Սինոդը՝ Հայ Եկեղեցում. մեկնաբանում է Տեր Արարատը
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու վարչական և ժողովական համակարգը բնութագրվում է պատմականորեն ձևավորված համադրական կառուցվածքով, որում, ժողովի տեսակից կախված, ներգրավված են թե՛ հոգևորականներ, թե՛ աշխարհականներ, այս մասին գրել է Տեր Արարատ քահանա Պողոսյանը։
Տեր Հայրն ընդգծել է՝ եկեղեցու ներքին կյանքի կարգավորումը և հավատացյալ–Եկեղեցի հարաբերության կանոնակարգումն իրականացվում են ժողովրդավարական և ժողովական մարմինների միջոցով՝ հիմնվելով սրբազան ավանդության, եկեղեցական կանոնների և պատմական փորձառության վրա․ «Հայաստանյայց Եկեղեցին որդեգրել է եկեղեցական կյանքի ղեկավարման ժողորդավարական սկզբունքները և ժողովական դրությունը» (Կանոնադրություն Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու)։
«Պատմության մեջ, սակայն, արձանագրված են դեպքեր, երբ օգտվելով վերոնշյալ դրույթից՝ փորձ է արվել սահմանափակելու և ոտնահարելու Հայոց կաթողիկոսների կանոնական և ավանդությամբ սրբագործված իշխանությունն ու իրավունքները։
Եկեղեցական շրջանակում, ինչպես նաև հայագիտության մեջ տարածված է այն տեսակետը, որ Սուրբ Էջմիածնում Սինոդը ստեղծվել է 1836 թ․ հաստատված «Պոլոժենիե»-ով։ Այնինչ՝ Սուրբ Էջմիածնում Սինոդ ձևավորելու գաղափարն առաջին անգամ 18-րդ դարավերջին շրջանառել է Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարքության ավագանին՝ որպես պատրվակ ներկայացնելով Ղուկաս Կարնեցու կաթողիկոսական ընտրությունը (Մաղաքիա արք․ Օրմանեան, Ազգապատում, հտ․ Բ, 2286)։ Սինոդ ունենալու գաղափարի գլխավոր ջատագովը եղել է Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարք Զաքարիա Կաղզվանցին, որն իրեն էր համարում կաթողիկոս դառնալուն արժանի՝ արդյունավորությամբ և արժանիքներով իրեն վեր դասելով Մայր Աթոռի բոլոր եպիսկոպոսներից․ «Բայց ազգայիններէն աւելի էր Զաքարիայի զայրոյթը, ոչ թէ լոկ իր աթոռին պատիւը պաշտպանելու տեսակէտէն, այլ աւելի իր անձնական զգացումին վիրաւորուելուն համար, որովհետեւ իրեն իրաւունքը կը կարծէր կաթողիկոսական աթոռին յաջորդութիւնը, եւ զինքն Ղուկասէ եւ բոլոր Մայրաթոռոյ եպիսկոպոսներէն վեր կը դասէր արդիւնաւորութեամբ եւ արժանաւորութեամբ» (Մաղաքիա արք․ Օրմանեան, Ազգապատում, հտ․ Բ, 2251)։
Հետագայում, ըստ պահպանված վավերագրերի, Սուրբ Էջմիածնում Սինոդը հաստատվել է Դանիել Սուրմառեցի կաթողիկոսի 1806 թ․ հուլիսի 10 կոնդակով (Մաղաքիա արք․ Օրմանեան, Ազգապատում, հտ․ Բ, 2287), որով Սինոդի «իշխանութիւնը պիտի տարածուի, կանոնական եւ դատական բարեկարգական եւ մատակարարական ճիւղերու վրայ հաւասարապէս» (Մաղաքիա արք․ Օրմանեան, Ազգապատում, հտ․ Բ, 2287)։ Այսպիսով՝ «Դանիէլի Մարաղայէ գրած կոնդակովը ծրագրուած էր Մայրաթոռոյ կառավարութիւնը, եւ որոշուած էր կաթողիկոսի անձնական իշխանութիւնը խորհրդակցական ձեւի փոխել՝ մնայուն Սինոդի մը կազմութեամբ» (Մաղաքիա արք․ Օրմանեան, Ազգապատում, հտ․ Բ, 2294)։
Ավելի ուշ՝ 1836 թ․՝ «Պոլոժենիե»-ի գործադրմամբ գործող Սինոդը ոչ այլ ինչ էր, եթե ոչ կաթողիկոսի դարավոր կանոնական իրավունքները և իշխանությունը սահմանափակող կառույց։ Նշենք, որ կաթողիկոսներն անհաշտ են եղել այդ իրավիճակի հետ․ օրինակ՝ ըստ ժամանակակիցների՝ Ներսես Աշտարակեցի հայրապետը անտեսել է այդ կանոնադրությունը, իսկ Մատթեոս կաթողիկոսը փորձել վերանայել։ 1917 թ․ «Պոլոժենիե»-ն դադարել է գործադրվել, իսկ մեկ տարի անց Մայր Աթոռի միաբան հայրերը դիմել են Գևորգ Ե կաթողիկոսին և խնդրել են լուծարել նաև «Պոլոժենիե»-ի մաս կազմող Սինոդը, քանի որ այն «․․․․շատ անգամ միջամտել է Հայոց ընդհանրական հայրապետի, նրա փոխանորդ թեմակալ առաջնորդների, Հայոց Եկեղեցւոյ եւ ժողովրդի վերաբերեալ գործերին՝ ցոյց տալով անվստահութիւն ազգի ընտրեալի եւ իւր հօտի ու Եկեղեցւոյ իրաւանց դէմ» (Վավերագրեր․․․․, գիրք Ե, էջ 33)։
