Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով կատարյալ խաղաղություն է. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հաստատված է խաղաղություն, Ազգային ժողում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հղում անելով Արտաքին հետախուզության ծառայությանը, որտեղ նշվել էր, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ռազմական էսկալացիան գնահատվում է գրեթե անհավանական։
Նա ասաց, թե նախկինում ԱԺ պատգամավորների մի մասը եղել է մի երկրի քաղաքացի, որը փլուզվել է, այդ թվում՝ սպառազինությունների ինքնամոռաց մրցավազքի մեջ մտնելու համար։
«Մեր ռազմավարությունը հետևյալն է՝ մենք մեր երկրի պաշտպանունակությունը սիստեմատիկ կերպով ավելացնում ենք, կարող եմ ասել, որ հաջողությամբ ենք դա իրականացնում»,- նշեց Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանում հռետորաբանությունը փոխվել է, Հայաստանում՝ ևս։
Ինչ վերաբերվում է անվտանգության հնարավոր ռիսկերին ու սպառնալիքներին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե Հայաստանի պետական համակարգն անընդհատ դա վերլուծում է ու բոլոր ծառայություններն անում են իրենց աշխատանքը։
«Հայաստանը երբեք ու ոչ մի րոպե, ոչ մի վայրկյան իր զգոնությունը չի կորցրել ու չի կորցնելու, բայց այսօր՝ 2026 թվականին հունվարի 21-ի  դրությամբ՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով կատարյալ խաղաղություն է»,- վստահեցրեց նա։

Pashinyan: There is complete peace along the Armenia-Azerbaijan border
Peace has been established between Armenia and Azerbaijan, Prime Minister Nikol Pashinyan stated in the National Assembly, referring to assessments by Armenia’s Foreign Intelligence Service that a military escalation between the two countries is now considered almost impossible.
He noted that in the past, some members of parliament had been citizens of a state that collapsed, in part due to its involvement in a self-destructive arms race.
“Our strategy is clear: we are systematically strengthening the defense capability of our country, and I can state that this process is being implemented successfully,” Pashinyan said.
According to him, rhetoric in both Azerbaijan and Armenia has changed. Addressing potential security risks and threats, he emphasized that Armenia’s state institutions continuously analyze the situation and that all relevant services are fulfilling their responsibilities.
“Armenia has not lost vigilance for a single minute or second and will never lose it. But today, as of January 21, 2026, there is complete peace along the Armenia-Azerbaijan border,” he assured.