Դատարանը պարտավորեցրել է քրեական վարույթ նախաձեռնել Արագածոտնի թեմի քահանաների գործով
Ինչպես նախկինում տեղեկացրել էի, Արագածոտնի թեմի քահանաներին բերման ենթարկելու և նրանց իրավաբանական օգնություն ցույց տալու համար ներկայացած փաստաբաններին խոչընդոտելու, ինչպես նաև Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ Սրբազանին ձերբակալելու փաստը թաքցնելու փաստերի առիթով հաղորդում էի ներկայացրել, գրել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Քննիչը քրեական վարույթ չէր նախաձեռնել, իսկ դատախազը մերժելով բողոքս հաստատել էր քննիչի դիրքորոշումը:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը (դատավոր Տաթևիկ Մուրադյան) բավարարելով ներկայացված բողոքը, որոշել է վարույթն իրականացնող մարմնի վրա դնել դիմողի իրավունքների խախտումը վերացնելուն ուղղված վարութային ակտ կայացնելու պարտականություն, այն է` Արա Զոհրաբյանի հաղորդման հիման վրա նախաձեռնել քրեական վարույթ:
Դատարանը երկու կարևոր դիրքորոշում է արտահայտել՝
1. Համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 491-րդ հոդվածի՝ «Փաստաբանի լիազորությունների իրականացումը խոչընդոտելը, եթե դա դրսևորվել է իր վստահորդին տեսակցելու նպատակով ազատությունից զրկման ցանկացած վայր փաստաբանի մուտքն ապօրինի չթույլատրելով՝ (..)»:
Այս նորմը քննչական մարմինը և դատախազությունը մեկնաբանել են նեղ իմաստով և ազատազրկման վայր են համարել միայն քրեակատարողական հիմնարկում կամ ՁՊՎ-ում գտնվող տարածքները և պնդել էին, որ քահանաները վկայի կարգավիճակով են գտնվել քննչական մարմնում:
Մինչդեռ դատարանը էական է համարել անձի փաստացի ազատությունից զրկված լինելու հանգամանքը՝ անկախ կարգավիճակից և հայտնել է՝
«Դատարանը գտնում է, որ հանցագործության մասին հաղորդումը պարունակում է փաստական տվյալների նկարագրություն այն մասին, որ նշված անձինք «բերման են ենթարկվել» ՀՀ ՔԿ համապատասխան ստորաբաժանում, այսինքն՝ հարցաքննության են տարվել ոչ իրենց կամային գործողությունների արդյունքում, հետևաբար այս պարագայում ՀՀ ՔԿ համապատասխան ստորաբաժանումը կարելի է դիտել որպես ազատությունից զրկման վայր»:
«Դատարանը նկատում է, որ հաղորդում ներկայացրած անձի կողմից մատնանշվել է փաստաբաններ Արմինե Ֆանյանին, Մարինե Ֆարմանյանին, Շուշանիկ Հարությունյանին ՀՀ ՔԿ համապատասխան ստորաբաժանում մուտք գործելը չթույլատրելու և վստահորդներին տեսակցելու փաստը, և այս պայմաններում անհասկանալի է, թե նախաքննության մարմինն ինչպես է դատավարական խիստ սեղմ ժամկետում հանգել հետևության այն մասին, որ հաղորդումը ն դրան կից ներկայացված փաստաթղթերը չեն պարունակում որևէ փաստական տվյալ, հաղորդման հեղինակի պնդումները չփաստարկված են, իսկ նկարագրվածի համատեքստում քրեական վարույթ նախաձեռնելու անհրաժեշտությունը բացակայում է»:
2. Համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 451-րդ հոդվածի՝ «Բռնի անհետացումը՝ պետության կողմից տրված լիազորությամբ, պետության աջակցությամբ, համաձայնությամբ կամ թողտվությամբ գործող պաշտոնատար անձի, այլ անձի կամ մի խումբ անձանց կողմից ազատությունից օրինական հիմքերով կամ ապօրինի զրկված անձի ազատությունից զրկելու փաստը ժխտելը կամ թաքցնելը․․․»:
Դատարանը նկատել է, որ «հանցագործության մասին հաղորդումը պարունակել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից պաշտպաններին չի հայտնվել ձերբակալվածի գտնվելու վայրը, և դա հնարավոր է եղել պարզել միայն ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակիցների միջոցով: Դատարանն արձանագրում է, որ տվյալներն այն մասին, որ ողջամիտ ժամանակահատվածի ընթացքում անձի գտնվելուն կարգավիճակի մասին որևէ տեղեկատվություն չի տրամադրվել, և այդ տեղեկատվության ստացումը հնարավոր է եղել միայն ՄԻՊ գրասենյակի միջամտության արդյունքում, արդեն իսկ ստուգման ենթակա փաստական տվյալների բավարար ամբողջություն է, որի իսկության ճշտումն այս դեպքում կարող էր իրականացվել բացառապես քրեական վարույթ նախաձեռնելու և անհրաժեշտ վարութային ու ապացուցողական գործողություններ իրականացնելու արդյունքում»:
Հ․Գ․ Երկու գործընկերային խորհուրդ՝ մեր քննիչներին, դատախազներին և դատավորներին՝
1) վերադասի հրահանգներն ինքնամոռաց կատարելուց առաջ մտածեք, որ ամեն ինչ ժամանակավոր է և գալու է օրենքի առաջ պատասխան տալու ժամանակը, իսկ Եկեղեցու հարցով հավատացեք, որ ծանր պատասխան եք տալու․
