Հրաժարվում եմ տիրադավ եպիսկոպոսներից, նրանց միացած անառակ որդու տիտղոսը կրող քահանաներից, սարկավագներից. ողջ կյանքում նզովելու եմ բոլոր մեղավորներին. նախկին Հայր Գեղարդ
21/01/2026 10:53
Նախկին Հայր Գեղարդ Հովհաննիսյանը հայտարարել է՝ հրաժարվում է «տիրադավ եպիսկոպոսներից, նրանց միացած անառակ որդու տիտղոսը կրող քահանաներից, սարկավագներից»։
«Չեմ ընդունում նրանց կարգազանց պահվածքը, կեղծ արարողությունները, ծեսերը։ Հրաժարվում եմ ընդունել նրանց որպես Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևորական, ճշմարիտ կյանքի և սուրբ ընթացքի կրող, քարոզիչ։
Սուրբ Հոգու գիտակցված հայհոյությունը իրենց կրծքին առած բոլոր տիրադավները և հավատարմության բարձր կոչումից հրաժարվողները ինձ համար այլևս նզովյալներ, հերձվածողներ և անիծյալներ են։
Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ նվիրված եմ իմ արմատներին, ազգային ավանդույթներին, արժեքներին, հայկական ինքնագիտակցմանն ու հայեցակարգին։
Հավատարիմ և անմնացորդ զավակ եմ Ամենայն Հայոց Հայրապետին, պաշտպան՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու անսասանության, զորացման և առաջընթացի։
Ճանաչում և դատապարտում եմ Հայոց Ցեղասպանությունը, Արցախի սրբավայրերի, հայկական հետքի և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։
Իմ գիտակից ողջ կյանքում նզովելու եմ բոլոր մեղավորներին՝ արցախահայերի բռնի տեղահանման համար։ Ամեն եղած առիթով, իմ հնարավորության սահմաններում, աջակցելու եմ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի վերականգմանը»,- նշել է Գեղարդ Հովհաննիսյանը։

Я отрекаюсь от епископов-предателей и священников, присоединившихся к ним: всю свою жизнь я буду проклинать всех виновных — бывший отец Гегард
21/01/2026 11:44
Бывший отец Гегард Ованнисян заявил, что отрекается от «епископов-предателей, а также от священников и диаконов, присоединившихся к ним и носящих титул блудного сына».
«Я не принимаю их противоканоническое поведение, ложные обряды и ритуалы. Отказываюсь признавать их духовенством Армянской Апостольской Святой Церкви, носителями истинной жизни и святого пути, проповедниками истины.
Все предатели, осознанно взявшие на себя хулу на Святого Духа, а также те, кто отказался от высокого призвания верности, для меня отныне — анафемствованные, раскольники и проклятые.
Со всей ответственностью заявляю, что предан своим корням, национальным традициям, ценностям, армянскому самосознанию и мировоззрению.
Я — верный и преданный сын Католикоса Всех Армян, защитник незыблемости, укрепления и развития Армянской Апостольской Святой Церкви.
Признаю и осуждаю Геноцид армян, уничтожение святынь Арцаха, армянского следа и культурного наследия.
На протяжении всей своей сознательной жизни буду предавать анафеме всех виновных в вынужденном перемещении арцахских армян. При каждом возможном случае и в пределах своих возможностей буду содействовать восстановлению права Арцаха на самоопределение», — отметил Гегард Ованнисян.