Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունները հակասահմանադրական են․ Մենուա Սողոմոնյան
Օրերս ընդունված «Ընտրական օրենսգրքում» փոփոխությունների մասին նախագիծը խնդրահարույց է համարում ոչ միայն խորհրդարանական ընդդիմությունը, այլև «Հայաքվե» քաղաքացիական միավորումը, որի գնահատմամբ՝ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններով՝ որպես դիտորդական առաքելություն իրենց գրանցումը փորձում են մերժել։
«Հայաքվե»-ի անդամ, միջազգայնագետ Մենուա Սողոմոնյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց՝ երբեք անարդարությունների հետ չեն համակերպվել, այժմ էլ հնարավոր բոլոր տարբերակներով պայքարելու են.
«Մենք այս փոփոխությունը համարում ենք հակասահմանադրական։ Սա մեր քաղաքական գնահատականն է, բայց մենք կարծում ենք, որ այն իրավական տեսանկյունից ևս հակասահմանադրական է։ Միաժամանակ գիտակցում ենք, որ խորքային աշխատանք պետք է կատարվի հասկանալու համար, թե որքանով է հնարավոր, նախևառաջ, այն Սահմանադրական դատարանի միջոցով որակել որպես հակասահմանադրական և հասնել հաջողության։ Մենք ուսումնասիրում ենք բոլոր հնարավորություններն ինչպես իրավական, այնպես էլ քաղաքական դաշտում»։
«Հայաքվեն» դիտարկում է նաև միջազգային մակարդակով հակազդելու հնարավորությունը, բայց մեծ ակնկալիքներ չունի այս առումով։
«Միջազգային կառույցների ուղղությամբ ևս անհրաժեշտ է մանրակրկիտ աշխատանք տանել, բայց ցավոք, պետք է արձանագրել, որ այդ կառույցների գործունեությունը հաճախ պայմանավորված է ոչ այնքան արժեքներով, որքան աշխարհաքաղաքական շահերով։ Այդուհանդերձ, մենք մտադիր ենք օգտագործել բոլոր հնարավորությունները՝ ժամանակի, նպատակահարմարության և առաջիկա քաղաքական գործընթացների տրամաբանության շրջանակում»,-ասաց Սողոմոնյանը։
Անդրադառնալով դիտորդական այլ կազմակերպությունների, քաղհասարակության հետ այս փոփոխությունների դեմ պայքարելուն, Մենուա Սողոմոյանը նշեց․
«Գուցե փորձենք համագործակցել քաղաքացիական հասարակության այն հատվածի հետ, որը մենք համարում ենք իրական քաղաքացիական հասարակություն։ Իսկ այն կառույցները, որոնք, մեր գնահատմամբ, չեն հանդիսանում իրական քաղհասարակություն, կարծում ենք՝ կանգնած են այս դավադրության հետևում»։
Հիշեցնենք, որ «Ընտրական օրենսգրքում» փոփոխությունների նախագծի ՔՊ-ական հեղինակների՝ մինչ այս «բավարար մեխանիզմներ չկային դիտորդական առաքելությունների և դիտորդների քաղաքական չեզոքության ու անկողմնակալության ապահովման համար», իսկ ընդդիմադիր գործիչների պնդմամբ՝ փոփոխությունը իշխանությանը լայն հնարավորություն է տալիս ընտրությունները վերահսկելու գործընթացում բացառել իրենց համար ոչ ցանկալի դիտորդներին։

Поправки к Избирательному кодексу противоречат Конституции: Менуа Согомонян
Проект поправок к Избирательному кодексу, принятый на днях, вызывает обеспокоенность не только у парламентской оппозиции, но и у гражданского объединения «Айакве», которое считает, что посредством этих изменений предпринимается попытка отказать им в регистрации в качестве наблюдательной миссии.
Член «Айакве», международник Менуа Согомонян в беседе с Aysor.am отметил, что они никогда не мирились с несправедливостью и намерены бороться всеми возможными способами и сейчас.
«Мы считаем эти поправки антиконституционными. Это наша политическая оценка, однако, на наш взгляд, они являются антиконституционными и с правовой точки зрения. В то же время мы осознаём, что необходимо провести глубокую работу, чтобы понять, насколько возможно, прежде всего через Конституционный суд, квалифицировать их как противоречащие Конституции и добиться успеха. Мы изучаем все возможные варианты как в правовом, так и в политическом поле», — заявил Согомонян.
В «Айакве» также рассматривают возможность противодействия на международном уровне, однако не питают по этому поводу больших ожиданий.
«В направлении международных структур также необходимо вести кропотливую работу, однако, к сожалению, следует констатировать, что деятельность этих структур зачастую определяется не столько ценностями, сколько геополитическими интересами. Тем не менее мы намерены использовать все возможные инструменты — в рамках времени, целесообразности и логики предстоящих политических процессов», — отметил он.
Говоря о совместной борьбе против этих поправок с другими наблюдательскими организациями и гражданским обществом, Менуа Согомонян заявил:
«Возможно, мы попытаемся сотрудничать с той частью гражданского общества, которую считаем подлинным гражданским обществом. А те структуры, которые, по нашей оценке, таковыми не являются, мы считаем стоящими за этой схемой».
Напомним, что авторы проекта поправок к Избирательному кодексу из правящей фракции «Гражданский договор» ранее заявляли, что до сих пор «не существовало достаточных механизмов для обеспечения политической нейтральности и беспристрастности наблюдательных миссий и наблюдателей». В то же время оппозиционные деятели утверждают, что данные поправки предоставляют властям широкие возможности исключать из процесса контроля за выборами нежелательных для них наблюдателей.