Քննչական կոմիտեի նախագահը հույս ունի, որ քննիչները հավատարիմ են մնալու երդմանը
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 16-ին տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են Քննչական կոմիտեի 2025 թվականի աշխատանքները:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալները և առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները՝ ըստ համակարգման ոլորտների, ներկայացրել են բազմադրվագ, մեծածավալ, հասարակական հնչեցություն ունեցող բազմաթիվ քրեական վարույթներ, որոնց վերաբերյալ Քննչական կոմիտեն պարբերաբար հանդես է եկել հրապարակումներով, ինչպես նաև անդրադարձել են 2024 թվականի համեմատ գրանցված դրական ցուցանիշներին:
Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների 2025 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքների ամփոփման արդյունքում արձանագրվել է հետևյալը.
Հաշվետու ժամանակահատվածում Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների կողմից ընդունվել է 74.893 հաղորդում (2024 թվականին՝ 69.415, աճել է 5.478-ով), որից 57.672-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Քննվել է 224.444 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 207.132, աճել է 17.312-ով):
Առանց նախորդ տարիներին հաշվառված 128.279 և Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների միջև ուղարկված 5.234 քրեական վարույթների՝ 2025 թվականի ընթացքում քննվել է 90.931 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 85.341 քրեական վարույթ, աճել է 5.590-ով):
2025 թվականի ընթացքում քննված 90.931 քրեական վարույթից 41.761-ն ավարտվել է (2024 թվականին՝ 37.947, աճել է 3.814-ով), 260-ն ուղարկվել է այլ նախաքննական մարմին (2024 թվականին՝ 297, նվազել է 37-ով), 7.221-ը` միացվել է (2024 թվականին՝ 6.815, աճել է 406-ով), 20.450-ը հաշվառվել է (2024 թվական՝ 18.144, աճել է 2.306-ով), 2-ով վերացվել է մաս անջատելու որոշումը (2024 թվականին՝ 8, նվազել է 6-ով), իսկ 21.237 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2026 թվական (2025 թվականին՝ 22.130, նվազել է 893-ով): Փոխանցված քրեական վարույթներից 989-ով հարուցված է հանրային քրեական հետապնդում, որից 159-ը՝ ոչ մեծ, 308-ը՝ միջին ծանրության, 388-ը՝ ծանր և 134-ը՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ են:
Այսպիսով, 90.931 վարույթից լուծվել է 69.694-ի ընթացքը (2024 թվականին՝ 63.211, աճել են 6.483-ով):
Բարձր է եղել արդյունավետությունը հատկապես դատավարական ավարտներով, մասնավորապես` դատարան ուղարկված քրեական վարույթներով։
Ավարտված 41.761 քրեական վարույթից 14.650-ը՝ 15.533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (2024 թվականին՝ 11.825 քրեական վարույթ` 12.805 անձի վերաբերյալ, դատարան ուղարկված վարույթների քանակն աճել է 2.825-ով, իսկ անձանց քանակը` 2.728-ով):
Ընդհանուր արտադրողականությունը կազմել է 76.6% (2024 թվականին՝ 74.1%, աճել է 2.5%-ով): Մեկ քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը 90.931 վարույթի պայմաններում կազմել է 142 քրեական վարույթ, (2024 թվականին՝ 132, աճել է 10-ով):
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի կարգով քննիչների կողմից ներկայացվել է 744 միջնորդագիր (2024 թվականին՝ 302, աճել է 442-ով):
2025 թվականի ընթացքում ավարտված և անավարտ վարույթներով պատճառված գույքային վնասից վերականգնվել է ընդհանուր 47 մլրդ 159 մլն 552 հզր ՀՀ դրամը՝ (2024 թվականին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր ՀՀ դրամ, աճել է 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր-ով): Բացի այդ, արգելանք է դրվել ընդհանուր 12 մլրդ 990 մլն 207 հզր ՀՀ դրամ արժողության գույքի և դրամական միջոցների վրա, որից միայն 11 մլրդ 696 մլն 13 հզր-ը՝ դրամական միջոցներ:
Զգալի աշխատանքներ են տարվել նաև Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թափուր հաստիքների համալրման ուղղությամբ: Հիմնական մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումներում նախատեսված 1.014 հաստիքից 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ համալրված է 813-ը, թափուր հաստիքների քանակը՝ 201:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածուների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվել է 5 քննություն, որոնց մասնակցելու դիմում է ներկայացրել 496 անձ (2024 թվականին՝ 478): Արդարադատության ակադեմիան ավարտել է 79 անձ (2024 թվականին՝ 58 անձ):  01.01.2025թ.-ից մինչ օրս պաշտոնի նշանակվել է 137 անձ:
