Պետք է դուրս գալ հակամարտության տրամաբանությունից, նոր ժամանակներ են բացվում, 35 տարի չենք իմացել, թե ինչ բան է ապրել խաղաղության մեջ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
ՀՀ ԱԳ նախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից հաստատված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի` Հայաստան-ԱՄՆ իրականացման շրջանակի հրապարակման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության նշանակությունը պետք է գնահատել, այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2025 թվականի օգոստոսի 8-ի հայտարարությունից հետո սա հաջորդ անկյունաքարային հայտարարությունն է, որով խաղաղության գործընթացի կարևորագույն ու սկզբունքային հարցերից մեկը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցության ապարշրջափակումը, շրջանակային մակարդակում լուծվում է»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ հայտարարության իմաստն ու գործնական նշանակությունն այն է, որ խաղաղությունը շատ կոնկրետ ու գործնական քայլերով հաստատվում է։
«Այն այլևս գործնական իրականություն ու իրողություն է։ Մեզ անհրաժեշտ է, որ խնամքով վերաբերվենք հաստատված խաղաղությանը»,- ընդգծեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Հայաստանը որպես պետություն ու ժողովուրդը որպես հանրություն չի իմացել, թե ինչ բան է ապրել խաղաղության մեջ։
«Մենք նոր-նոր, քայլ-քայլ սովորում ենք։ Շատ փոքր ու դանդաղ քայլերով է խաղաղությունը մուտք գործում մեր ենթագիտակցություն, սա նորմալ է, որովհետև 35 տարի այլ տրամաբանության մեջ ենք եղել, իսկ հիմա տրամաբանությունը փոխվում է»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե ահռելի գործնական աշխատանք կա, պետք է հնարավորինս արագ գործողություններ անել։
«Նախ՝ պետք է գործողությունները դե յուրե համաձայնագրերի տեսքով ընդունվեն, նախագծերի շուրջ սկսենք աշխատել, մասնավորապես, TRIPP անունով ընկերություն պետք է ստեղծվի Հայաստանում, պետք է երթուղիները որոշենք, կարծում եմ՝ այսօրվանից պետք է պատրաստվել»,- ընդգծեց նա։
Փաշինյանը նշեց, թե պետք է դուրս գալ հակամարտության տրամաբանությունից ու մտնել խաղաղությանը հարիր տրամաբանության մեջ։
«Նոր ժամանակներ են բացվում, ու այդ նոր ժամանակներում մենք պետք է նորովի ու առավել արդյունավետ աշխատենք այս պատմական ու շրջադարձային հնարավորությունն առավելագույնս օգտագործելու համար, Հայաստանի ու նրա քաղաքացիների զարգացման, ազատության, երջանկության ու բարօրության համար», - հավելեց նա։

«Нужно выйти из логики конфликта: открываются новые времена: мы 35 лет не знали, что значит жить в мире» — Никол Пашинян (видео)
15/01/2026 12:19
Значение совместного заявления о публикации рамок реализации проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» в формате Армения—США, утверждённого министром иностранных дел РА и Государственным секретарём США, должно быть должным образом оценено. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«После заявления от 8 августа 2025 года это очередное ключевое, веховое заявление, которым на рамочном уровне решается один из важнейших и принципиальных вопросов мирного процесса — разблокирование региональных коммуникаций», — отметил он.
По словам Пашиняна, смысл и практическое значение заявления заключается в том, что мир утверждается посредством очень конкретных и практических шагов.
«Он уже стал практической реальностью и фактом. Нам необходимо бережно относиться к установленному миру», — подчеркнул он.
По словам Пашиняна, Армения как государство и народ как общество не знали, что значит жить в условиях мира.
«Мы только начинаем этому учиться — шаг за шагом. Мир очень медленно и небольшими шагами входит в наше подсознание, и это нормально, потому что 35 лет мы жили в иной логике, а сейчас эта логика меняется», — сказал он.
Никол Пашинян также отметил, что впереди огромный объём практической работы, и действовать нужно как можно быстрее.
«Прежде всего, эти действия должны быть оформлены в виде де-юре соглашений, необходимо начать работу над проектами. В частности, в Армении должна быть создана компания под названием TRIPP, должны быть определены маршруты — думаю, к этому нужно готовиться уже с сегодняшнего дня», — подчеркнул он.
Премьер отметил, что необходимо выйти из логики конфликта и войти в логику, присущую миру.
«Открываются новые времена, и в этих новых условиях мы должны работать по-новому и более эффективно, чтобы максимально использовать эту историческую и переломную возможность — для развития, свободы, счастья и благополучия Армении и её граждан», — добавил Пашинян.