Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա ամենակարճ երթուղին անցնում է Հայաստանով. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Ապաշրջափակման համատեքստում գործնական չկա այնպիսի ճանապարհ կամ երկաթուղի, որի բացման կամ վերաբացման հարցը չի քննարկվում, ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երկաթուղու՝ Իջևանի հատվածի մասին խոսելիս չպետք է մոռանանք, որ ցավոք, 30 տարուց ավելի է, Հաղարծին գյուղի հատվածում սողանք կա, որն, ըստ էության, ընդհատել է երկաթուղին։ Դա լուծելի հարց է, կախված նրանից, թե ինչպիսի հոսքեր կանցնեն այդտեղով։ Եթե այդ երկաթուղին շահութաբերության հեռանկար ունենա, դա կարող է տեղի ունենալ»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա ամենակարճ երթուղին Իջևանն Ադրբեջանին կապող երկաթուղին է։
«Եթե Իջևան-Հրազդանի երկաթուղու ճյուղը միացնենք Վանաձոր-Գյումրի երկաթուղու ճյուղին, կստացվի, որ Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա ամենակարճ ճանապարհն է»։
Փաշինյանն ասաց նաև, թե հայկական բիզնեսը պետք է արձանագրի, որ Ադրբեջանով արտահանման երկաթուղային ուղին բաց է։

Пашинян: самый короткий путь из Азербайджана в Турцию проходит через Армению
В контексте разблокировки транспортных маршрутов премьер-министр Никол Пашинян заявил в Национальном Собрании, что практически нет дороги или железной дороги, открытие или восстановление которой не обсуждается.
«Говоря о железной дороге в районе Иджевана, не следует забывать, что, к сожалению, более 30 лет на участке у деревни Агарцин существует оползень, который фактически прервал железнодорожное сообщение. Эта проблема решаема, всё зависит от того, какой поток грузов будет проходить по этому маршруту. Если железная дорога будет перспективной с точки зрения прибыльности, её восстановление возможно», — отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что исследования показывают: самый короткий путь из Азербайджана в Турцию проходит именно по железной дороге через Иджеван.
«Если соединить ветку железной дороги Иджеван–Раздан с веткой Ванадзор–Гюмри, получится самый короткий маршрут из Азербайджана в Турцию», — сказал премьер.
Пашинян также отметил, что армянский бизнес должен констатировать: железнодорожный маршрут для экспорта через Азербайджан открыт.