերպ վարվել, որովհետև դա իրողություն է։ Այլ բան է, որ այո՛, կիսում ենք, արտահայտման ձևերը չպետք է խաթարեն ԻԻՀ-ի կամ որևէ այլ դեսպանատան աշխատանք։ Մենք ուշադիր կհետևենք, այդ թվում՝ այդ իրավիճակի հետ կապված մտահոգություններին, և մեր ժողովրդավարական սկզբունքների շրջանակներում բոլոր միջոցները կձեռնարկենք, որպեսզի բարեկամական և եղբայրական Իրանի դեսպանատան գործունեության հետ կապված որևէ խնդիր չառաջանա»,-ասաց վարչապետը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն ասել էր, թե դեսպանության դիմաց կազմակերպված ակցիաները խաթարում են իրենց աշխատանքը։ Նա նշել էր, թե այդ ակցիաների հետևանքով Թեհրանում ձևավորվում է տպավորություն, որ Հայաստանը կարող է դառնալ այն ուժերի գործունեության հարթակ, որոնք թշնամաբար են տրամադրված Իրանի նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է TRIPP-ի շուրջ Իրանի մտահոգություններին, Փաշինյանն ասաց, թե անընդհատ կապի մեջ են Իրանի ղեկավարության հետ և պատրաստ են բոլոր հարցերին պատասխանել, եթե հրապարակված տեքստից հետո այլ հարցեր նույնպես ծագեն։

Pashinyan: Armenia ready to dispel all concerns of friendly Iran
We are very attentive to statements from Iran. We have done everything and will continue to do everything to dispel any concerns of Islamic Republic of Iran, a friendly country, Pashinyan said in a conversation with reporters.
“No rally has been banned anywhere in Armenia since 2018, and we cannot act differently in an isolated case, because that is the reality. At the same time, forms of expression should not disrupt the work of the Iranian or any other embassy. We will closely monitor the situation and ensure that, within the framework of our democratic principles, no problems arise for the embassy of our friendly and brotherly Iran,” the Prime Minister added.
The statement comes after the Iranian ambassador to Armenia noted that recent protests outside the embassy were disrupting operations and giving the impression in Tehran that Armenia could become a platform for forces hostile to Iran.
Regarding Iran’s concerns about the TRIPP project, Pashinyan said Armenia maintains constant contact with Iranian leadership and is ready to respond to any additional questions following the publication of the TRIPP framework.