Նիկոլ Փաշինյանը ներկա կգտնվի «Մարդկային եղբայրության համար» մրցանակաբաշխությանը. Նազելի Բաղդասարյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 4-ին ներկա կգտնվի Շեյխ Զայեդ հիմնադրամի «Մարդկային եղբայրության համար» 2026 թվականի մրցանակաբաշխությանը, այս մասին Aysor.am-ին հայտնեց Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը:
Ավելի վաղ կառավարությունից տեղեկացրել էին, որ «Մարդկային եղբայրության» «Զայեդ» մրցանակի հանձնաժողովը բարձր գնահատանքի է արժանացրել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագիրը և Փաշինյանին փետրվար ամսին Աբու-Դաբիում մրցանակ կհանձնվի։
«Մարդկային եղբայրության» «Զայեդ» մրցանակի հանձնաժողովից հայտարարել էին 2026 թվականի մրցանակակիրներին․ մրցանակի հանձնաժողովի կողմից Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագիրը արժանանում է բարձր գնահատանքի՝ որպես երկու պետությունների կողմից իրականացվող խաղաղության, երկխոսության, հարաբերությունների կարգավորման և հակամարտության լուծման գործընթաց։
Հավելենք, որ «Զայեդ» մրցանակը (լիարժեք անվանումը՝ Zayed Award for Human Fraternity) միջազգային մրցանակ է, որը հիմնադրվել է 2019 թվականին Արաբական Միացյալ Էմիրություններում՝ կաթոլիկ և իսլամական աշխարհի առաջնորդների նախաձեռնությամբ։ Այն կրում է ԱՄԷ-ի հիմնադիր առաջնորդի՝ Շեյխ Զայեդ բին Սուլթան Ալ Նահյանի անունը։

Никол Пашинян примет участие в церемонии вручения премии «За человеческое братство» — Назели Багдасарян
02/02/2026 16:43
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 4 февраля в Абу-Даби примет участие в церемонии вручения премии «Zayed» за человеческое братство (Zayed Award for Human Fraternity) Мохамеда Абдельсалама (Mohamed Abdelsalam) за 2026 год. Об этом Aysor.am сообщила пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян.
Ранее в правительстве сообщили, что Комиссия премии «Zayed» «За человеческое братство» высоко оценила соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, в связи с чем в феврале в Абу-Даби Николу Пашиняну будет вручена премия.
В Комиссии премии «Зайед» объявили лауреатов 2026 года, отметив, что соглашение между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой удостаивается высокой оценки как процесс, направленный на установление мира, диалог, нормализацию отношений и урегулирование конфликта между двумя государствами.
Отметим, что премия Zayed Award for Human Fraternity — международная награда, учреждённая в 2019 году в Объединённых Арабских Эмиратах по инициативе лидеров католического и исламского мира. Она названа в честь основателя ОАЭ шейха Заеда бин Султана Аль Нахайяна.