ՔԿ-ն փորձել է խուսափել պատասխան տալուց, ինչը համարժեք է մերժման. Արամ Վարդևանյանի արձագանքը՝ ՔԿ-ի պարզաբանմանը
13/02/2026 14:11
Բնավ զարմանալի չէ, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն է այդ հարցի վերաբերյալ պարզաբանում տարածում և հենց առաջին աղբյուր հանդես գալիս, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով օրաթերթում հրապարակված ՔԿ-ի պարզաբանմանը, թե Սամվել Կարապետյանին չի արգելվել համագումարի ժամանակ տեսաուղերձով հանդես գալ, ասաց Սամվել Կարապետյանի փստաբանական թիմի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ երբ դեռևս քննության առարկա էր հանդիսանում Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ ապօրինի կալանքը երկարաձգել-չերկարաձգելու հարցը, փաստաբաններն էլ գտնվում էին դատական նիստում,  հենց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն էր հրապարակել, որ կալանքն արդեն իսկ 2 ամսով երկարաձգվել է. «Հետաքրքիր է, որ կրկին «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը Սամվել Կարապետյանի մասով բացառիկ հրապարակում է անում»։
Նշենք, որ «Հայկական ժամանակը» գրել է՝ պնդումը, թե «Քննչական կոմիտեն չի տվել հնարավորություն Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալու համար», չի համապատասխանում իրականությանը:
«Խնդրում եմ ցանկացած անաչառ դիտորդի ներկայացրեք այս պատասխանը, որից ակնհայտ է, որ Քննչական կոմիտեն մերժել է։ Իմ կողմից նման գործելաոճ առկա չէ, թե չէ ես կհրապարակեի իմ կողմից ներկայացված դիմում-հարցումը և պատասխանը։ ՔԿ-ին դիմում-հարցում է ներկայացվում ոչ թե որպես մի կառույցի, այլ տվյալ դեպքում Սամվել Կարապետյանի գործով որպես վարույթն իրականացնող  մարմնի, որին ի պատասխան ստանում ենք դիրքորոշում, որ վերջիներս նման մեկնաբանությամբ հանդես գալ չեն կարող։ Արդյո՞ք դա հենց նույն մերժումը չէ։ Եթե լեզվական կամ տերմինաբանական կանոնով էլ առաջնորդվենք, ակնհայտ է, որ դա հենց մերժումն է»։
Վարդևանյանը նշեց՝ չէր ցանկանա նման մանրամասների անդրադառնալ. «Պատկերացրեք՝ Սամվել Կարապետյանի  նկատմամբ սահմանափակումները կիրառվում են դատարանի որոշմամբ, բայց դրանց պահպանման կամ խախտման հանգամանքները գնահատում է ՔԿ-ն։ Այսինքն, ՔԿ-ն, երբ հղում է տալիս, թե չի կարող մեկնաբանել դատական ակտերը, սա կիսաճշմարտությունը ներկայացնելու դասական օրինակ է։ Չէ՞ որ եթե ենթադրյալ խախտում տեղի ունենար, ապա դրա գնահատման հասցեատերը լինելու էր հենց ՔԿ-ն։ ՔԿ-ն պարզապես փորձել է խուսափել պատասխան տալուց, ինչը համարժեք է մերժման։ Իմ հարցմանը պետք է պարզապես պատասխանվեր՝ այո կամ ոչ»։
Սակայն, ըստ Վարդևանյանի, հենց «Հայկական ժամանակին» տված պատասխանում ակնհայտ է, որ  ՔԿ-ն որոշակի իմաստով ընդունում է, որ մերժել են. «Կխնդրեի, որ հնարավորության դեպքում «Հայկական ժամանակը» դատախազությունից ևս ստանար հստակ դիրքորոշումը, քանի որ մինչ օրս ես պատասխան չեմ ստացել, իսկ սահմանված ժամկետում պատասխան չտալը կրկին համարժեք է մերժման»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Վարդևանյանը հայտարարել էր, որ քննչականն ու դատախազությունը հնարավորություն չեն տվել Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալ։

Следственный комитет пытался уклониться от ответа, что равносильно отказу: ответ Арама Вардеваняна на разъяснения СК
13/02/2026 14:36
«Совсем неудивительно, что газета «Армянское время» стала первым источником, опубликовавшим разъяснение по этому вопросу», — заявил Арам Вардеванян, член адвокатской команды Самвела Карапетяна, в разговоре с Aysor.am, комментируя опубликованное газетой разъяснение Следственного комитета, в котором утверждалось, что Самвелу Карапетяну не запрещалось выступать с видеообращением во время съезда.
Адвокат отметил, что ещё когда решался вопрос о продлении или непродлении незаконного ареста Самвела Карапетяна, а адвокаты присутствовали на судебном заседании, именно газета «Армянское время» сообщила, что арест уже продлён на два месяца. «Интересно, что снова «Армянское время» делает эксклюзивное публикацию по делу Самвела Карапетяна», — добавил он.
Отметим, что газета «Армянское время» указала: утверждение о том, что «Следственный комитет не дал возможность Самвелу Карапетяну выступить с видеообращением», не соответствует действительности.
«Прошу показать этот ответ любому непредвзятому наблюдателю: из ответа очевидно, что Следственный комитет фактически отказал. У меня нет практики действовать иначе, иначе я бы опубликовал своё обращение и полученный ответ. Обращение в СК подается не как в адрес отдельного учреждения, а в данном случае — как в адрес органа, ведущего производство по делу Самвела Карапетяна. В ответ мы получаем позицию, что они не могут давать комментарии. Разве это не тот же отказ? Даже если руководствоваться лингвистическими или терминологическими нормами, очевидно, что это именно отказ», — подчеркнул Вардеванян.
Он также отметил, что не хотел бы вдаваться в детали. «Представьте: ограничения в отношении Самвела Карапетяна применяются решением суда, но оценивать их соблюдение или нарушение должен Следственный комитет. То есть, когда СК ссылается на то, что не может комментировать судебные акты, это классический пример подачи полуправды. Ведь если бы имело место предполагаемое нарушение, оценивать его должен был бы именно СК. Следственный комитет просто пытался уклониться от ответа, что эквивалентно отказу. На мой запрос следовало дать простой ответ — «да» или «нет»».
По словам Вардеваняна, в опубликованном «Армянским временем» ответе очевидно, что СК в определённой степени признаёт, что отказ был. «Я бы попросил, чтобы «Армянское время» по возможности получило от прокуратуры чёткую позицию, поскольку до сих пор я не получил ответа, а несвоевременный ответ также эквивалентен отказу», — отметил адвокат.
Напомним, что вчера Вардеванян заявлял, что следственные органы и прокуратура не позволили Самвелу Карапетяну выступить с видеообращением.