Սամվել Կարապետյանի տնտեսական 5 քայլերը մարդու մասին են. Մարիաննա Ղահրամանյան
Աշխատելու ցանկություն ունեցող, բայց աշխատանքի տեղ չունեցող մարդու։ 300 հազար մարդ արժանապատիվ աշխատանք է ունենալու։ Սա խոստում չէ, սա մի մարդու ծրագիր է, որը զրոյից աշխատատեղ է ստեղծել Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս։ Նա իր ձևով դա անելու է նորից։
Հարկերի տակ ճկռող մարդու մասին է, որը ուզում է բիզնես անել, զարգանալ, բայց չի ձգում` փակվում է, որովհետև ավելի շատ հարկ է վճարում, քան եկամուտ է ստանում։ Փոքր բիզնեսը զրո տոկոս հարկ պետք է վճարի։
Դեղ, թե՞ օրվա հաց. այս հարցը գլխում դեղատուն մտնող տատիկ-պապիկների, Վրաստան գնացող հարևանին դեղերի ցուցակ փոխանցող մարդու մասին է։ Ճիշտ քաղաքականության արդյունքում Սամվել Կարապետյանն ապահովելու է 20 % էժան դեղորայք բոլորի համար։
Գյուղացու մասին է, որն ամբողջ տարի ցրտին, արևին աշխատում է ու վերջում քրտինքով աճեցրած բերքը թափում, որովհետև մթերման խնդիր կա։ Գյուղերում բերքը երաշխավորված պետք է մթերվի։
Ու երիտասարդների մասին է, որոնք տուն չունեն։ Բայց 20 հազար երիտասարդ պետական աջակցությամբ մատչելի բնակարան կարող է ունենալ` պետության հոգածությամբ։

Пять экономических шагов Самвела Карапетяна — о человеке — Марианна Каграманян
О человеке, который хочет работать, но нет рабочего места. 300 тысяч человек получат достойную работу. Это не обещание — это программа человека, который с нуля создавал рабочие места в Армении и за её пределами. Он сделает это снова — по-своему.
О человеке, который задыхается под налоговым бременем, хочет заниматься бизнесом и развиваться, но не выдерживает и закрывается, потому что платит налогов больше, чем зарабатывает. Малый бизнес должен платить нулевой процент налога.
"Лекарство или хлеб насущный? — об этом думают бабушки и дедушки, заходя в аптеку, и люди, передающие соседям списки лекарств для поездки в Грузию. В результате правильной политики Самвел Карапетян обеспечит снижение цен на лекарства на 20 процентов для всех.
О крестьянине, который весь год работает на холоде и под солнцем, а затем вынужден выбрасывать выращенный потом урожай из-за проблем со сбытом. В сёлах урожай должен гарантированно приниматься на закупку.
И о молодёжи, у которой нет собственного жилья. 20 тысяч молодых людей смогут получить доступное жильё при государственной поддержке — под опекой государства.