Սահմանափակումները խիստ են. Նարեկին արգելված է հաղորդակցվել լրատվամիջոցների հետ. Մաթևոսյան (Տեսանյութ)
23/02/2026 15:24
Նարեկն ու Վազգենն ավելի քան 102 օր անազատության մեջ են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Antifake.am-ի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
Նա նշեց, որ այս երեք ամսվա ընթացքում թե՛ Նարեկ Սամսոնյանը, թե՛ Վազգեն Սաղաթելյանը բավականին բարդ ճանապարհ են անցել. «Բայց հատկապես Նարեկ Սամսոնյանը, գիտեք, որ հացադուլի միջով է անցել, այնուհետ առողջական լուրջ խնդիրներ է ունեցել, վիրահատություն։ Այս ամենի մեջ միակ ուրախացնողն այն է, որ այս առողջական խնդիրների պայմաններում իր կալանքը կկրի ոչ թե բանտային պայմաններում, այլ՝ տանը։ Հակառակ պարագայում ոչ մի ուրախացնող հանգամանք չկա քրեական հանցագործություն չգործած մարդու համար»։
Մաթևոսյանը շեշտեց, որ սահմանափակումները բավականին խիստ են. «Ինչպես նկատեցիք՝ Նարեկին արգելված է հաղորդակցությունը լրատվամիջոցների հետ, հնարավորություն ունի շփվելու միայն իր հետ ապրող և չբնակվող մերձավորների հետ, ինչպես նաև պաշտպանների հետ։ Եթե չեմ սխալվում, այս կալանքը պահպանվելու է մինչև ապրիլի 10-ը»։

“Restrictions are strict: Narek is barred from communicating with the media,” Matevosyan says (video)
23/02/2026 15:45
Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan have been in custody for more than 102 days, Antifake.am editor Astghik Matevosyan told reporters.
She said both men have faced a difficult period over the past three months, particularly Samsonyan.
“He went on hunger strike, then had serious health problems and surgery. The only positive aspect is that given his condition, he will serve his sentence at home rather than in prison. Otherwise, there is nothing positive for a person who has not committed a criminal offense,” Matevosyan said.
She emphasized that the restrictions imposed on Samsonyan are very strict.
“As you have seen, Narek is prohibited from communicating with the media. He may communicate only with relatives – both those he lives with and those who live separately – as well as with his defense attorneys. If I am not mistaken, this detention measure will remain in force until April 10,” she said.