Եպիսկոպոսաց ժողովն օրինական է՝ անկախ վայրից ու ձևաչափից. Տեր Արարատ
Տեր Արարատ քահանա Պողոսյանը Եպիսկոպոսաց ժողովի՝ Սուրբ Էջմիածնից դուրս գումարման վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու վարչական և ժողովական համակարգը բնութագրվում է պատմականորեն ձևավորված համադրական կառուցվածքով, որտեղ, ժողովի տեսակից կախված, ներգրավված են թե՛ հոգևորականներ, թե՛ աշխարհականներ։ Եկեղեցու ներքին կյանքի կարգավորումը, միջեկեղեցական հարաբերությունները և հավատացյալ–Եկեղեցի շփման կանոնակարգումն իրականացվում են ժողովական մարմինների միջոցով՝ հիմնվելով սրբազան ավանդության, կանոնների և պատմական փորձառության վրա։
Ժողովների շարքում հատուկ տեղ ունեն այն մարմինները, որոնց կազմում բացառապես հոգևորականներ են ընդգրկված։ Այդպիսիք են՝ քահանայից, միաբանական ու եպիսկոպոսաց ժողովները։ Եպիսկոպոսաց ժողովը Հայոց Կաթողիկոսին առընթեր գործող կանոնական մարմին է, որի իրավասության շրջանակը ներառում է եկեղեցական կյանքի գրեթե բոլոր առանցքային ոլորտները՝ հոգևոր-կրոնական, կարգապահական, վարչական-կազմակերպչական, կրթական, քարոզչական, մշակութային, տնտեսական, կանոնական, ծիսական, միջեկեղեցական և այլն։ Ժողովի քննարկումներն ու որոշումները պարտադիր պետք է հիմնված լինեն Աստվածաշնչի, ընդունված կանոնների, եկեղեցական հայրերի ուսուցումների և սրբազան ավանդության վրա։
Ժողովը հրավիրում և նախագահում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։ Օրակարգի կազմումը նրա իրավասության ներքո է, սակայն ժողովական յուրաքանչյուր եպիսկոպոս ունի հարց առաջադրելու իրավունք, որն ընդունվում կամ մերժվում է մեծամասնության քվեով։ Ձայնի իրավունք ունեն միայն ժողովին մասնակից եպիսկոպոսները։ Գործող կանոնադրական կարգավորումների համաձայն՝ ժողովի որոշումներն ընդունվում են ձայների մեծամասնությամբ (քվեների հավասարության պարագայում նախագահողի ձայնը գերակշիռ է) և ներկայացվում են Հայոց Կաթողիկոսին՝ հաստատման և գործադրման համար։
Եպիսկոպոսաց ժողովների կանոնական վավերականությունը պայմանավորված չէ ո՛չ դրանց գումարման աշխարհագրական վայրով, ո՛չ ժամանակային հանգամանքներով և ո՛չ էլ գումարման ձևաչափով։ Պատմական փորձը ցույց է տալիս, որ ժողովները տարբեր դարաշրջաններում հրավիրվել են տարբեր վայրերում, բազմազան ձևաչափերով՝ ելնելով հաղորդակցության, անվտանգային, քաղաքական կամ տեխնիկական հնարավորություններից։ Հայոց Եկեղեցու պատմության մեջ կարելի է պայմանականորեն տարբերակել եպիսկոպոսաց ժողովների մի քանի տեսակ՝ ըստ մասնակցության ընդգրկման շրջանակի՝ սկսած համաեկեղեցական ներկայացուցչական կազմից մինչև սահմանափակ տարածքային ժողովներ, ինչպես նաև ժողովի օրակարգում ներառված քննարկվելիք հարցերի բովանդակությամբ։ Ըստ այսմ՝
ա․ Ժողով, որին մասնակցում են Հայոց Եկեղեցու՝ այդ պահին գոյություն ունեցող նվիրապետական բոլոր աթոռների ներկայացուցիչ եպիսկոպոսները․
բ․ Ժողով, որին մասնակցում են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության և ի հոգևորս նրան ենթակա Երուսաղեմի և
Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարքությունների ներկայացուցիչ եպիսկոպոսները․
գ․ Ժողով, որին մասնակցում են Հայաստանի և հետխորհրդային որոշ երկրների թեմերի առաջնորդ եպիսկոպոսները․
