Միլիոնների պարգևավճարներ ստացող նախարարի ու փոխնախարարների մտքով չանցավ, որ բուժաշխատողների մի մասը չկարողացավ փակել վարկերը, չլուծեց ընտանիքի խնդիրները. Պողոսյան
Առողջապահության նախարարությունը պարզաբանում է տարածել՝ ինչու են ուշացրել պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձը։
«Առողջության իրավունք» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ, առողջապահության փորձագետ Անուշ Պողոսյանը անդրադարձել է խնդրին՝ գրելով․
«3-7 մլն պարգևավճարներ՝ 2-3 անգամ կրճատված աշխատավարձերի հաշվին։
Առողջապահության նախարարությունը պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձերի ուշացումների համար «ըմբռնում» է խնդրում։ Պատճառաբանությունները ծանոթ են՝ «չենք կարողացել», «չենք հասկացել», «չենք հասցրել»։ Շարք առ շարք՝ «չենք»-եր։ Բայց այդ «չենք»-երի իրական գինը վճարեցին ու վճարելու են բուժաշխատողները։
Աշխատավարձերը մարդիկ ստացան զգալիորեն պակաս՝ երբեմն 2–3 անգամ։ Մինչ նախարարն ու փոխնախարարները ստանում էին 3-7 միլիոն դրամի չափով պարգևատրումներ, նրանց մտքով անգամ չանցավ, որ սեփական անկարողության հետևանքով բուժաշխատողների մի մասը չկարողացավ փակել վարկերը, հայտնվեց «սև ցուցակում», չլուծեց ընտանիքի ամենահիմնական կենցաղային խնդիրները։
Սա պարզապես կազմակերպչական ձախողում չէ։ Սա արժեքների համակարգի բացակայություն է։ Երբ պաշտոնյայի «չեմ հասցրել»-ը վերածվում է բուժաշխատողների սոցիալական կոլապսի, իսկ պատասխանատվությունը՝ անհետանում պարգևավճարների խրախճանքում։

Министр и его заместители, получающие многомиллионные премии, даже не подумали о том, что некоторые медицинские работники не могут погасить кредиты и решить семейные проблемы — Погосян
Министерство здравоохранения распространило разъяснение о причинах задержки выплат зарплат медицинским работникам в поликлиниках.
Ануш Погосян, председатель правозащитной организации «Право на здоровье» и эксперт в сфере здравоохранения, прокомментировала ситуацию следующим образом:
«Премии в 3–7 млн драмов — за счёт сокращённых в 2–3 раза зарплат.
Министерство здравоохранения просит «понимания» за задержку зарплат медицинским работникам в поликлиниках. Объяснения привычные: «не смогли», «не поняли», «не успели». Шаг за шагом — одни «не смогли». Но реальную цену этих «не смогли» платят и будут платить медицинские работники.
Зарплаты люди получили значительно меньше, иногда в 2–3 раза. Пока министр и его заместители получали премии в размере 3–7 млн драмов, им даже в голову не приходило, что из-за их неспособности часть медицинских работников не смогла закрыть кредиты, оказалась в «чёрном списке» и не смогла решить самые базовые бытовые вопросы семьи.
Это не просто организационный провал. Это отсутствие системы ценностей. Когда «не успел» чиновника превращается в социальный коллапс медицинских работников, а ответственность исчезает в пиру премий.