Գիտե՞ք՝ ինչ տեսակ նեղության ընկեր են գնդերեցները եղել բանակում. ՊՆ-ն բացեց դառնության էջը՝ փակելով հոգևոր էջը. Տեր Մանուկ
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրամանով՝ 20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է։ Բանակում ծառայող հոգևորականը դադարում է լինել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչը, չնայած հոգևոր կրթության պահանջը պարտադիր է, սակայն հետայսու նա ներկայանում է որպես սպա ու ենթարկվում ՀՀ ԶՈւ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչությանը։
Հոգևոր առաջնորդությունը կարևորագույն առաքելություն է իրականացրել Զինված ուժերում, գնդերեցները ոչ միայն հոգևոր, այլև բարոյահոգեբանական ծառայություն են մատուցել, եղել են բանակի սիրտը։
Արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, ով ժամանակին ծառայություն է իրականացրել որպես գնդերեց, Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց՝ Սուրեն Պապիկյանի այս որոշումը հոգևոր առումով շատ մեծ վտանգ է ներկայացնում բանակի համար։
«Բանակի հոգևոր սպասավորությունը իր ծառայությունը մատուցել է կատարյալ։ Ինքնախեղման, սպանությունների, բազմաթիվ վեճերի կանխմանը գնդերեցները անմիջական մասնակցություն են ունեցել՝ իրենց բարի խրատներով ու խորհուրդներով ու, թույլ տվեք այսպես ասեմ, գնդերեցը միշտ թև ու թիկունք է եղել և՛ սպային, և՛ զինվորին։ Այն զորամասերում, որտեղ գնդերեց է ծառայել, զորացրվելուց հետո էլ և՛ գնդերեցի, և՛ զինվորի, և՛ որոշ սպաների կապը միշտ պահպանվել է, որովհետև կապը եղել է իրապես հոգևոր խղճի, բարոյականության, ազնվության, եղբայրասիրության, մարդասիրության վրա հիմնված, բայց այս ամենի լրումը հայոց հայրենիքն ու հայոց բանակը սիրելու կապ է եղել»,- նշեց Տեր Հայրը։
Տեր Մանուկն ընդգծեց՝ 20 ու ավելի տարիների մեջ անհնար է գտնել մեկ գնդերեցի անուն, որ լավ չի ծառայել, իսկ այս ամենի հեղինակը, Տեր Հոր խոսքով, Մայր Աթոռն է եղել։
«Եղել է Ամենայն Հայոց Հայրապետը, այդ դաստիարակությունը հոգևորականները ստացել են Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում, դպրանոցներում ու այդ դաստիարակությամբ գնացել ու իրենց ազնիվ ծառայությունն են մատուցել հայոց բանակին»,- նշեց Տեր Մանուկը։
Տեր Հայրն ընդգծեց՝ այս որոշմամբ ՊՆ-ն բացեց դառնության էջը՝ փակելով հոգևոր էջը։
Պատերազմի օրերին էլ հոգևորականները ամենայն պատասխանատվությամբ ու ամենայն նախանձախնդրությամբ ծառայել են՝ հետևելով բոլոր զինվորներին, որ հանկարծ չլինի այնպես, որ մեկ զինվոր անտեսվի։
«Քաջալերել ենք՝ Վարդանանց ու Ղևոնդյանց սուրբ նահատակ քահանաների ոգին տալով մեր բանակին, հայ գնդերեցը փորձել է ամեն ինչ անել՝ ի նպաստ ու ի շահ հայոց բանակի, հայոց պետության։ Մենք սիրում ենք մեր երկիրը, ես անկեղծ եմ ասում՝ հայ հոգևորականն այնպիսի դաստիարակություն է ստանում ճեմարանում, որ, առաջին հերթին, հոգևոր սնունդի հետ մեր երակների մեջ ներմուծվում է նաև հայրենիքը սիրելու գաղափարը»,- նշեց Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը։
Այս որոշումը չի խանգարելու, որ հայ հոգևորականը շարունակի իր աղոթքը հայոց բանակի, հայ զինվորի համար։ Տեր Մանուկն ասում է՝ թեկուզ բանակից դուրս, բայց ամեն ինչ պետք է անել, որ բանակն ամուր մնա. «Ցավալիորեն հիմքերը խախտվել են»։
