Այսօրվա դատական նիստին Սամվել Կարապետյանը չի մասնակցելու. Վարդևանյան
2025 հունիսի 18-ից կիրառված ակնհայտ ապօրինի բանտային կալանքը դեկտեմբերի 30-ին փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Ինչպես հայտնել էինք՝ Դատախազությունն առաջին աշխատանքային օրը` հունվարի 5-ին, մուտքագրել էր վերաքննիչ բողոք՝ Սամվել Կարապետյանի կալանքի ակնհայտ ապօրինի պահանջով: Վերաքննիչ դատարանը հունվարի 12-ին վարույթ ընդունելով դատախազի և մեր բողոքները, որոշման հրապարակման օր է սահմանվել հունվարի 16-ը: Միաժամանակ քննչական մարմինը ներկայացրել է տնային կալանքի երկարաձգման միջնորդություն (օրենքի ուժով այլ միջնորդությամբ չեն կարող հանդես գալ), որով նիստը նշանակվել է կրկին այսօր Հակակոռուպցիոն դատարանում` 16:00-ին:

Самвел Карапетян не будет участвовать в сегодняшнем судебном заседании — Вардеванян
Очевидно незаконное тюремное заключение, применённое с 18 июня 2025 года, 30 декабря было заменено домашним арестом с дополнительными ограничениями.
Как мы уже сообщали, прокуратура в первый рабочий день — 5 января — подала апелляционную жалобу с очевидно незаконным требованием о заключении Самвела Карапетяна под стражу. Апелляционный суд 12 января принял к производству жалобы прокурора и нашу жалобу, назначив оглашение решения на 16 января. Одновременно следственный орган подал ходатайство о продлении домашнего ареста (в силу закона иного ходатайства он подать не вправе), в связи с чем заседание вновь назначено на сегодня в Антикоррупционном суде — на 16:00.