Պետք է դուրս գալ հակամարտության տրամաբանությունից, նոր ժամանակներ են բացվում, 35 տարի չենք իմացել, թե ինչ բան է ապրել խաղաղության մեջ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
ՀՀ ԱԳ նախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից հաստատված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի` Հայաստան-ԱՄՆ իրականացման շրջանակի հրապարակման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության նշանակությունը պետք է գնահատել, այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2025 թվականի օգոստոսի 8-ի հայտարարությունից հետո սա հաջորդ անկյունաքարային հայտարարությունն է, որով խաղաղության գործընթացի կարևորագույն ու սկզբունքային հարցերից մեկը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցության ապարշրջափակումը, շրջանակային մակարդակում լուծվում է»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ հայտարարության իմաստն ու գործնական նշանակությունն այն է, որ խաղաղությունը շատ կոնկրետ ու գործնական քայլերով հաստատվում է։
«Այն այլևս գործնական իրականություն ու իրողություն է։ Մեզ անհրաժեշտ է, որ խնամքով վերաբերվենք հաստատված խաղաղությանը»,- ընդգծեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Հայաստանը որպես պետություն ու ժողովուրդը որպես հանրություն չի իմացել, թե ինչ բան է ապրել խաղաղության մեջ։
«Մենք նոր-նոր, քայլ-քայլ սովորում ենք։ Շատ փոքր ու դանդաղ քայլերով է խաղաղությունը մուտք գործում մեր ենթագիտակցություն, սա նորմալ է, որովհետև 35 տարի այլ տրամաբանության մեջ ենք եղել, իսկ հիմա տրամաբանությունը փոխվում է»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե ահռելի գործնական աշխատանք կա, պետք է հնարավորինս արագ գործողություններ անել։
«Նախ՝ պետք է գործողությունները դե յուրե համաձայնագրերի տեսքով ընդունվեն, նախագծերի շուրջ սկսենք աշխատել, մասնավորապես, TRIPP անունով ընկերություն պետք է ստեղծվի Հայաստանում, պետք է երթուղիները որոշենք, կարծում եմ՝ այսօրվանից պետք է պատրաստվել»,- ընդգծեց նա։
Փաշինյանը նշեց, թե պետք է դուրս գալ հակամարտության տրամաբանությունից ու մտնել խաղաղությանը հարիր տրամաբանության մեջ։
«Նոր ժամանակներ են բացվում, ու այդ նոր ժամանակներում մենք պետք է նորովի ու առավել արդյունավետ աշխատենք այս պատմական ու շրջադարձային հնարավորությունն առավելագույնս օգտագործելու համար, Հայաստանի ու նրա քաղաքացիների զարգացման, ազատության, երջանկության ու բարօրության համար», - հավելեց նա։

Pashinyan: “We must move beyond the logic of conflict and learn to live in peace”
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the importance of the joint statement on the Armenia-US TRIPP Implementation Framework, approved by the Armenian Foreign Minister and the US Secretary of State.
“Following the August 8, 2025 statement, this is another cornerstone declaration, addressing one of the most important issues in the peace process: the blockade of regional communications,” Pashinyan said at the cabinet sitting.
He highlighted that the statement’s significance lies in establishing peace through concrete, practical steps.
“It is now a reality. We must treat this newly established peace with care,” he stressed.
According to Pashinyan, Armenia as a state and its people as a society have not known what it is like living in peace.
“We are learning new things, step by step. Peace is entering our subconscious in small and slow steps, which is normal, because for 35 years we have been in a different logic, and now the logic is changing,” he said.
Nikol Pashinyan said that there is a huge amount of practical work to be done, and that actions must be taken as quickly as possible.
“First, these actions must be formalized through de jure agreements. We must begin work on projects, including establishing the TRIPP company in Armenia and determining operational routes. Preparation must start today,” he said.
Pashinyan noted that we need to move beyond the logic of conflict and enter into the logic of peace.
“New times are opening. In this new era, we must act in a new and more effective way to make the most of this historic opportunity for Armenia’s development, freedom, happiness, and well-being of our citizens,” he added.