80 մլրդ դրամ կհատկացվի թոշակների բարձրացումն ապահովելու համար, գումարն ունենք. Թորոսյան (Տեսանյութ)
«Կառավարությունն ունի 2021-26թթ․ ծրագիր, որն իրագործում է։ Կառավարությունը գործում է մինչև նոր կառավարության ձևավորումը և ցանկացած գորոծողություն, որն իրականացնում է կառավարությունը, ըստ էության, լեգիտիմ է և տեղավորվում է այդ ծրագրի շրջանակներում կամ բխում է ծրագրից: Բայց կան օբյեկտիվ հանգամանքներ, որոնք նոր են ի հայտ եկել․ դա 2025թ․ մեր տնտեսական աճի ցուցանիշն է, որը մեզ հիմք է տալիս այլ հետևություններ անել՝ հարկաբյուջետային քաղաքականության, նաև որոշումներ կայացնել, որոնք մինչև դա ավելի ռիսկային էին թվում։ Եվ դրանով պայմանավորված որոշում է կայացվել բարձրացնել կենսաթոշակները», - կառավարության նիստից հետո լագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչո՞ւ հենց այս պահին որոշվեց բարձրացնել կենսաթոշակները:
Նա մանրամասնեց, որ բյուջետային միջոցները, որոնք պետք կգան այս տարի այդ ծախսը հոգալու համար, կլինեն մոտ 80 միլիարդ դրամի շրջանակներում, որն ունեն, և վերաբաշխումների միջոցով կտեղափոխեն նախարարության բյուջե:

80 млрд драмов будет выделено на повышение пенсий, средства есть — Торосян (видео)
«Правительство реализует программу на 2021–2026 годы. Оно действует до формирования нового правительства, и любая инициатива, которую реализует правительство, по сути легитимна и укладывается в рамки этой программы или вытекает из неё. Однако появились новые объективные обстоятельства — это показатели экономического роста на 2025 год, которые дают нам основания для иных выводов по налогово-бюджетной политике, а также для принятия решений, которые ранее казались более рискованными. Исходя из этого было принято решение о повышении пенсий», — заявил министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян в беседе с журналистами после заседания правительства, отвечая на вопрос, почему было решено повысить пенсии именно сейчас.
Он уточнил, что бюджетные средства, необходимые для покрытия этих расходов в этом году, составят около 80 млрд драмов, и они имеются. Через перераспределение средства будут направлены в бюджет министерства.