Բռնաճնշումներ են, փորձում են վախեցնել, լռեցնել Եկեղեցուն․ Հովնան Սրբազան
Գուգարաց թեմի առաջնորդ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը ՔԿ-ից դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝  գործի հետ կապված որևէ բան չի կարող ասել, կարող է ասել միայն, որ ապօրինություն է տեղի ունենում։
«Սա ապօրինի գործ է։ Շատ բան կարող եմ ենթադրել, բայց մինչև հիմա չհասկացա, թե ինչի համար են կանչել։ Սրանք բռնաճնշումներ են, որոնց միջոցով փորձում են վախեցնել, լռեցնել եկեղեցուն։ Մայր Աթոռը որևէ հակականոնական քայլ չի կատարել»,-ընդգծեց Հովնան Սրբազանը։
Հիշեցնենք՝ Գերագույն հոգեւոր խորհրդի անդամներին կանչել են Քննչական կոմիտե՝ նշելով, թե նրանք մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն։ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի նկատմամբ էլ խափանման միջոց են կիրառել՝ բացակայելու արգելք։

Это репрессии — пытаются запугать и заставить Церковь замолчать: епископ Овнан
Глава Гугаркской епархии Армянской Апостольской Церкви, епископ Овнан Акопян, выйдя из Следственного комитета, заявил журналистам, что по существу дела ничего сказать не может, однако может констатировать, что происходит беззаконие.
«Это незаконное дело. Я могу многое предполагать, но до сих пор так и не понял, по какой причине меня вызвали. Это репрессии, с помощью которых пытаются запугать и заставить Церковь замолчать. Материнский Престол не совершал никаких антиканонических действий», — подчеркнул владыка Овнан.
Напомним, что членов Высшего духовного совета вызвали в Следственный комитет, заявив, что они имеют статус обвиняемых. В отношении епископа Овнана Акопяна также была применена мера пресечения в виде запрета на выезд из страны).