դ․ Ժողով, որին մասնակցում են միայն Հայաստանի թեմերի առաջնորդ եպիսկոպոսները։
Մասնակցության հիմնական և նախընտրելի ձևը ի մի հավաքվելն է, սակայն ինչպես համաքրիստոնեական, այնպես և հայոց եկեղեցական ավանդույթում ընդունված է եղել նաև հեռակա մասնակցությունը կամ համակցված ձևաչափը։ Այս երևույթը հիմնավորված է թե՛ վաղ Եկեղեցու փորձառությամբ, թե՛ հետագա դարերի ավանդույթներով։ Առաքելական շրջանից ի վեր եկեղեցական հեղինակավոր գործիչներն իրենց դիրքորոշումները փոխանցել են նամակագրությամբ՝ գտնվելով բանտում, աքսորում կամ հարկադիր մեկուսացման պայմաններում։ Նման գրավոր վկայությունները գործնականում ունեցել են ժողովական ձայնի և իրավական դիրքորոշման արժեք։
Հեռակա մասնակցության կամ գրավոր համաձայնության փորձառությունն օտար չէ նաև հայ եկեղեցական իրականությանը։ Միջնադարյան պատմական աղբյուրները վկայում են, որ ազգային ու եկեղեցական նշանակության ժողովների ընթացքում ոչ բոլոր եպիսկոպոսները և վարդապետներն են կարողացել անձնապես ներկայանալ՝ ճանապարհային, ռազմաքաղաքական կամ այլ առարկայական (օբյեկտիվ) խոչընդոտների պատճառով։ Այդ դեպքերում կիրառվել է նախապես տրված գրավոր համաձայնության կամ ներկայացուցչության տարբերակը, որը լիարժեք ընդունվել է ժողովի կողմից։ Օրինակ՝ 1441 թ․ Ազգային-եկեղեցական ժողովի մասնակիցների անունները հիշատակելիս Թովմա Մեծոփեցի պատմիչը գրում է․ «Իսկ հեռաւոր վարդապետներն ու եպիսկոպոսները նամակով միաբանեցին մեզ հետ»։
Այս շարակարգում ակնհայտ է, որ ժողովի գումարման ձևաչափը որոշվում է ոչ թե ձևականորեն, այլ՝ նպատակահարմարության, իրագործելիության և արդյունավետության սկզբունքներով։ Եթե ժողովը հրավիրողը, որպես կանոնական լիազորություն ունեցող անձ, սահմանում է համակցված կամ հեռավար մասնակցության ձևաչափ, ապա նման ժողովը չի կորցնում ո՛չ իր պատմական նշանակությունը, ո՛չ էլ ընդունված որոշումների կանոնական ուժը։ Հակառակը պնդողներին խորհուրդ կտանք ընթերցել ՀՀ ազգային ժողովի կանոնակարգի 60-րդ հոդվածի 5-րդ կետը, որը սահմանում է՝ ինչպես պետք է քվեարկի բացակա պատգամավորը։ Այս նույն գործիքակազմը շատ ավելի վաղ՝ դարեր շարունակ գործել և կանոնական է համարվել Հայոց Եկեղեցում։
Եկեղեցին, որպես աստվածահիմն հաստատություն, միաժամանակ ունի պատմական շարունակականություն և կենդանի զարգացում։ Նրա ժողովական համակարգը դարերի ընթացքում պահպանել է իր էությունը՝ միաժամանակ հարմարվելով ժամանակի պայմաններին, առանց խաթարելու հավատքի, դավանության և սրբազան ավանդության անփոփոխ հիմքերը»։

Собрание епископов является законным вне зависимости от места и формата проведения — отец Арарат
Священник отец Арарат Погосян выступил с заявлением по поводу созыва Собрания епископов за пределами Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Административная и соборная система Армянской Апостольской Церкви исторически характеризуется комбинированной структурой, в рамках которой, в зависимости от типа собрания, участвуют как духовные лица, так и миряне. Регулирование внутренней жизни Церкви, межцерковные отношения и порядок взаимодействия верующих с Церковью осуществляется через соборные органы, основываясь на священной традиции, канонах и историческом опыте.
