Չի բացառվում, որ ՀՀ–ում արտադրված ԱԹՍ–ներն առաջիկայում արտահանվեն. Մխիթար Հայրապետյան
Չի բացառվում, որ Հայաստանում արտադրված անօդաչու թռչող սարքերը (ԱԹՍ) առաջիկայում նախատեսվեն արտահանման։ Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականը շրջադարձային է ռազմարդյունաբերության համար․ տեղական ընկերությունները, պետական շուրջ 172 մլրդ դրամ պատվերների շնորհիվ մեծացնելով արտադրական հզորությունները, արդեն կարողացել են դուրս գալ միջազգային շուկաներ և հաստատել գործընկերային կապեր։
«Բոլոր քաղաքական ու տնտեսական ռիսկերը գնահատվել են, և միայն դրանից հետո են տրվել արտահանման թույլտվությունները։ Ռազմարդյունաբերությունը լինելու է ՀՀ արտահանման կարևոր ուղղություններից մեկը»,– նշեց նախարարը։
Հայրապետյանը հիշեցրեց, որ հայկական ռազմարդյունաբերական ընկերությունները առաջին անգամ հենց 2025 թվականին են ստացել ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա՝ հավելելով, որ մանրամասներ չի հրապարակում տեղեկատվության զգայուն լինելու պատճառով։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ից ԱԹՍ ձեռք բերելուն, նախարարը պարզաբանեց, որ հայկական ընկերությունները այդ տեսակի սարքեր դեռ չեն արտադրում, ուստի ներմուծումը տեխնոլոգիական անհրաժեշտություն է եղել։

Armenia-produced UAVs may be exported in the near future – Mkhitar Hayrapetyan
Unmanned aerial vehicles (UAVs) produced in Armenia may be exported in the near future, RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said at a press conference.
According to him, 2025 has become a turning point for Armenia’s defense industry. Thanks to state defense orders totaling about 172 billion drams, local companies have already begun entering international markets, establishing partnerships, and expanding production capacities.
“All political and economic risks have been assessed, and only after that were export permits issued. The defense industry will become one of Armenia’s key export sectors,” he noted.
Hayrapetyan recalled that Armenian military-industrial companies first received licenses to export defense products in 2025, adding that he could not disclose further details due to the sensitivity of the information.
Addressing the procurement of UAVs from the United States, the minister explained that Armenian companies do not yet manufacture that particular category of systems, making imports a technological necessity.