TRIPP-ը որևէ կերպ չի կարգավորում ՀՀ ապաշարջափակման հարցը. Խաչատրյան
TRIPP-ը որևէ կերպ չի կարգավորում Հայաստանի ապաշրջափակման հարցը. ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Ըստ նրա, օգոստոսի 8-ի փաստաթղթում նշված էր, որ Հայաստանը կստանա փոխադարձ առավելություն։ «Դա ամեն ինչ է՝ ապաշրջափակումից բացի, դրա համար առնվազն պետք է գործի Երասխ-Նախիջևան սահմանը երկաթուղային և ավտոմոբիլային ճանապարհներով, ինչպես նաև Իջևանից դեպի Ղազախ գնացող ճանապարհը»,– ասաց նա։
Պատգամավորի խոսքով, բացի դա, եթե TRIPP-ով անցնեն էներգետիկ ենթակառուցվածքները, ապա նման փոխադարձության սկզբունքով հնարավոր կլինի հաստատել նաև մյուս հանգույցները։
«Բայց ակնհայտ է, որ Հայաստանի իշխանությունները կվախենան Ադրբեջանին նման պահանջ ներկայացնել, փոխարենը ասում են, որ իրենք Ադրբեջանի նկատմամբ տրամադրված են տարբերված մոտեցում ցուցաբերելու առումով, այսինքն՝ թույլ են տալիս, որ Ադրբեջանը իր տարածքով երրորդ երկրների արտադրանք ներմուծի»,- ավելացրեց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց պնդումն այն է, որ ամեն ինչ պետք է իրականացվի պաշտպանելով փոխադարձության սկզբունքը։

TRIPP никоим образом не регулирует вопрос разблокирования Армении — Хачатрян
«TRIPP никоим образом не решает вопрос разблокирования Армении», — заявил депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян в парламенте, общаясь с журналистами.
По его словам, в документе от 8 августа указывалось, что Армения должна получить взаимное преимущество. «Это всё — кроме разблокирования. Для этого как минимум должны функционировать железнодорожная и автомобильная дороги через Ерсх–Нахичевань, а также дорога из Иджевана в Казахстан», — сказал он.
Депутат добавил, что помимо этого, если через TRIPP будут проходить энергетические инфраструктуры, по принципу взаимности можно будет наладить работу и других узлов.
«Но очевидно, что власти Армении будут бояться предъявить такие требования Азербайджану. Вместо этого они заявляют, что намерены применять к Азербайджану дифференцированный подход, то есть позволяют Азербайджану импортировать продукцию третьих стран через свою территорию», — добавил Хачатрян.
По его словам, их позиция заключается в том, что всё должно осуществляться с соблюдением принципа взаимности.