Նշանակումներ են կատարվել նաև բարձրագույն և գլխավոր պաշտոններում, որից բարձրագույն պաշտոնում՝ 18 (Քննչական կոմիտեի նախագահի 3 տեղակալ, 5 գլխավոր վարչության պետ, 10 գլխավոր վարչության պետի տեղակալ), գլխավոր  պաշտոնում՝ 64 (գլխավոր վարչության` վարչության պետեր և պետերի տեղակալներ, մարզային վարչության և բաժնի պետեր և պետերի տեղակալներ:
2025 թվականի ընթացքում կարգապահական պատասխանատվության է ենթարկվել ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող 55 անձ (2024 թվականին՝ 144):
•    16-ի նկատմամբ կիրառվել է «զգուշացում» (2024 թվականին՝ 30),
•    27-ի նկատմամբ կիրառվել է «նկատողություն» (2024 թվականին՝ 58),
•    10-ի նկատմամբ կիրառվել է «խիստ նկատողություն» (2024 թվականին՝ 51),
•    2-ի նկատմամբ «դասային աստիճանի իջեցում մեկ աստիճանով» (2024 թվականին՝ 0):
Չնայած հաշվետու ժամանակահատվածում կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու դեպքերը կտրուկ նվազել են, մեղմացել են նաև կիրառված տույժերի տեսակները, սակայն դրան զուգահեռ քննիչների կողմից կարգապահության անկում չի գրանցվել:
Ելույթների ավարտին զեկուցողներն անդրադարձել են առաջիկա անելիքներին, հանդես եկել առաջարկություններով, որոնք կնպաստեն հետագայում քրեական վարույթների քննության արդյունավետության բարձրացմանը:
Կոլեգիայի ընթացքում տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողությունը.
• ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներ Վազգեն Ավետիսյանը, Արման Ասլանյանը, Արսեն Այվազյանը և Արմեն Գևորգյանը պարգևատրվել են «Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման համար» մեդալով:
• ՀՀ քննչական կոմիտեի «տարվա լավագույն ստորաբաժանում» է ճանաչվել Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունը:
• Երևան քաղաքի քննչական վարչության «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժինը։
• Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Վեցերորդ կայազորային քննչական բաժինը։
• Մարզային քննչական վարչությունների «տարվա ստորաբաժանում» է ճանաչվել Լոռու մարզային քննչական վարչությունը։
• «Տարվա քննիչ» է ճանաչվել Կոտայքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչ Սմբատ Սմբատյանը։
• «Տարվա լավագույն քննիչ» է ճանաչվել Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի ՀԿԳ ավագ քննիչ Գոռ Դավթյանը:
Քննչական կոմիտեի մի շարք ծառայողներ պարգևատրվել են «Խիզախության համար» մեդալով և հուշանվեր ժամացույցով:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում տեղի է ունեցել նաև նորանշանակ քննիչների երդման արարողությունը։
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ամփոփելով 2025 թվականի աշխատանքները շեշտել է, որ ներկայացված վիճակագրական տվյալները պարզապես թվեր չեն, այլ տարվա ընթացքում կատարված ամենօրյա հետևողական աշխատանքի արդյունք, որի շնորհիվ հնարավոր է եղել ոչ միայն կանխել անհիմն կերպով «պասիվացված» քրեական վարույթների շարունակական բնույթ կրող աճման գործընթացը, լուծել տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթների ընթացքը, այլև զգալիորեն ավելացնել քննիչների աշխատանքի գնահատման ամենակարևոր ցուցանիշը՝ արտադրողականությունը։
Արթուր Պողոսյանը վստահեցրել է, որ սահմանված առաջնահերթություններն իրականություն են դարձել և տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը տվել է իր արդյունքը, ինչի վկայությունն է այն, որ Քննչական կոմիտեի ստեղծման օրվանից ի վեր՝ 2025 թվականի ընթացքում գրանցվել է դատավարական ավարտների և գույքային վնասի վերականգնումների ամենաբարձր ցուցանիշը։
Անդրադառնալով հանրային հնչեցություն ստացած քրեական վարույթներին՝ Քննչական կոմիտեի նախագահը ընդգծել է, որ տարիներ շարունակ քննված բազմաթիվ վարույթներ հանգուցալուծվել են հենց 2025 թվականի ընթացքում և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան։
Արթուր Պողոսյանը խոսելով կադրային փոփոխություններից հավաստիացրել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները կրելու են շարունակակական բնույթ և յուրաքանչյուր ծառայող պետք է վստահ լինի, որ առաջին հերթին գնահատվելու է ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի բարեվարք լինելը, մասնագիտական պատրաստվածությունը, աշխատասիրությունը, կարգապահությունը և պետությանը անվերապահորեն ծառայելու կամքը և միայն այդ հատկանիշների շնորհիվ է հնարավոր ապահովել մասնագիտական կարիերայի շարունակական աճ և առաջընթաց։
Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադառնալով քննիչների առջև դրված խնդիրների հետևողական լուծմանն ուղղված աշխատանքների պլանավորմանը՝ նշել է, որ նույնիսկ մեկ օրվա հապաղումը կարող է հանգեցնել ոչ միայն քրեական վարույթների շարունակական աճին, այլև վտանգի տակ դնել տուժողների խախտված իրավունքների և օրինական շահերի վերականգնման գործընթացը, ինչպես նաև հանցանք կատարած անձի և առերևույթ հանցավոր իրադարձության ամբողջական բացահայտումը։
Նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու և քրեական վարույթների ձգձգումները բացառելու նպատակով Քննչական կոմիտեի նախագահը նիստի ընթացքում տվել է հանձնարարականներ՝ սահմանելով դրանք կատարելու հստակ ժամկետներ:
Կոլեգիայի ավարտին Արթուր Պողոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող ծառայողներին և աջակցող ստորաբաժանումների աշխատակիցներին իրենց կատարած ամենօրյա աշխատանքի և նվիրվածության համար՝ ընդգծելով, որ Քննչական կոմիտեն որպես ՀՀ-ում գործող ամենամեծ նախաքննական մարմին, ունի բավարար ներուժ և օրենքով վերապահված անհրաժեշտ գործիքակազմ՝ դիմագրավելու բոլոր տեսակի մարտահրավերներին՝ անկախ դրանց ծագումնաբանությունից:
Քննչական կոմիտեի նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ քննիչներին՝ քննիչի պատվաբեր պաշտոնը ստանձնելու և երդման կապակցությամբ, հույս հայտնելով, որ մասնագիտական գործունեության ընթացքում վերջիններս հավատարիմ են մնալու երդմանը և անվերապահորեն առաջնորդվելու են հանրությանը ծառայելու և հանրային բարիք ստեղծելու գիտակցումով:

Председатель Следственного комитета надеется, что следователи будут верны своей присяге
16 февраля 2026 года под председательством главы Следственного комитета Артура Погосяна состоялось заседание Коллегии, на котором были подведены итоги работы Комитета за 2025 год.
Заместители председателя Следственного комитета и руководители отдельных структурных подразделений по направлениям деятельности представили обзор значимых и резонансных уголовных дел, которые регулярно освещались в публикациях Комитета, а также отметили положительную динамику по сравнению с 2024 годом.
В 2025 году следственными подразделениями было принято 74 893 сообщения о преступлениях (в 2024 году — 69 415, рост на 5 478), по 57 672 из них возбуждены уголовные дела. Рассмотрено 224 444 уголовных дела (2024 год — 207 132, рост на 17 312).
Без учета 128 279 дел, зарегистрированных в предыдущие годы, и 5 234 дел, переданных между подразделениями, в 2025 году рассмотрено 90 931 уголовное дело (2024 год — 85 341, рост на 5 590).
Из 41 761 завершённого уголовного дела 14 650 были направлены в суд с обвинительным заключением в отношении 15 533 лиц (в 2024 году — 11 825 дел в отношении 12 805 лиц; количество направленных дел увеличилось на 2 825, а число лиц — на 2 728).
Общая производительность составила 76,6% (в 2024 году — 74,1%, рост на 2,5%). Средняя нагрузка на одного следователя при 90 931 деле составила 142 уголовных дела (в 2024 году — 132, рост на 10).
В соответствии со статьёй 185 Уголовного процессуального кодекса РА следователи подали 744 ходатайства (в 2024 году — 302, рост на 442).
В 2025 году по завершённым и незавершённым делам было возмещено имущественного ущерба на общую сумму 47 159 552 000 драмов РА (в 2024 году — 39 118 327 000 драмов, рост на 8 041 225 000 драмов). Кроме того, наложены аресты на имущество и денежные средства общей стоимостью 12 990 207 000 драмов, из которых только 11 696 013 000 драмов — денежные средства.
Также проведена значительная работа по заполнению вакантных должностей автономных должностных лиц в Следственном комитете. Из 1 014 предусмотренных должностей в основных структурных подразделениях по состоянию на 31 декабря 2025 года занято 813, количество вакантных должностей — 201.
В отчётный период для пополнения списка кандидатов на автономные должности проведено 5 экзаменов, на участие в которых подали заявки 496 лиц (в 2024 году — 478). Академию юстиции завершили 79 человек (в 2024 году — 58). С 01.01.2025 по настоящее время назначено на должности 137 лиц.