Особое место среди соборов занимают органы, состоящие исключительно из духовенства. К таким органам относятся собрания священников, монашеские и епископские собрания. Собрание епископов является каноническим органом при Католикосе Всех Армян, его компетенция охватывает практически все ключевые сферы церковной жизни: духовно-религиозную, дисциплинарную, административно-организационную, образовательную, проповедническую, культурную, экономическую, каноническую, литургическую, межцерковную и др. Обсуждения и решения собрания должны обязательно опираться на Священное Писание, принятые каноны, учения отцов Церкви и священную традицию.
Собрание созывает и возглавляет Католикос Всех Армян. Формирование повестки находится в его компетенции, однако каждый епископ, участвующий в собрании, имеет право выдвигать вопросы, которые принимаются или отклоняются большинством голосов. Право голоса имеют только епископы, присутствующие на собрании. В соответствии с действующими уставными нормами, решения собрания принимаются большинством голосов (в случае равенства голосов преимущество имеет голос председателя) и представляются Католикосу Всех Армян для утверждения и реализации.
Каноническая действительность епископских соборов не зависит ни от географического места проведения, ни от времени, ни от формата созыва. Исторический опыт показывает, что соборы в разные эпохи созывались в различных местах и в разных форматах, исходя из коммуникационных, безопасностных, политических или технических возможностей. В истории Армянской Церкви можно условно выделить несколько типов епископских соборов в зависимости от охвата участия и содержания повестки:
а) Собор, в котором участвуют представители всех существующих на тот момент епархий Армянской Церкви;
б) Собор с участием епископов Константинопольского Армянского Патриархата;
в) Собор с участием епископов из Армении и некоторых стран постсоветского пространства;
г) Собор с участием только епископов из Армянских епархий на территории Армении.
Основная и предпочтительная форма участия — личное присутствие, однако как в общемхристианской, так и в армянской церковной традиции практиковалось также дистанционное или комбинированное участие. Эта практика обоснована как опытом ранней Церкви, так и традициями последующих веков. С апостольских времен авторитетные церковные деятели выражали свои позиции письменно — находясь в тюрьме, изгнании или в условиях принудительной изоляции. Такие письменные свидетельства фактически обладали голосом и юридической силой.
Опыт дистанционного участия или письменного согласия также не чужд армянской церковной практике. Средневековые источники свидетельствуют, что на национальных и церковных соборах не все епископы и архиереи могли присутствовать лично из-за дорожных, военно-политических или иных объективных препятствий. В таких случаях применялись предварительные письменные согласия или делегирование, что полностью признавалось собором. Например, упоминая участников Национально-церковного собора 1441 года, историк Товма Мецопеци писал: «И отдалённые архиереи и епископы присоединились к нам письменно».
Таким образом, формат созыва собора определяется не формально, а принципами целесообразности, реализуемости и эффективности. Если созывающий, обладающий каноническими полномочиями, устанавливает комбинированный или дистанционный формат, такой собор не теряет ни исторической значимости, ни канонической силы принятых решений. Тем, кто утверждает обратное, рекомендуется ознакомиться с п. 5 ст. 60 Регламента Национального Собрания Республики Армения, который определяет процедуру голосования отсутствующего депутата. Этот инструмент действовал и в Армянской Церкви на протяжении столетий и считался каноническим.
Церковь как богооснованная институция одновременно обладает исторической преемственностью и живым развитием. Ее соборная система сохранила свою сущность на протяжении веков, одновременно адаптируясь к условиям времени, не нарушая при этом непреложные основы веры, вероучения и священной традиции».