Փաշինյանը վստահեցնում է, թե բարեկամական Իրանի բոլոր մտահոգությունները կփարատեն
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից հնչող հայտարարությունների նկատմամբ շատ ուշադիր ենք, ամեն ինչ արել ենք և կշարունակենք անել ԻԻՀ-ի՝ մեզ համար բարեկամական երկրի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ուղղությամբ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թվականից հետո Հայաստանում ոչ մի տեղ հանրահավաք չի արգելվել, և մենք չենք կարող առանձին վերցրած մի դեպքում այլ կերպ վարվել, որովհետև դա իրողություն է։ Այլ բան է, որ այո՛, կիսում ենք, արտահայտման ձևերը չպետք է խաթարեն ԻԻՀ-ի կամ որևէ այլ դեսպանատան աշխատանք։ Մենք ուշադիր կհետևենք, այդ թվում՝ այդ իրավիճակի հետ կապված մտահոգություններին, և մեր ժողովրդավարական սկզբունքների շրջանակներում բոլոր միջոցները կձեռնարկենք, որպեսզի բարեկամական և եղբայրական Իրանի դեսպանատան գործունեության հետ կապված որևէ խնդիր չառաջանա»,-ասաց վարչապետը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ՀՀ-ում Իրանի դեսպանն ասել էր, թե դեսպանության դիմաց կազմակերպված ակցիաները խաթարում են իրենց աշխատանքը։ Նա նշել էր, թե այդ ակցիաների հետևանքով Թեհրանում ձևավորվում է տպավորություն, որ Հայաստանը կարող է դառնալ այն ուժերի գործունեության հարթակ, որոնք թշնամաբար են տրամադրված Իրանի նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է TRIPP-ի շուրջ Իրանի մտահոգություններին, Փաշինյանն ասաց, թե անընդհատ կապի մեջ են Իրանի ղեկավարության հետ և պատրաստ են բոլոր հարցերին պատասխանել, եթե հրապարակված տեքստից հետո այլ հարցեր նույնպես ծագեն։

Пашинян уверяет, что все опасения дружественного Ирана будут развеяны
Премьер-министр Никол Пашинян в беседе с журналистами заявил, что армянская сторона очень внимательно относится к заявлениям Исламской Республики Иран и делает всё, чтобы развеять все озабоченности дружественной для нас страны, и будет продолжать это делать.
«С 2018 года в Армении ни один митинг не был запрещён, и мы не можем поступать иначе в отдельно взятом случае, потому что это реальность. Другое дело, что, безусловно, мы разделяем позицию: формы выражения не должны мешать работе посольства Ирана или любого другого посольства. Мы будем внимательно следить за ситуацией, учитывать все связанные с ней опасения и в рамках наших демократических принципов предпримем все меры, чтобы не возникло проблем, связанных с деятельностью посольства дружественного и братского Ирана», — подчеркнул премьер.
Напомним, накануне посол Ирана в Армении заявил, что акции, организованные перед посольством, мешают их работе. Он отметил, что такие акции создают в Тегеране впечатление, будто Армения может стать площадкой для деятельности сил, враждебно настроенных к Ирану.
Что касается обеспокоенности Ирана по проекту TRIPP, Пашинян отметил, что постоянная связь с руководством Ирана поддерживается, и армянская сторона готова ответить на все вопросы, если после публикации текста возникнут дополнительные вопросы.