Տնային կալանքում գտնվող Մկրտիչ Սրբազանը պատարագների մասնակցել չի կարող. առանձին միջնորդություն կներկայացվի
Օրեր առաջ դատարանը որոշում էր կայացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը վերացնելու և տնային կալանքը որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառելու մասին։ Դատարանը նաև հայտարարել էր Սրբազան Հոր նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների մասին։
Դատարանի որոշման վերաբերյալ մանրամասներ իմանալու համար Aysor.am-ը զրուցեց նրա պաշտպան Ռոման Ահարոնյանի հետ. ի՞նչ սահմանափակումներ են կիրառվել, արդյո՞ք Սրբազանին թույլատրվել է մասնակցել պատարագների։
Փաստաբանի խոսքով՝ այդ հարցը դեռևս չի քննարկվել։
«Այս որոշմամբ դրան անդրադարձ չի եղել։ Առանձին միջնորդություն կներկայացնենք այդ հարցով»,- նշեց նա՝ ընդգծելով, որ ստեղծված իրավիճակում խաթարվում է Սրբազանի՝ կրոնական ազատությունն իրացնելու իրավունքը։
Ռոման Ահարոնյանն ասաց, որ սահմանափակված են նաև Մկրտիչ Սրբազանի հանդիպումները Արագածոտնի թեմի հոգևորականների հետ։
«Միայն մերձավոր ազգականներին կարող է հանդիպել»։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է փետրվարի 20-ին։
Հիշեցնենք, որ տնային կալանքում գտնվող Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը ևս պատարագների մասնակցել չի կարող։
Նրա պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանն էլ Aysor.am-ին ասել էր, որ պատրաստվում են այդ հարցին հետամուտ լինել։
«Դատական նիստի ժամանակ այդ հարցի վերաբերյալ միջնորդություն ենք ներկայացրել։ Դատարանն այդ միջնորդության քննությունը հետաձգել է այն պատճառաբանությամբ, որ ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային դատական պրակտիկայի ուսումնասիրության անհրաժեշտություն ունի։ Հուսով եմ՝ հաջորդ դատական նիստին արդեն այդ հարցի պատասախանը կունենանք»,-ասել էր Ֆարմանյանը։

Находящийся под домашним арестом епископ Мкртич не может участвовать в богослужениях: будет подано отдельное ходатайство
Несколько дней назад суд принял решение отменить меру пресечения в виде ареста в отношении предстоятеля Арагацотнской епархии епископа Мкртича Прошяна и применить в качестве альтернативной меры пресечения домашний арест. Суд также объявил о ряде ограничений, наложенных на Святого Отца.
Чтобы уточнить детали судебного решения, Aysor.am побеседовал с его адвокатом Романом Агароняном: какие ограничения применены и разрешено ли епископу участвовать в богослужениях?
По словам адвоката, данный вопрос пока не рассматривался.
«В данном решении этот вопрос не был рассмотрен. Мы представим отдельное ходатайство по этому вопросу», — отметил он, подчеркнув, что в сложившейся ситуации нарушается право епископа на реализацию свободы вероисповедания.
Роман Агаронян также сообщил, что ограничены встречи епископа Мкртича с духовенством Арагацотнской епархии.
«Он может встречаться только с близкими родственниками».
Следующее судебное заседание назначено на 20 февраля.
Напомним, что находящийся под домашним арестом архиепископ Микаел Аджапахян также не может участвовать в богослужениях.
Его адвокат Марине Фарманян ранее сообщила Aysor.am, что намерена добиваться рассмотрения этого вопроса.
«Во время судебного заседания мы подали соответствующее ходатайство. Суд отложил его рассмотрение, мотивировав это необходимостью изучения как национальной, так и международной судебной практики. Надеюсь, на следующем заседании мы уже получим ответ по этому вопросу», — заявила Фарманян.