Մոլդովական սցենարը Հայաստանում արդեն գործարկվում է, եթե մինչև հունիսի 7-ը չհաղթեցին՝ հունիսի 8-ին կպարտվեն. Բադալյան
2026թ.-ին ամենակարևոր հարցն այն է լինելու, թե ում են թույլ տալու հայտնվել քվեաթերթիկում. Aysor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Սա ամենակարևոր հարցն է, որովհետև Հայաստանում արդեն սկսվել է, այսպես կոչված, «մոլդովական սցենարը», որի էությունը հետևյալն է՝ ցանկացած, անգամ ոչ ազնիվ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ապահովել իշխող քաղաքական ուժի վերարտադրությունը, ինչպես Մոլդովայում եղավ»,- ասաց նա։
Բադալյանի խոսքով՝ մոլդովական սցենարի առաջին և երկրորդ կետերից հասկանալիորեն չեն կարող օգտվել, մինչդեռ 3-րդ տարբերակից կարող են։ «Այսինքն՝ դրսից ձայն չեն կարող բերել, այլ կերպ՝ դրսում գտնվող հայերին տանեն ընտրության և քվեաթերթիկները բերեն Հայաստան, քանի որ Սահմանադրությունն արգելում է, և նաև չեն կարող որոշ թվով քաղաքացիների մերժել՝ չմասնակցելու ընտրություններին։ Բայց մոլդովական սցենարի 3-րդ տարբերակից՝ չգրանցել կուսակցություններին կամ քվեարկությունից առաջ հանել, դա կարող են։ Դրա համար շատ կարևոր է տվյալ հարցը՝ ում անունն է լինելու քվեաթերթիկում քվեարկության օրը և ում ձայներն են հաշվելու և ԿԸՀ-ն ճանաչելու է որպես ստացած ձայներ։ Ըստ այդմ էլ արդեն շատ բան կորոշվի»,- ասաց նա։
Բադալյանը շեշտեց, որ մի բան պարզ է՝ եթե ընտրության ազդեցիկ ուժերը ցանկանում են հաղթանակ ունենալ, ապա նրանք պետք է ամեն գնով հաղթեն մինչև հունիսի 7-ը։
«Եթե մինչև այդ չհաղթեցին՝ իշխանությունը ցանկացած տեխնոլոգիա կիրառելով, որը ինքը կհամարի օրինական, կվերարտադրվի։ Այսինքն՝ եթե չհաղթես մինչև հունիսի 7-ը, ապա հունիսի 8-ին կպարտվես»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ինչ ձևով կարող են, օրինակ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությանն արգելել մասնակցել ընտրություններին, քաղտեխնոլոգը նշեց. «Կարող է ԿԸՀ-ն ուղղակի չգրանցի։ Տեսեք, ԱԺ-ն ընդունեց օրենք՝ դիտորդական առաքելության մասին, որով կարող են արգելել բոլոր դիտորդական կազմակերպությունների գործունեությունը, որոնք իրենց շահերից չեն բխում։ Շատ հանգիստ կարող են արգելել ընդունած «Բարեգործության մասին» օրենքով, որը լայն մեկնաբանության տեղիք է տալիս, և դրա անվան տակ կարող են շատ կուսակցությունների չգրանցել։ Կապ չունի, թե ինչքան ձայն ունես կամ ինչ հզորություն ունես, եթե դու իշխող քաղաքական ուժին չես հաղթում մինչև 8-ը, անկախ նրանից դու համալիրում մարդ հավաքում ես, թե ոչ, դու կպարտվես»,- ասաց նա։
Ըստ Բադալյանի՝ հանրային մեծ աջակցությունն այստեղ դեր չի կարող ունենալ․«Թերևս միայն կարող է գնալ ընտրատեղամաս և քվեարկել, պայքարի այլ ձև՝ լինի փողոցային կամ որևէ այլ տարբերակ, հանրությունը այլևս չի կարող ունենալ։ Այսինքն՝ եթե անգամ ընտրությունները կեղծվեն, հանրությունը չի կարող դուրս գալ փողոց և ինչ-որ բան անել, դա բլեֆ է, հեքիաթ է։ Անկախ Հայաստանում այս 35 տարվա ժամանակահատվածում հասարակությունը փողոցով որևէ անգամ իշխող քաղաքական ուժին որևէ բան չի պարտադրել, դա բլեֆ է»։
Ինչ վերաբերում է իշխանությանը ռեալ սպառնացող ընդդիմադիր ուժերին, ապա նա առանձնացրեց «Ուժեղ Հայաստանի» մասնակցությունը։ «Ուժերի հարաբերակցությունը և ԱԺ-ի պատկերը էականորեն կփոխվեն, եթե «Ուժեղ Հայաստանը» մասնակցի կամ չմասնակցի»,- ասաց նա։
Ըստ նրա՝ հասարակության փոփոխություն ուզելը մեկ բան է, քվեաթերթիկում քաղաքական ուժի հայտնվելը՝ մեկ այլ բան․ «Հիմա պատկերացրեք քվեաթերթիկ, որտեղ չկա «Ուժեղ Հայաստան» անունը։ Ինչ պետք է անի ընտրազանգվածի զգալի մասը՝ չի գնա քվեարկության»։

“The Moldovan scenario is already being implemented in Armenia: if they don’t win by June 7, they will lose on June 8” – Armen Badalyan
The key question in 2026 will be who is allowed to appear on the ballot, political analyst Armen Badalyan said in an interview with Aysor.am.
“This is the most important issue, because the so-called ‘Moldovan scenario’ has already begun in Armenia. Its essence is to ensure the reproduction of the ruling political force by using any, even dishonest, technologies, as happened in Moldova,” he said.
According to Badalyan, the authorities cannot apply the first and second elements of that scenario but may resort to the third. “They cannot import votes from abroad or prevent certain citizens from participating in elections, as the Constitution prohibits this. But they can use the third option: refusing to register parties or removing them from the ballot. That is why the central question is whose name will be on the ballot on voting day and whose votes the Central Electoral Commission will recognize as valid. Much will depend on this,” he said.
Badalyan stressed that, in his view, opposition forces must secure victory before the vote. “If influential opposition forces want to win, they must do so by June 7. If they do not, the government will reproduce itself on June 8 using any technology it considers lawful. In other words, if you don’t win by June 7, you will lose on June 8,” he said.
Asked how, for example, the “Strong Armenia” party could be barred from elections, the analyst said the CEC could simply refuse registration. “The National Assembly has adopted a law on observation missions that can be used to ban organizations not aligned with the authorities. They could also invoke the Law on Charity, which allows broad interpretation, to refuse registration to many parties. It does not matter how many supporters you have or how powerful you are – if you do not defeat the ruling force by June 8, you will lose,” he said.
Badalyan argued that large-scale public support would not change this dynamic. “The only remaining option for citizens is to go to polling stations and vote. The public has no other effective form of struggle – neither street protests nor other actions. Even if elections are falsified, people will not take to the streets in a way that forces change. In 35 years of independent Armenia, the public has never imposed its will on the ruling force through street pressure. That is a myth,” he said.
As for opposition forces posing a real threat to the government, Badalyan highlighted the potential participation of the “Strong Armenia” party. “The balance of forces and the composition of the National Assembly would change significantly depending on whether ‘Strong Armenia’ participates. Imagine a ballot without its name – a significant part of the electorate simply would not go to the polls,” he said.