Վենսի գրասենյակը հայտարարել է, թե Հայոց ցեղասպանության մասին ջնջված գրառումը «սխալմամբ է արվել»
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի գրասենյակը հայտարարել է, որ X-ում հրապարակված և հետագայում ջնջված գրառումը, որտեղ 1915 թվականի հայերի զանգվածային սպանությունները բնութագրվում էին որպես ցեղասպանություն, «սխալմամբ է արվել» աշխատակազմի անդամի կողմից։ Գրառմանը կցված էր Վենսի և նրա տիկնոջ լուսանկարը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Ըստ պարզաբանման՝ գրառումը սխալմամբ է արվել աշխատակազմի անդամի կողմից, որը ԱՄՆ պատվիրակության մաս չի կազմում:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը նշել է, որ ԱՄՆ քաղաքականության մեջ որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
Bloomberg-ը հիշեցնում է, որ 2021-ին Ջո Բայդենը դարձավ ԱՄՆ առաջին նախագահը, որը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, ինչն առաջացրեց Թուրքիայի դժգոհությունը։
Երևանում լրագրողների հարցերին պատասխանելով՝ Վենսը չի հստակեցրել՝ արդյոք ճանաչո՞ւմ է ցեղասպանությունը՝ նշելով, որ այցելությունն իրականացրել է հայերի խնդրանքով և որպես հարգանքի նշան զոհերի ու Հայաստանի կառավարության նկատմամբ։

Офис Вэнса заявил, что удалённая публикация о Геноциде армян была размещена «по ошибке»
Офис вице-президента США Джей Ди Вэнса заявил, что публикация в X, впоследствии удалённая, в которой массовые убийства армян в 1915 году характеризовались как геноцид, была размещена «по ошибке» сотрудником аппарата. К записи была прикреплена фотография Вэнса и его супруги у мемориального комплекса Цицернакаберд. Об этом сообщает Bloomberg.
Согласно разъяснению, публикация была размещена по ошибке сотрудником аппарата, не входящим в состав американской делегации.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила, что изменений в политике США не произошло.
Bloomberg напоминает, что в 2021 году Джо Байден стал первым президентом США, который официально признал Геноцид армян, что вызвало недовольство Турции.
Отвечая на вопросы журналистов в Ереване, Вэнс не уточнил, признаёт ли он Геноцид армян, отметив, что посещение мемориала жертвам Геноцида было осуществлено по просьбе армянской стороны и в знак уважения к жертвам и правительству Армении.