2) եթե չեք կողմնորոշվում ինչ անել (մի կողմից հրահանգն է, մյուս կողմից՝ սեփական խիղճը), ապա ղեկավարվեք բացառապես օրենքով»,-գրել է Զոհրաբյանը։

Суд обязал возбудить уголовное производство по делу священников Арагацотнской епархии
Как сообщалось ранее, в связи с фактами задержания священников Арагацотской епархии, препятствованием деятельности адвокатов, прибывших для оказания им юридической помощи, а также сокрытием факта задержания главы Арагацотской епархии, епископа Мкртича, я подал заявление о преступлении, написал адвокат Ара Зограбян.
«Следователь уголовное производство не возбудил, а прокурор, отклонив мою жалобу, подтвердил позицию следственного органа.
Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана первой инстанции (судья Татевик Мурадян), удовлетворив поданную жалобу, обязал орган, осуществляющий производство, принять процессуальный акт, направленный на устранение нарушения прав заявителя, а именно — возбудить уголовное производство на основании сообщения Ара Зограбяна.
Суд сформулировал две принципиально важные правовые позиции.
1. В соответствии со статьёй 491 Уголовного кодекса РА:
«Воспрепятствование осуществлению полномочий адвоката, если оно выразилось в незаконном недопуске адвоката в любое место лишения свободы с целью встречи со своим доверителем…»
Следственные органы и прокуратура истолковали данную норму узко, считая местом лишения свободы исключительно уголовно-исполнительные учреждения или изоляторы временного содержания, утверждая, что священнослужители находились в следственном органе в статусе свидетелей.
Между тем суд счёл определяющим факт фактического лишения свободы, независимо от процессуального статуса, указав:
«Суд приходит к выводу, что сообщение о преступлении содержит описание фактических данных о том, что указанные лица были "доставлены" в соответствующее подразделение Следственного комитета РА, то есть были приведены на допрос не в результате добровольных действий, следовательно, в данном случае соответствующее подразделение Следственного комитета может рассматриваться как место лишения свободы».
Суд также отметил:
«Заявителем указано, что адвокатам Армине Фанян, Марине Фарманян, Шушаник Арутюнян было отказано во входе в соответствующее подразделение СК РА и во встрече с доверителями. В этих условиях непонятно, каким образом орган предварительного расследования в крайне сжатые процессуальные сроки пришёл к выводу о том, что сообщение и приобщённые к нему документы не содержат фактических данных, утверждения заявителя необоснованны, а необходимость возбуждения уголовного производства отсутствует».
2. В соответствии со статьёй 451 Уголовного кодекса РА:
«Насильственное исчезновение — отрицание или сокрытие факта лишения свободы лица, осуществлённого должностным лицом или иными лицами с разрешения, при поддержке, согласии либо попустительстве государства…»
Суд указал, что сообщение о преступлении содержало фактические данные о том, что орган, осуществляющий производство, не сообщил защитникам о месте нахождения задержанного, и эта информация стала известна лишь посредством сотрудников офиса Защитника прав человека.
«Суд констатирует, что данные о непредоставлении в разумные сроки информации о месте нахождения и статусе лица, а также о получении этой информации исключительно в результате вмешательства офиса Защитника прав человека, уже сами по себе представляют достаточный массив фактических данных, подлежащих проверке, установление достоверности которых возможно исключительно путём возбуждения уголовного производства и проведения соответствующих процессуальных и доказательственных действий».
P.S. Два профессиональных совета нашим следователям, прокурорам и судьям:
1. прежде чем безоглядно исполнять указания вышестоящих, помните — всё временно, и неизбежно наступит момент ответственности перед законом; а в вопросе Церкви, поверьте, ответственность будет особенно тяжёлой;
2. если вы не знаете, как поступить (с одной стороны — указание, с другой — собственная совесть), руководствуйтесь исключительно законом»,— написал Ара Зограбян.