Գևորգ Ե կաթողիկոսը, անսալով այս և այլ խնդրանքներին ու համարելով, որ Սինոդն այլևս չունի իրավական և բարոյական նշանակություն, 1924 թ․ ի տեղի Սինոդի հաստատում է Գերագույն հոգևոր խորհուրդ և նշանակում անդամներ․ «Արդ՝ ի նկատի առեալ Մեր զայս ամենայն հանգամանս եւ զպայմանս եւ զպարագայս ժամանակիս եւ Մայր Աթոռոյս, որպէս եւ զանջատումն Եկեղեցւոյ ի պետութենէ ըստ քաղաքական օրինաց Խորհրդային իշխանութեան, որով «Պօլօժենիա» նախկին պետական կանոնադրութիւնն, ուրեմն եւ Սինօդն Հայոց Սբ․ Էջմիածնի, արդէն իսկ կորուսանէ զիրաւական և զբարոյական նշանակութիւն եւ զազդեցութիւն իւր, եւ տեսեալ Մեր, զի չէ մարթ փութով հրաւիրել զԱզգային-եկեղեցական ժողով, որ է լիազօր մարմին եւ ազատ տնօրինող ամենայն գործոց եւ խնդրոց վերաբերելոց բարենորոգութեան Հայաստանեայց Եկեղեցւոյս ըստ կամաց եւ աւանդական կարգաց Եկեղեցւոյ Մերոյ, եւ տեսեալ Մեր, զի Մեք եւս կամք ծանրաբեռնեալ ամօք եւ վշտօք բազմօք եւ զի այլ եւս անհնարին համարիմք թողուլ զայդ ամենայն խնդիրս եւ զգործս յանորոշ վիճակի, առանց սահմանման եւ վախճանական որոշման, ի նկատի առեալ նաեւ զգրութիւնս, ընկալեալս ի Միաբանութենէ եւ զմանրամասն բացատրութիւնս արքեպիսկոպոսաց եւ եպիսկոպոսաց Մայր Աթոռոյս, նոյնպէս եւ զդիմումն առ Մեզ ի թեմակալ առաջնորդաց եւ յականաւոր ազգայնոց ի թեմօրէից Մերոց, ուստի Մեք Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Կաթուղիկոս Ամենայն Հայոց եւ Պետ Հայաստանեայց Սբ․ Եկեղեցւոյ, անհրաժեշտ եւ անյետաձգելի վարկաք Հայրապետական կոնդակաւ Մերով հաստատել առ Մեզ ի Մայր Աթոռոջ ժամանակաւորապէս, մինչ զկազմակերպումն ազգային-եկեղեցական ժողովոյ, զԳերագոյն հոգեւոր խորհուրդ ի տեղի Սինօդի» («Էջմիածին», 1984, Ժ, էջ 11-13, 14-15)։
1924 թվականից առ այսօր Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, ինչպես տասնամյակներ շարունակ, այսօր ևս հավատարիմ իր բարձր կոչմանն ու դերին, մեծ նվիրվածությամբ իր գործուն մասնակցությունն է բերում ազգային, եկեղեցական բազմազան հարցերի լուծմանն ու Հայոց հայրապետի եկեղեցաշեն և հայրենաշեն ծրագրերի իրագործմանը, իսկ ԳՀԽ անդամները մշտապես եղել են Եկեղեցում և հավատացյալների շրջանում հարգանք վայելող ու վաստակ ունեցող անձեր։
Հ․Գ․
Մայր Աթոռի «Եկեղեցական օրացոյց»-ի մեջ հիշատակված, ինչպես նաև դրանից դուրս առկա բազմաթիվ հանձնախմբերը, հանձնաժողովները և խորհուրդները Եկեղեցու ժողովրդավարական և ժողովական կառավարման լավագույն ապացույցն են։ Այս ամենին զուգահեռ՝ Սուրբ Էջմիածնում, ի հարկի, պարբերաբար տեղի են ունենում տարբեր ձևաչափերով ժողովներ՝ եպիսկոպոսական, միաբանական, քահանայական, ԳՀԽ հայաստանյան և ընդլայնված կազմով, Հայաստանի եպիսկոպոսների և առաջնորդների, Վանական խորհրդի և այլն»,- նշել է Տեր Արարատը։
Հիշեցնենք՝ Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանն առաջարկել է սինոդական կառույց ստեղծել՝ որպես իշխանություն-եկեղեցի հարաբերություններում ճգնաժամից ելք։ Ըստ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի՝ այս հայտարարությունը նա արել է Վիեննայում գումարված Եպիսկոպոսական հավաքի բացման նիստի իր ուղերձում:

Синод в Армянской Церкви: комментарий отца Арарата
Административная и соборная система Армянской Апостольской Церкви исторически сложилась как комбинированная структура, в которой, в зависимости от типа собрания, участвуют как духовенство, так и миряне, — пишет отец Арарат Погосян.
