Միայն դեկտեմբերին երկրի վարչապետը ստացել է 10 անգամ ավելի շատ գումար, քան օրենքով նախատեսված է. Էդգար Ղազարյան (Տեսանյութ)
28/01/2026 21:40
«Կա օրենք, որը սահմանում է, թե պետական պաշտոնատար յուրաքանչյուր անձ ինչքան վարձատրություն պետք է ստանա»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասաց հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը՝ անդրադառնալով իշխանության ստացած բազմամիլիոն պարգևավճարներին։
«Օրինակ՝ բազային աշխատավարձը 66,150 դրամ է, և եթե վարչապետի գործակիցը 19 է, ապա այդ բազայինը պետք է բազմապատկվի 19-ով՝ ստանալու վարչապետի մեկ ամսվա աշխատավարձը։ Սակայն պարզվեց, որ մեր երկրում, միայն դեկտեմբեր ամսին  վարչապետը ստացել է 10 անգամ ավելի շատ գումար, քան օրենքով նախատեսված է։ Նույնը վերաբերում է նաև մյուս պաշտոնյաներին։ Նրանք բացատրեցին՝ «մենք լավ ենք աշխատել, խաղաղություն ենք բերել», բայց դա իրենց  պարտականությունն է, որի համար սահմանված չափով աշխատավարձ են ստանում։ Հարմարվել ենք այդ արգևավճարների հետ, մինչդեռ դրանք  տրվում են լրացուցիչ աշխատանքի, ակնառու հաջողությունների կամ չնախատեսված ձեռքբերումների համար։ Այսինքն՝ ի՞նչ են արել ԱԺ բոլոր պատգամավորները, ի՞նչ  սխրանքներ են գործել, որ ստանում են այդ պարգևավճարները։ Ասում են, որ իրենց աշխատավարձն ավելի քիչ է, քան մասնավոր ոլորտինը, բա այդ դեպքում ի՞նչն է խանգարում գնալ և աշխատել մասնավոր ոլորտում։  Պետական պաշտոն  զբաղեցնելիս գիտես, թե ինչ պարտականություններ ունես և դրա համար ինչքան վարձատրություն պիտի ստանաս»,-ասացՂազարյանը։
Նա հիշեցրեց՝ պետական ոլորտում քաղաքացիական ծառայողները, բացի աշխատավարձից, ունեն նաև սոցիալական փաթեթներ, որոնցում ներառված են առողջապահական, կրթական և հանգստի ծախսերի փոխհատուցումներ.
«Այս ամենը նախատեսված է քաղծառայողների աշխատանքը ավելի գրավիչ դարձնելու համար։ Սակայն այսօր առավել բարձր վարձատրություն ստանում են ոչ թե քաղծառայողները, այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, ովքեր զբաղեցնում են քաղաքական հայեցողական պաշտոններ։ ԱԺ նախագահն ասում է, որ խաղաղություն են բերել, պետք է լավ շորեր հագնեն, բա որ պատերազմ էիք բերել 2020 թվականին, հանվել ընկել էիք փողոցնե՞րը ...»։

Только в декабре премьер-министр страны получил в 10 раз больше денежных средств, чем предусмотрено законом — Эдгар Казарян (видео)
28/01/2026 22:18
«Существует закон, который чётко определяет, какое вознаграждение должен получать каждый государственный служащий», - заявил в ходе брифинга в рамках мероприятия антикоррупционной платформы AntiCor общественно-политический деятель Эдгар Казарян, комментируя многомиллионные премии, выплаченные представителям власти.
«К примеру, базовая заработная плата составляет 66 150 драмов, а если коэффициент премьер-министра равен 19, то эта базовая сумма должна быть умножена на 19 — так формируется его месячная зарплата. Однако выяснилось, что в нашей стране только за декабрь премьер-министр получил в 10 раз больше денежных средств, чем предусмотрено законом. То же самое касается и других должностных лиц.
Они объясняют это тем, что "хорошо поработали, принесли мир", но это является их прямой обязанностью, за выполнение которой они уже получают установленную законом заработную плату. Мы свыклись с этими премиями, хотя по своей сути они должны выплачиваться за дополнительную работу, очевидные успехи или непредусмотренные достижения. Возникает вопрос: какие именно подвиги совершили все депутаты Национального собрания, чтобы получать такие премии?
Они заявляют, что их заработная плата ниже, чем в частном секторе. В таком случае что мешает им пойти и работать в частном секторе? Занимая государственную должность, ты заранее знаешь, какие у тебя обязанности и какое вознаграждение за это предусмотрено», — отметил Казарян.
Он напомнил, что гражданские служащие в государственном секторе, помимо зарплаты, имеют социальные пакеты, включающие компенсацию расходов на здравоохранение, образование и отдых.
«Все это предусмотрено для того, чтобы сделать государственную службу более привлекательной. Однако сегодня более высокое вознаграждение получают не гражданские служащие, а высокопоставленные должностные лица, занимающие политические, дискреционные посты. Спикер парламента говорит, что они принесли мир и должны хорошо одеваться. А когда вы принесли войну в 2020 году — вы что, раздетыми выбегали на улицы?..», — заявил Эдгар Казарян.