Назначения проведены также на высшие и главные должности: на высшие должности — 18 человек (3 заместителя председателя Следственного комитета, 5 начальников главных управлений, 10 заместителей начальников главных управлений), на главные должности — 64 человека (начальники и заместители начальников управлений, районных отделов и подразделений).
В 2025 году дисциплинарной ответственности подвергнуты 55 автономных должностных лиц (в 2024 году — 144).
• 16 получили «Предупреждение» (в 2024 году — 30),
• 27 получили «Замечание» (в 2024 году — 58),
• 10 получили «Строгое замечание» (в 2024 году — 51),
• 2 получили «Понижение на одну ступень в должности» (в 2024 году — 0).
Несмотря на резкое снижение случаев привлечения к дисциплинарной ответственности, смягчились также виды применяемых наказаний, однако при этом не зафиксировано снижения дисциплины среди следователей.
По завершении выступлений докладчики обсудили предстоящие задачи и представили предложения, способствующие повышению эффективности расследования уголовных дел в будущем.
В ходе коллегии состоялась церемония награждения:
• Заместители председателя Следственного комитета РА Вазген Аветисян, Арман Асланян, Арсен Айвазян и Армен Геворгян награждены медалью «За укрепление правопорядка и законности».
• «Лучшим подразделением года» признано Управление по расследованию особо важных дел, занимающееся делами о торговле людьми, преступлениями против половой неприкосновенности несовершеннолетних и незаконным оборотом наркотиков.
• «Подразделением года» в Ереванском следственном управлении признан следственный отдел административных районов Эребуни и Нубарашен.
• «Подразделением года» Военного следственного главного управления признан следственный отдел Шестого гарнизона.
• «Подразделением года» в региональных следственных управлениях признано Лорийское региональное следственное управление.
• «Следователем года» признан старший следователь Котайкского регионального следственного управления Сумбат Сумбатян.
• «Лучшим следователем года» признан старший следователь отдела по расследованию тяжких преступлений ГСУ Ереванского следственного управления Гору Давтян.
Ряд сотрудников Следственного комитета награждены медалью «За мужество» и памятными часами.
В ходе заседания коллегии также прошла церемония принесения присяги новыми следователями.
Председатель Следственного комитета Артур Погосян, подводя итоги работы 2025 года, подчеркнул, что представленные статистические данные — это не просто цифры, а результат ежедневной последовательной работы в течение года, благодаря которой удалось не только предотвратить необоснованный рост «пассивных» уголовных дел, но и завершить долгосрочные расследования, а также существенно повысить ключевой показатель оценки работы следователей — производительность.
Артур Погосян заверил, что установленные приоритеты реализованы, и выполненная за год работа принесла результаты, о чём свидетельствует рекордное с момента создания Следственного комитета количество судебных завершений дел и возмещённого имущественного ущерба в 2025 году.
Касаясь уголовных дел, имевших широкую общественную резонансность, председатель Следственного комитета подчеркнул, что многие дела, расследование которых велось годами, были завершены именно в 2025 году и направлены в суд с обвинительным заключением.
Говоря о кадровых назначениях, Артур Погосян подтвердил, что эта работа будет носить постоянный характер, и каждый сотрудник должен быть уверен, что прежде всего будет оцениваться его добросовестность, профессиональная подготовка, трудолюбие, дисциплина и безусловная преданность государству, и только благодаря этим качествам возможно обеспечить непрерывный рост и продвижение по службе.
Председатель Следственного комитета, касаясь планирования работы по последовательному решению задач следователей, отметил, что даже один день промедления может привести не только к росту незавершённых уголовных дел, но и поставить под угрозу восстановление нарушенных прав и законных интересов потерпевших, а также полное раскрытие совершённых преступлений и фактических обстоятельств.
Для повышения эффективности предварительного расследования и исключения задержек в рассмотрении уголовных дел председатель Следственного комитета дал на заседании конкретные поручения с чётко установленными сроками их выполнения.
По завершении коллегии Артур Погосян выразил благодарность автономным должностным лицам и сотрудникам поддерживающих подразделений за ежедневную работу и преданность делу, подчеркнув, что Следственный комитет, как крупнейший предварительный орган в РА, обладает достаточным потенциалом и необходимыми законными инструментами для преодоления всех видов вызовов, независимо от их происхождения.
Председатель Следственного комитета поздравил новоназначенных следователей с принятием почётной должности и принесением присяги, выразив надежду, что в ходе профессиональной деятельности они будут верны присяге и руководствоваться сознанием служения обществу и созданием общественного блага.