Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ
Հունվարի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են նախորդ տարվա դեկտեմբերին ընդունված ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական օրակարգի իրականացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովի, առաջիկայում նախատեսվող բարձրաստիճան այցերի օրակարգային հարցերի. ընդգծվել է նոր շոշափելի արդյունքների ապահովմանն ուղղված նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հարցում երկուստեք առկա պատրաստակամությունը:
Անդրադարձ է կատարվել «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի իրականացմանը, ինչպես նաև գոհունակությամբ նշվել է նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից՝ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի ներքո Հայաստանին երկրորդ փուլով տրամադրման վերաբերյալ կայացված որոշումը:
Արարատ Միրզոյանը և Մարթա Կոսը քննարկել են ժողովրդավարական բարեփոխումների և դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ հանձնակատարն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում փոխկապակցվածության և ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացմանն ուղղված այլ քայլերի:

Мирзоян встретился с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Брюсселе встретился с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Как сообщает МИД Республки Армения, собеседники обсудили широкий круг вопросов, связанных с реализацией стратегической повестки дня РА-ЕС, принятой в декабре прошлого года.
Подробно обсуждались пункты повестки саммита РА-ЕС, который состоится в Ереване в мае, и предстоящие визиты на высоком уровне. Была подчеркнута взаимная готовность к реализации инициатив, направленных на обеспечение новых ощутимых результатов.
Обсуждалась реализация программы «Устойчивость и рост», а также отмечалось удовлетворение решением Совета ЕС о выделении второго транша в размере 20 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира.
Арарат Мирзоян и Марта Кос обсудили работу, проводимую для укрепления демократических реформ и устойчивости.
Министр иностранных дел Республики Армения и еврокомиссар затронули вопросы реализации программ по развитию региональной транспортной связности и инфраструктуры в контексте мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также другие шаги, направленные на дальнейшую институционализацию мира.