TRIPP-ը որևէ կերպ չի կարգավորում ՀՀ ապաշարջափակման հարցը. Խաչատրյան
TRIPP-ը որևէ կերպ չի կարգավորում Հայաստանի ապաշրջափակման հարցը. ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Ըստ նրա, օգոստոսի 8-ի փաստաթղթում նշված էր, որ Հայաստանը կստանա փոխադարձ առավելություն։ «Դա ամեն ինչ է՝ ապաշրջափակումից բացի, դրա համար առնվազն պետք է գործի Երասխ-Նախիջևան սահմանը երկաթուղային և ավտոմոբիլային ճանապարհներով, ինչպես նաև Իջևանից դեպի Ղազախ գնացող ճանապարհը»,– ասաց նա։
Պատգամավորի խոսքով, բացի դա, եթե TRIPP-ով անցնեն էներգետիկ ենթակառուցվածքները, ապա նման փոխադարձության սկզբունքով հնարավոր կլինի հաստատել նաև մյուս հանգույցները։
«Բայց ակնհայտ է, որ Հայաստանի իշխանությունները կվախենան Ադրբեջանին նման պահանջ ներկայացնել, փոխարենը ասում են, որ իրենք Ադրբեջանի նկատմամբ տրամադրված են տարբերված մոտեցում ցուցաբերելու առումով, այսինքն՝ թույլ են տալիս, որ Ադրբեջանը իր տարածքով երրորդ երկրների արտադրանք ներմուծի»,- ավելացրեց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց պնդումն այն է, որ ամեն ինչ պետք է իրականացվի պաշտպանելով փոխադարձության սկզբունքը։

TRIPP does not in any way regulate Armenia’s de-blockade issue: Khachatryan
TRIPP does not regulate the issue of lifting Armenia’s blockade in any way, Artur Khachatryan, a deputy from the Armenia faction, told reporters at the National Assembly.
According to him, the August 8 document states that Armenia would receive a reciprocal benefit.
“That is everything except the de-blockade itself. For that to happen, at the very least the Yeraskh-Nakhichevan railway and road routes must become operational, as well as the road from Ijevan to Ghazakh,” he said.
The MP noted that if energy infrastructure is routed through TRIPP, it would also be possible to establish other nodes based on the same principle of reciprocity.
“But it is obvious that the Armenian authorities are afraid to make such demands of Azerbaijan. Instead, they say they are inclined to take a different approach toward Azerbaijan – namely, allowing Azerbaijan to import goods from third countries through Armenian territory,” Khachatryan added.
According to him, their position is that all arrangements must be implemented strictly on the basis of reciprocity.