Վենսը Բաքվում քննարկել է բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը
Ջեյ Դի Վենսը Բաքվում քննարկել է բանտարկյալների ազատ արձակման հարցը. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ նրա հանդիպումից հետո հայտնել է ԱՄՆ փոխնախագահի մամուլի խոսնակը։
«Նախագահ Ալիևը և փոխնախագահ Վենսը քննարկել են նախագահ Թրամփի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում խաղաղություն հաստատելու նախաձեռնության հաջորդ քայլերը։ Նրանք կենտրոնացել են առևտրի և բարգավաճման, տեխնոլոգիաների և դիվանագիտական կապերի վրա, նաև խոսել են հաջորդ քայլերի մասին, այդ թվում՝ Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու (TRIPP) համար պայմանագրերի կնքման և թույլտվությունների, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցառումների, ինչպիսիք են բանտարկյալների ազատ արձակումը, ամերիկյան ներդրումները և տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրացիան», - փոխանցել է փոխնախագահի խոսնակը։
Ամերիկյան կողմը, սակայն, չի մանրամասնել՝ ինչ արձագանք է եղել ադրբեջանական կողմից, և կա՞ն արդյոք այս հարցով պայմանավորվածություններ։

Вэнс в Баку обсудил вопрос освобождения заключённых
Вице-президент США Джей Ди Вэнс обсудил в Баку вопрос освобождения заключённых. Об этом после встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым сообщил пресс-секретарь вице-президента США.
«Президент Алиев и вице-президент Вэнс обсудили последующие шаги инициативы президента Трампа по установлению мира в Армении и Азербайджане. Основное внимание уделялось вопросам торговли и процветания, технологий и дипломатических связей. Также обсуждались последующие меры, включая подписание договоров и выдачу разрешений для Международного пути мира и процветания Трампа (TRIPP), а также укрепление доверия через освобождение заключённых, привлечение американских инвестиций и региональную экономическую интеграцию»», — передал пресс-секретарь вице-президента.
При этом американская сторона не уточнила, какая была реакция азербайджанской стороны и достигнуты ли какие-либо договорённости по этому вопросу.
Отметим, что в Ереване, перед вылетом, Джей Ди Вэнс пообещал поднять вопрос армянских пленных в Баку.