Հիմնավորումը, թե պարտադիր չէ, որ բանակում քարոզիչները լինեն հոգևորականի համազգեստով, Տեր Մանուկը՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, որպես Հայ եկեղեցու զավակ, որպես 20 տարվա օծյալ քահանա, որպես նախկին գնդերեց, հարց է բարձրացնում՝ իրավունք ունի՞ եզրակացնելու, որ, օրինակ, որևէ աղանդավորական կազմակերպություն հայտ է ներկայացրել, որ գնան ու դառնան բանակի քարոզիչ։
Այսուհետ նաև կարգալույծները կարող են բանակում ծառայություն իրականացնել, Տեր Մանուկը նշում է՝ այս պարագայում մի քիչ հանգիստ է իրենց խիղճը, քանի որ կարգալույծները հոգևոր կրթություն ստացել են. «Մենք մի ծոցից ենք դուրս եկել»։
Տեր Հայրը կարծում է, որ այս որոշմամբ զինվորը կտուժի։
«Անհատապես ում հետ կապված են եղել գնդերեցները, բարեկամացել են, ընկերացել են, եղբայրացել են, կապը կարող են պահել, ինչպես այսօր ես հարյուրավոր զինվորականների հետ եմ կապը պահում, նույնիսկ բարեկամություն ենք անում, բայց, ընդհանուր առմամբ, սա շատ մեծ հարված է։ Լա՛վ, ես պահեցի կապը, բանակը միշտ թարմացվում է, նոր զորակոչ է լինում, նոր զինվոր է գնում, այդ մարդը, ցավոք, հոգևորականի երես չի տեսնելու, Ավետարանը չի քարոզվելու բանակի մեջ, սա է ամենամեծ մտահոգությունը մեզ համար։ Ես զարմանում եմ, որ իրենց զավակին բանակ ուղարկող ծնողների մի ստվար զանգված լռում է։ Գիտե՞ք՝ ինչ տեսակ նեղության ընկեր ենք մենք եղել բանակում, հատկապես պատերազմի ժամանակ, հատկապես հիվանդանոցներում, Երևանում բժշկական այդպիսի կենտրոն չի եղել, որ ես ու Հայր Աթանաս Սարգսյանը չգնանք, չայցելենք մեր վիրավոր տղաներին, գրեթե 700 զինվորի ենք այցելել»,- նշեց Տեր Մանուկը։
Պատերազմի ժամանակ գնդերեցներից զոհվեց Նարեկ սարկավագ Պետրոսյանը, անհետ կորած է Տեր Մկրտիչ աբեղա Կարապետյանը ու հիմա Տեր Հորը շատ է ցավ պատճառում, որ որոշ մարդիկ գրում են, թե՝ «պատերազմի ժամանակ էդ տերտերներն ու՞ր էին»։
«Ո՞ւր էին… ձեր ասած «տերտերները» մի ձեռքին զենք, մյուսին՝ խաչ, ճակատում պայքարում էին, իսկ դուք ի՞նչ էիք անում՝ ստատուս էիք գրում հայ եկեղեցու դեմ, հայ հոգևորականի ու Հայոց Հայրապետի դեմ։ Է՜, նվաստացրեք, որքան կուզեք նվաստացրեք, Աստված հո՞ տեսնում է, Աստծո աչքն ամենատես աչք է, ամեն ինչ տեսնում է»,- նշեց Տեր Մանուկը։
Տեր Հայրը մտահոգությամբ է արձանագրում՝ տգիտությունն այնքան է տարածվել մեր մեջ, որ դրա հետևանքը ուղիղ կործանումն է։
«Մենք այսքան պայքրում ենք, բայց չենք կարողանում, որովհետև քիչ ենք, շատ քիչ ենք»,- հավելեց Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը։

«Знаете ли вы, каким другом в трудные моменты были полковые священники в армии? Минобороны открыло страницу горечи, закрыв духовную» — отец Манук
По приказу министра обороны Сурена Папикяна духовная служба Вооружённых сил Армении, действовавшая более 20 лет, была расформирована. Священнослужитель, проходящий службу в армии, перестаёт быть представителем Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Несмотря на обязательное духовное образование, теперь он выступает как офицер и подчиняется Управлению морально-психологического обеспечения ВС РА.
