ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսն Ադրբեջանում արել է մի բավականին առանցքային հայտարարություն. քաղաքական վերլուծաբան
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը գրել է. «ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսն Ադրբեջանում արել է մի բավականին առանցքային հայտարարություն: Իհարկե, սա իմ սուբյեկտիվ դիտարկումն է, բայց, կարծում եմ, որ Վենսի այդ հայտարարությունը արտացոլում է նրա ռեգիոնալ այցի խորքային բնույթը:
Վենսը հայտարարում է, որ Ալիեւը նախագահ Թրամփից հետո այն միակ մարդն է, որը լավ հարաբերություն ունի թե՛ Էրդողանի, թե՛ Նաթանյահուի հետ: Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե սա լոկ հայտարարություն է, որը Ալիեւին արված ռեվերանսների շարքից է, որ իրեն թույլ է տվել ԱՄՆ փոխնախագահը:
Իմ կարծիքով, այս հայտարարությունը արտացոլում է բավականին խորը շերտ: Կովկասի հարցում ԱՄՆ քաղաքականությունը գտնվում է «երկու քարի արանքում», եւ այդ քարերի անունն է Թուրքիա ու Իսրայել, կամ՝ Էրդողան ու Նաթանյահու: Ըստ էության, Վենսը թերեւս ակնարկում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին դիտարկում է որպես այդ հարցում «ստաբիլիզատոր», կամ առնվազն՝ այդպիսի ֆունկցիայի հավակնորդ:
Սա մի կողմից բավականին պատասխանատու եւ բավականին ծանր բեռ է Ալիեւի համար: Բայց, մյուս կողմից սա մեծ մարտահրավեր է Հայաստանին, որովհետեւ իր այդ դերը ստաանձնելու պարագայում Ալիեւն անկասկած փորձելու է, այսպես ասած,առավելագույն «սնուցում» ԱՄՆ-ից, իսկ այդտեղ առաջին պլան են գալիս Հայաստանի հանդեպ նրա հավակնությունները: «Թրամփի ուղին» մեծ հաշվով դրա մի մաս է: Իսկ Վենսը Երեւանում խոսում էր ինչ-որ՝ «խաղաղության հաստատման հաջորդ փուլի» կարեւորության մասին»:

Political analyst Hakob Badalyan wrote:
“U.S. Vice President Vance made a rather significant statement in Azerbaijan. Of course, this is my subjective assessment, but I believe his remark reflects the deeper essence of his regional visit.
Vance stated that Aliyev is the only person, after President Trump, who maintains good relations with both Erdogan and Netanyahu. At first glance, this may appear to be just another diplomatic courtesy – one of several gestures the U.S. Vice President extended toward Aliyev.
In my view, however, the statement points to a much deeper layer. In the South Caucasus, U.S. policy finds itself ‘between two rocks’ – Turkey and Israel, or more precisely, Erdogan and Netanyahu. Essentially, Vance may be signaling that Washington sees Azerbaijan as a potential ‘stabilizer’ in this configuration, or at least as a contender for such a role.
On the one hand, this would represent a serious and weighty responsibility for Aliyev. On the other hand, it poses a significant challenge for Armenia. If Aliyev assumes such a role, he will undoubtedly seek to extract maximum strategic dividends from the United States – and this is where his ambitions toward Armenia come to the forefront. The so ‘Trump route’ is largely part of this dynamic. Meanwhile, in Yerevan, Vance spoke about the importance of what he described as ‘the next stage of peacemaking.’”