Նիկոլ Փաշինյանն անդրդվելի է, զգուշացրեց՝ բոլոր միջոցներն օգտագործելու են, որ Վեհափառ Հայրապետին հեռացնեն Մայր Աթոռից
29/01/2026 12:44
Միջազգային հարթակներում որևէ հարցի քննարկման հետ կապված խնդիր չունենք, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ստրասբուրգում քննարկմանը, որտեղ խոսվել է եկեղեցի-պետություն հակամարտության մասին։
«Մեր գործելակերպը թափանցիկ է, հստակ ու հիմնավորված»,- ասաց նա։
Ըստ նրա՝ եկեղեցի-պետություն հակամարտություն չկա, կա «եկեղեցում իշխանությունը ուզուրպացրած անձ»։
«Նա ոչ մի պայմանով չի կարող լինել այդ պաշտոնում, մենք հնարավոր բոլոր օրինական ու թույլատրելի միջոցները ձեռնարկելու ենք նրան իրեն ոչ արժանի տեղից դուրս բերելու համար»,-ասաց եկեղեցուն դեմ դուրս եկած Փաշինյանը։

Никол Пашинян непреклонен: предупредил, что будут использованы все средства для отстранения Верховного Патриарха
29/01/2026 13:01
У нас нет проблем с обсуждением любого вопроса на международных площадках. Об этом в беседе с журналистами заявил Никол Пашинян, комментируя обсуждение в Страсбурге, в ходе которого поднималась тема конфронтации между церковью и государством.
«Наша линия поведения прозрачна, чёткая и обоснованная», — отметил он.
По его словам, конфликта между церковью и государством не существует, а имеет место «лицо, узурпировавшее власть в церкви».
«Он ни при каких условиях не может занимать эту должность. Мы предпримем все возможные законные и допустимые меры, чтобы вывести его с места, которого он недостоин», — заявил выступивший против церкви Пашинян.