Բյուջեն ծառայում է իշխանությունների բարօրությանը․ Նաիրի Սարգսյան (Տեսանյութ)
«Մինչև  չանցնենք տեխնոկրատ կառավարման համակարգի,  ներքին օղակներում  չձևավորվի պրոֆեսիոնալ, ինստիտուցիոնալ համակարգ, իրավապահ մարմինները չեն կարող արդյունավետ պայքարել կոռուպցիայի դեմ»,-AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած  աշխատաժողովին ասել է  «Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանը։
«Այս թափառախումբը իշխանության է  եկել հինգ տարի ժամկետով՝ առանց բավարար մասնագիտական կարողությունների, հմտությունների, կենսագրության և փորձառության։ Նրանցից շատերը  երբևէ վարձատրություն չեն ունեցել և պարտքով գարեջուր խմողներ են եկել։ Այդ մարդիկ այսօր դարձել են որոշակի եկամտի սեփականատերեր։ Ի՞նչ պետք է անի այսպիսի մարդը․ նա գիտի, որ հինգ տարի հետո իշխանազրկվելու է և դրանից հետո չի կարողանալու իրեն իրացնել աշխատաշուկայում, հետևաբար, նա ստիպված է հինգ տարվա ընթացքում ապահովել իր կյանքի մնացած տարիների  ապրուստը։ Սա նշանակում է, որ աշխատավարձով  չի կարող բավարարվել, և սկսում է չարաշահել պաշտոնական դիրքն ու անընդհատ իրականացնում է եկամուտների կուտակում։ Դրա համար էլ բյուջեն,  ծախսային հատվածը ծառայում է իշխանությունների բարօրությանը, եկամտային հատվածը՝ նույնպես իշխանությունների բարօրությանը»,-ասել է Սարգսյանը։
Նա ընդգծել է՝  կենսաթոշակը կարելի է  դարձնել 150 000 դրամ, բայց իշխանությունը դա չի անում, քանի որ իրեն ձեռնտու չէ.
«Ինչո՞ւ են պետական ծախսերը և պարտքերը հիմնականում ուղղվում այն ոլորտներ, որտեղ «ատկատները» ավելի հեշտ են, ավելի մեծ են և հեշտ չափելի։ Օրինակ՝ շինարարության ոլորտը։ Եթե փորձենք գնահատել միայն իշխանության ասֆալտապատման ծրագիրը (խոսքը մոտավորապես 200 միլիոն դոլարի մասին է), ապա կուտակվել է շուրջ 8 միլիարդ դոլարի պարտք։ Հարցնում ես՝ ի՞նչ ես արել այդ գումարով, ասում է՝ զենք եմ գնել, ասում ես՝ զենք չես գնել,  պաշտպանության բյուջեն նվազեցրել ես, ասում է՝ լավ, զենք չեմ գնել, ասֆալտ եմ արել։ Ասում ես՝ ասֆալտը 200 միլիո՞ն է արժեցել , ասում է՝ դպրոց եմ կառուցել։ Ասում ես՝ դպրոցը 300 է հայտարարվել, 70-ն է կառուցվել,  միանգամից փոխում է խոսքը՝ ասում է  իհարկե, աղքատը պիտի աղքատ լինի, ի՞նչ անեմ, ես եմ մեղավո՞ր, որ ինքը աղքատ է... «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի ընդունումը ևս ակնհայտ  կոռուպցիոն բնույթ ունի, որովհետև հանգեցնում է գնաճի․ ցանկացած գնորդ վճարում է 1.5  տոկոսով ավելի՝ յուրաքանչյուր ապրանքի համար, քան վճարում էր  մինչև 2022 թվականը։ Միևնույն ժամանակ աճել են բանկերի, վարկային և վճարահաշվարկային կազմակերպությունների շահույթները։ Հարցն այն է՝ ո՞րն է  այս ամենը իրականացնելու շահագրգռվածությունը, եթե ոչ կոռուպցիոն շահերը»։

Бюджет служит благополучию власти: Наири Саргсян (видео)
«До тех пор, пока не будет внедрена система технократического управления, пока в закрытых кругах не сформируется профессиональная институциональная структура, правоохранительные органы не смогут эффективно бороться с коррупцией», — заявил руководитель инициативы «Армения — это я» Наири Саргсян на рабочем совещании антикоррупционной платформы AntiCor.
«Эта шайка пришла к власти на пятилетний срок без достаточных профессиональных навыков, умений, биографии и опыта. Многие из них никогда не получали зарплату и пришли те, кто выпивал пиво в долг. Сегодня эти люди стали владельцами определённых доходов. Что должен делать такой человек? Он знает, что через пять лет лишится власти, и после этого не сможет реализоваться на рынке труда. Поэтому он вынужден за эти пять лет обеспечить своё существование на оставшиеся годы. Это означает, что зарплаты ему недостаточно, и он начинает злоупотреблять служебным положением и постоянно накапливать доходы. Поэтому расходная часть бюджета служит благополучию власти, а доходная часть — тоже благополучию власти», — отметил Саргсян.
Он подчеркнул, что пенсию можно было бы повысить до 150 000 драмов, но власть этого не делает, поскольку ей это не выгодно.
«Почему государственные расходы и долги в основном направлены в те сферы, где "откаты" проще, больше и легко измеримы? Например, строительный сектор. Если попытаться оценить только программу асфальтирования власти (речь примерно о 200 миллионах долларов), накопился долг около 8 миллиардов долларов. Спрашиваешь: "Что ты сделал с этими деньгами?" — говорят: "Купили оружие". Говоришь: "Оружие не купили, уменьшили бюджет на оборону". Говорят: "Хорошо, не купили оружие — сделали асфальт". Говоришь: "Асфальт стоил 200 миллионов? — Построили школу". Говоришь: "Объявленная стоимость школы 300, построено 70" — и сразу меняют слова: "Конечно, бедный должен быть бедным, что я могу сделать, что он бедный…"
Принятие закона о безналичных операциях также имеет явный коррупционный характер, так как приводит к инфляции: каждый покупатель платит на 1,5% больше за каждый товар, чем до 2022 года. При этом выросли прибыли банков, кредитных и расчётно-платёжных организаций. Вопрос в том: какова мотивация всего этого, если не коррупционные интересы?»