Священник подчеркнул, что регулирование внутренней жизни Церкви и организация взаимоотношений верующих с Церковью осуществляются через демократические и соборные органы, опираясь на священное предание, церковные каноны и исторический опыт: «Армянская Церковь приняла демократические принципы управления церковной жизнью и соборное устройство» (Устав Армянской Апостольской Церкви).
«В истории, однако, зафиксированы случаи, когда, используя вышеупомянутые положения, предпринимались попытки ограничить и нарушить каноническую и традиционно освящённую власть католикосов Армении».
В церковной среде и в армяноведении широко распространено мнение, что Синод в Эчмиадзине был создан на основании «Положения» 1836 года. На самом деле идею формирования Синода в Эчмиадзине впервые в конце XVIII века выдвинула старейшина Армянского Патриархата Константинополя, под предлогом избрания католикоса Гукаса Карнеци (арх. Магакия Орманян, «Азгапатум», том Б, с. 2286). Главным сторонником идеи создания Синода был патриарх Закария Кахзванци, который считал себя достойным стать католикосом и ставил себя выше всех епископов Первопрестольного Святого Эчмиадзина по эффективности и заслугам: «Однако гнев Закарии был вызван больше личными, чем национальными мотивами: дело было не только в защите чести своего престола, но и в ощущении личного оскорбления, поскольку он считал, что имеет право на преемство католикосского престола и превосходит Лукаса и всех епископов Первопрестольного Святого Эчмиадзина по результативности и заслугам» (арх. Магакия Орманян, «Азгапатум», том Б, с. 2251).
Позже, согласно сохранившимся документам, Синод в Святом Эчмиадзине был утверждён кондаком католикоса Даниела Сурмареци 10 июля 1806 года, в котором «власть Синода распространяется на канонические, судебные и материально-хозяйственные отделы в равной мере» (арх. Магакия Орманян, «Азгапатум», том Б, с. 2287). Таким образом, «кондак Даниела Марагаци предусматривал управление Первопрестольным Святым Эчмиадзином и намерение изменить личную власть католикоса в консультативную форму посредством постоянного Синода» (арх. Магакия Орманян, «Азгапатум», том Б, с. 2294).
Позднее, в 1836 году, Синод, действовавший на основании «Положения», представлял собой структуру, ограничивавшую вековые канонические права и власть католикоса. Католикосы не мирились с этим: например, современники отмечали, что патриарх Нерсес Аштаракеци игнорировал этот устав, а католикос Маттеос пытался пересмотреть его. В 1917 году «Положение» перестало действовать, а через год монашество Первопрестольного Святого Эчмиадзина обратилось к католикосу Геворгу V с просьбой распустить также Синод, являвшийся частью «Положения», поскольку он «…многократно вмешивался в дела всеобщего патриарха армян, его преемников — епархиальных архиереев, Армянской Церкви и народа, проявляя недоверие к выбору нации и законным правам паствы и Церкви» («Документы…», книга Е, с. 33).
Католикос Геворг V, учитывая эти и другие просьбы и признавая, что Синод утратил юридическое и моральное значение, в 1924 году на месте Синода утвердил Верховный духовный совет и назначил его членов: «…учитывая все обстоятельства и условия времени и Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а также отделение Церкви от государства по законам советской власти, прежнее «Положение» и Синод Эчмиадзина утратили юридическое и моральное значение. Видя, что невозможно созвать Национально-церковное собрание — полномочный орган, свободно управляющий всеми делами и вопросами Церкви, — мы временно утвердили Верховный духовный совет до организации национально-церковного собрания…» («Эчмиадзин», 1984, т. Ж, с. 11–15).
С 1924 года и по настоящее время Верховный духовный совет, как и десятилетиями ранее, остаётся верен своему высокому призванию, активно участвуя в решении национальных и церковных вопросов и реализации программ во Патриарха Армении. Его члены пользуются уважением среди духовенства и верующих.
Многочисленные комиссии, комитеты и советы, упомянутые в «Церковном календаре» Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а также существующие вне него, являются наглядным подтверждением демократического и соборного управления Церковью. Параллельно в Святом Эчмиадзине регулярно проводятся различные собрания: епископские, монашеские, священнические, заседания Верховного духовного совета в расширенном составе, собрания епископов и руководителей Армении, монашеского совета и другие, — отметил отец Арарат.
Напомним, что армянский Патриарх Константинополя Саак Машалян предложил создать синодальную структуру как выход из кризиса в отношениях между властью и Церковью. По информации Армянского патриархата Константинополя, это заявление он сделал в своём обращении на открытии Епископского сбора в Вене».