ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսն Ադրբեջանում արել է մի բավականին առանցքային հայտարարություն. քաղաքական վերլուծաբան
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը գրել է. «ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսն Ադրբեջանում արել է մի բավականին առանցքային հայտարարություն: Իհարկե, սա իմ սուբյեկտիվ դիտարկումն է, բայց, կարծում եմ, որ Վենսի այդ հայտարարությունը արտացոլում է նրա ռեգիոնալ այցի խորքային բնույթը:
Վենսը հայտարարում է, որ Ալիեւը նախագահ Թրամփից հետո այն միակ մարդն է, որը լավ հարաբերություն ունի թե՛ Էրդողանի, թե՛ Նաթանյահուի հետ: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե սա լոկ հայտարարություն է, որը Ալիեւին արված ռեվերանսների շարքից է, որ իրեն թույլ է տվել ԱՄՆ փոխնախագահը:
Իմ կարծիքով, այս հայտարարությունը արտացոլում է բավականին խորը շերտ: Կովկասի հարցում ԱՄՆ քաղաքականությունը գտնվում է «երկու քարի արանքում», եւ այդ քարերի անունն է Թուրքիա ու Իսրայել, կամ՝ Էրդողան ու Նաթանյահու: Ըստ էության, Վենսը թերեւս ակնարկում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին դիտարկում է որպես այդ հարցում «ստաբիլիզատոր», կամ առնվազն՝ այդպիսի ֆունկցիայի հավակնորդ:
Սա մի կողմից բավականին պատասխանատու եւ բավականին ծանր բեռ է Ալիեւի համար: Բայց, մյուս կողմից սա մեծ մարտահրավեր է Հայաստանին, որովհետեւ իր այդ դերը ստաանձնելու պարագայում Ալիեւն անկասկած փորձելու է, այսպես ասած,առավելագույն «սնուցում» ԱՄՆ-ից, իսկ այդտեղ առաջին պլան են գալիս Հայաստանի հանդեպ նրա հավակնությունները: «Թրամփի ուղին» մեծ հաշվով դրա մի մաս է: Իսկ Վենսը Երեւանում խոսում էր ինչ-որ՝ «խաղաղության հաստատման հաջորդ փուլի» կարեւորության մասին»:

Вице-президент США Вэнс сделал в Азербайджане весьма ключевое заявление — политический обозреватель
«Вице-президент США Вэнс сделал в Азербайджане достаточно ключевое заявление. Разумеется, это моё субъективное наблюдение, однако, полагаю, что именно это заявление отражает глубинный характер его регионального визита.
Вэнс заявил, что Алиев — единственный после президента Трампа человек, поддерживающий хорошие отношения как с Эрдоганом, так и с Нетаньяху. На первый взгляд может показаться, что это всего лишь очередной реверанс в адрес Алиева, который позволил себе вице-президент США.
На мой взгляд, данное заявление отражает значительно более глубокий пласт. Политика США по Кавказу находится "между двух камней", и этими камнями являются Турция и Израиль — либо Эрдоган и Нетаньяху. По сути, Вэнс, вероятно, даёт понять, что США рассматривают Азербайджан как "стабилизатор" в этом вопросе или, по крайней мере, как претендента на такую функцию.
С одной стороны, это достаточно ответственная и весьма тяжёлая ноша для Алиева. Но, с другой стороны, это серьёзный вызов для Армении, поскольку, принимая на себя такую роль, Алиев, безусловно, будет стремиться, образно говоря, к максимальной "подпитке" со стороны США, а здесь на первый план выходят его притязания в отношении Армении. "Путь Трампа" в значительной степени является частью этой логики. Между тем в Ереване Вэнс говорил о важности некоего "следующего этапа установления мира"».