Բարձրաստիճան զինվորականները բանակում ծառայություն իրականացնող հոգևորականներին առաջարկել են դուրս գալ Վեհափառ Հայրապետի դեմ. Տեր Վանանդ (տեսանյութ)
01/02/2026 20:55
Մինչ Պաշտպանության նախարարությունից հերքում են, թե փորձում են ճնշել գնդերեցներին, որ միանան եկեղեցու դեմ արշավին, Տեր Վանանդ քահանա Անդրեասյանը պնդում է, որ բարձրաստիճան զինվորականները բանակում ծառայություն իրականացնող հոգևորականներին առաջարկել են դուրս գալ Վեհափառ Հայրապետի դեմ։
Հոգևորականները, սակայն, մերժել են նրանց։
«Մեր վերջնական պատասխանը ոչ է եղել, մենք մեր խոնարհումն ենք բերում մեր եկեղեցուն ու Վեհափառ Հայրապետին»,- նշել է Տեր Հայրը։
Հիշեցնենք՝ Սուրեն Պապիկյանի հրամանով՝ 20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է։

Высокопоставленные военные предлагали священнослужителям, несущим службу в армии, выступить против Его Святейшества Верховного Патриарха: отец Вананд (видео)
01/02/2026 21:33
На фоне заявлений Министерства обороны, отрицающих попытки давления на полковых священников с целью их вовлечения в кампанию против Церкви, священник отец Вананд Андреасян утверждает, что высокопоставленные военные предлагали духовным лицам, служащим в армии, выступить против Его Святейшества Верховного Патриарха.
По словам отца Вананда, священнослужители отвергли эти предложения.
«Наш окончательный ответ был "нет". Мы выражаем наше смиренное почтение нашей Церкви и Его Святейшеству Верховному Патриарху», — отметил священник.
Напомним, что приказом Сурена Папикяна было расформирована Духовная служба Вооружённых сил Республики Армения, которая на протяжении более чем 20 лет осуществляла своё служение.