Духовная служба выполняла крайне важную миссию в армии: полковые священники оказывали не только духовную, но и морально-психологическую поддержку, становясь сердцем армии.
Почтенный священник отец Манук Зейналян, который ранее служил полковым священником, в интервью Aysor.am отметил, что решение Сурена Папикяна представляет большую духовную угрозу для армии.
«Духовная служба армии выполняла свои обязанности безукоризненно. Полковые священники напрямую участвовали в предотвращении самоувечий, убийств и множества конфликтов, поддерживая офицеров и солдат своими добрыми наставлениями. В тех частях, где служили полковые священники, связь сохранялась даже после увольнения. Она строилась на основе духовной совести, морали, честности, братства и гуманизма, а также на любви к армянской родине и армии», — подчеркнул отец Манук.
Он отметил, что за более чем 20 лет невозможно найти имя хотя бы одного полкового священника, который плохо служил. По словам отца Манука, инициатором всего этого был Первопрестольный Эчмиадзин: «Благословение Верховного Патриарха Армянской Апостольской Церкви, духовное воспитание в духовной семинарии Геворгян и в школах подготовило священников, которые честно служили армянской армии».
Отец Манук подчеркнул, что этим решением Минобороны открыло «страницу горечи», закрыв духовную страницу.
Во время войны священники служили с полной ответственностью и усердием, следя за каждым солдатом, чтобы никто не остался без внимания.
«Мы вдохновляли армию духом святых мучеников Вардананц и Гевондянц, армянский полковой священник делал всё возможное во благо армянской армии и государства. Мы любим свою страну. Я честно говорю: армянский священник получает в семинарии такое воспитание, что наряду с духовной пищей в кровь внедряется и любовь к родине», — сказал отец Манук.
По его словам, это решение не помешает армянскому священнику продолжать свои молитвы за армию и солдат. Даже вне армии необходимо сделать всё, чтобы армия оставалась сильной. «К сожалению, основы нарушены», — отметил он.
Оправдание о том, что проповедники в армии необязаны носить священническую форму, отец Манук как гражданин Армении, как член Армянской церкви и как 20-летний посвящённый священник ставит под вопрос: имеет ли кто-либо право решать, что, например, какая-либо сектантская организация может послать своих людей в армию для проповеди.
Теперь даже миряне могут служить в армии, и отец Манук отмечает, что в этом случае их совесть спокойна, поскольку они получили духовное образование: «Мы вышли из одного источника».
Отец также считает, что это решение серезный удар для солдат: «Полковые священники лично строили отношения, дружили, поддерживали связь, как я сейчас поддерживаю связь со сотнями военнослужащих. Но в целом это огромный удар. Новый призыв идёт, новые солдаты приходят, а тот человек больше не увидит священника, Евангелие не будет проповедоваться в армии — вот наша главная тревога. Я удивлён, что многие родители, отправляющие своих детей в армию, молчат».
«Вы знаете, каким другом мы были в армии, особенно во время войны, особенно в госпиталях. В Ереване не было такого медицинского центра, где бы мы с отцом Атанасом Саркисяном не навестили наших раненых солдат — почти 700 солдат навестили мы», — отметил отец Манук.
Во время войны полковые священники погибли: диакон Нарек Петросян и пропал без вести отец Мкртич Карапетян. Отец Манук с болью отмечает, что некоторые пишут: «А где же были священники во время войны?»
«Где они были… Ваши "священники" с оружием в одной руке и крестом в другой шли на фронт, а вы что делали? Писали статусы против Армянской церкви, армянского священника и Верховного Патриарха. Унизьте сколько хотите, но Бог видит всё, Его око всевидяще», — подчеркнул отец Манук.
Он с тревогой констатирует, что невежество распространилось так сильно, что его последствия ведут к прямому разрушению.
«Мы так много боремся, но не можем справиться, потому что нас слишком мало», — добавил отец Манук Зейналян.