Ամենավատ երազում չէինք կարող տեսնել՝ ԱԱԾ-ն պաշտոնական պատասխան է տալիս մի լրատվամիջոցի, այն մասին, թե իբրև այսինչը հանդիսացել է ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի գործակալ. Վանեցյան
Ես բազմիցս ասել եմ, որ իմ ծառայության ընթացքում ինձ հայտնի դարձած տվյալները երբեք չեմ հրապարակայնացնելու, «Հրապարակ» օրաթերթին տված հարցազրույցում անդրադառնալով հարցին, թե հանրությունը կարծում է, որ ինքը պաշտոնի բերումով շատ բան գիտի, բայց ո՛չ նախորդ ընտրություններին եւ ո՛չ էլ մինչեւ հիմա չի բացահայտել, արդյո՞ք հիմա հանրությունը սպասի բացահայտումների, ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Իսկ արդյո՞ք այս իշխանությունները նման կերպ կվարվեին՝ Վանեցյանը պատասխանել է. «Այսպես ասեմ․ իմ եւ այս իշխանությունների տարբերությունը հենց դրա մեջ է, որ ես, չլինելով իշխանություն, ավելի մեծ պատասխանատվություն եմ զգում պետության եւ պետականության, պետական ինստիտուտների նկատմամբ, քան՝ իրենք։ Իրենք ցանկացած պահի ցանկացած գաղտնիք կարող են հրապարակել։
Ըստ Վանեցյանի՝ այս իշխանությունները կարող են չեղած տվյալներ գեներացնել ու չմտածել հետեւանքների մասին.«Ինձ համար ամենածանրն այն է, երբ հատկապես Ազգային անվտանգության ծառայությանը վերաբերող տեղեկություններ են սկսում հրապարակայնացնել։ Մենք ականատես եղանք մի բանի, որն ամենավատ երազում չէինք կարող տեսնել՝ ԱԱԾ-ն պաշտոնական պատասխան է տալիս մի լրատվամիջոցի, այն մասին, թե իբրեւ այսինչը հանդիսացել է ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի գործակալ։ Մենք՝ ԱԱԾ աշխատակիցներս, ամենավատ երազում չէինք կարող պատկերացնել, որ այդ շենքից հնարավոր է նման տեղեկատվություն դուրս գա։
Համենայն դեպս, ես չեմ պնդում, թե այդ թուղթն իրական է կամ կեղծ է։ Անգամ այդ բանավեճի մեջ չեմ մտնում, ես ասում եմ՝ ԱԱԾ-ն պաշտոնապես պատասխանել է ինչ-որ մի լրատվամիջոցի հարցի, այն դեպքում, երբ, առհասարակ, այդ հարցի ձեւակերպումն արդեն կոռեկտ չէ, իսկ դրան պատասխանելը հանցագործություն է»։

Ванецян: даже в самых страшных снах мы не могли представить, что СНБ даст официальное разъяснение СМИ о том, что кто-то якобы был агентом КГБ СССР
«Я неоднократно заявлял, что никогда не буду публиковать данные, ставшие мне известными в ходе службы», — заявил председатель партии «Отечество» Артур Ванецян в интервью газете «Грапарак», комментируя мнение общественности о том, что, занимая должность, он располагает большим объёмом информации, однако ни на предыдущих выборах, ни сейчас не раскрывал её, и стоит ли ожидать каких-либо публикаций теперь.
На вопрос, поступали ли бы нынешние власти аналогично, Ванецян ответил: «Скажу так: разница между мной и этой властью как раз в том, что, не будучи властью, я ощущаю большую ответственность за государство, государственность и государственные институты, чем они. Они в любой момент могут раскрыть любую тайну».
По словам Ванецяна, нынешние власти могут создавать несуществующие данные, не задумываясь о последствиях. «Для меня особенно тяжело, когда начинают публиковать информацию, касающуюся непосредственно Службы национальной безопасности. Мы стали свидетелями того, чего даже в самых страшных снах не могли представить: СНБ официально ответила одному из СМИ, что тот или иной человек якобы являлся агентом КГБ СССР. Мы, сотрудники СНБ, даже в страшном сне не могли представить, что из этого здания может выйти подобная информация.
Во всяком случае, я не утверждаю, что этот документ настоящий или поддельный. Я даже не вступаю в полемику. Я лишь говорю: СНБ официально ответила на вопрос одного из СМИ, тогда как сама формулировка этого вопроса уже некорректна, а на него отвечать — преступление».