Շնորհակալություն եմ հայտնում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարին. Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հերքում է, թե Թուրքիայի ԱԳ նախարարն ասել է, որ 2026 թվականի ընտրություններում Թուրքիան աջակցելու է Նիկոլ Փաշինյանին։
«Նման բան չի ասվել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ թուրք գործիչն ասել է, թե աջակցում են այն գործընթացին, որը տանում է Հայաստանի գործող իշխանությունը։
Նա ասաց, թե շնորհակալություն է հայտնում Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարին ու տարածաշրջանային բոլոր գործընկերներին, որոնք աջակցում են «Հայաստանի հանրության մեծամասնության՝ խաղաղության գնալու ու առևտուր անելու, TRIPP-ի շրջանակներում առևտուրը զարգացնելու կոչերին»։

Ален Симонян поблагодарил министра иностранных дел Турции
Спикер Национального собрания Ален Симонян опроверг утверждения о том, что министр иностранных дел Турции заявил о поддержке Никола Пашиняна на выборах 2026 года.
«Такого не говорилось», — заявил он в беседе с журналистами.
По словам Симоняна, турецкий чиновник лишь отметил поддержку процесса, который реализует действующая власть Армении.
Он добавил, что выражает благодарность министру иностранных дел Турции и всем региональным партнёрам, поддерживающим «призывы большинства общества Армении к миру и развитию торговли, включая торговлю в рамках инициативы TRIPP».