Հոգևորականների բռնաճնշումների փաստը հերքելը շարքային ստախոսություն է․ Հովհաննես Խուդոյանը՝ Արարատ Միրզոյանի հայտարարության մասին (Տեսանյութ)
28/01/2026 22:02
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԽԽՎ նստաշրջանում հայտարարել է, թե Հայաստանում հոգևորականների նկատմամբ հալածանքներ, բռնաճնշումներ չկան։
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը Aysor.am-ի հետ զրույցում ընդգծում է՝  ԱԳ նախարարի և իր շրջապատի նմանօրինակ հայտարարությունները որքան էլ պարբերաբար կրկնվեն, ոչ մի աղերս չունեն իրականության հետ։
«Փաստն այն է, որ քաղաքական հետապնդումներ կան, նաև հոգևորականներն են հետապնդվում։ Ակնհայտ ապօրինի միջամտություն է տեղի ունենում եկեղեցու ներքին կյանքին, բռնազավթվում են եկեղեցիներ, խոչընդոտվում են ծիսակատարությունները։ Հոգևորականների հետ խոսում են շանտաժի և սպառնալիքի լեզվով, նույնիսկ դատարանների միջոցով փորձում են միջամտել  եկեղեցու ինքնակառավարմանը։ Սա բոլորի համար հստակ տեսանելի է։ Այլ հարց է,  թե այս կամ այն միջազգային դերակատարը կցանկանա՞ արդյոք այդ մասին արտահայտվել, թե՞ ոչ։ Բայց ակնհայտ է՝ քաղաքական հետապնդումներ և բռնաճնշումներ կան, և այդ ակնհայտ փաստերի մասին հակառակը պնդելը շարքային ստախոսի վարքագիծ է»,-ասում է փաստաբանը։

Отрицание факта преследований священнослужителей — очередная ложь: Ованнес Худоян о заявлении Арарата Мирзояна (видео)
28/01/2026 23:27
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на сессии ПАСЕ заявил, что в Армении нет преследований или давления на священнослужителей.
Однако адвокат Ованнес Худоян в беседе с Aysor.am подчеркнул, что подобные заявления министра и его окружения, как бы часто они ни повторялись, не имеют ничего общего с реальностью.
«Факт заключается в том, что в стране существуют политические преследования, и священнослужители также подвергаются давлению. Происходит очевидное незаконное вмешательство во внутреннюю жизнь церкви: захватываются церкви, препятствуется проведение богослужений. Со священнослужителями разговаривают языком шантажа и угроз, даже через суд пытаются вмешаться в автономию церкви. Это очевидно для всех. Другой вопрос — захотят ли об этом публично заявить те или иные международные акторы. Но ясно одно: политические преследования и давление имеют место, и отрицать эти очевидные факты — это поведение обычного лжеца», — сказал адвокат.